دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴

رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران:

استفاده از طب سنتی در کنار طب رایج از موثرترین اقدامات پزشکی امروز است

طب سنتی

رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ایران گفت: امروزه یکی از بهترین و مؤثرترین اقداماتی که در زمینه پزشکی دنیا صورت گرفته، استفاده از طب سنتی و مکمل در کنار طب رایج است.

به گزارش قدس آنلاین ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر امیرحسین جمشیدی درباره مشکلات و چالش‌های موجود در طب سنتی ایران، گفت: متاسفانه در کشور ما مشکلاتی وجود دارد که توسعه و پیشرفت طب ایرانی را با کندی مواجه کرده است؛ در حالی‌که در کشورهای پیشرفته دنیا این گونه نیست و از طب سنتی استفاده بسیار شایانی به عمل می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از طب تلفیقی به معنای مقابله با طب رایج نیست، گفت: این اقدام بیشترین فایده را برای درمان بیماران در پی دارد و به کاهش هزینه‌ها و زمان بستری بیمار و موارد این‌چنینی منجر می‌شود.

نگاه طب سنتی و مکمل بر محور پیشگیری از بیماری ها است

جمشیدی تاکید کرد: اما جنبه بسیار مهم‌تر قضیه این است که نگاه طب سنتی و مکمل بر محور پیشگیری از بیماری‌ها است که خود این عامل سبب می‌شود که فرد اصلاً بیمار نشود.

رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران با گلایه از بی‌مهری‌هایی که نسبت به طب ایرانی صورت می‌گیرد، اظهار داشت: در همین دوران کرونا دیدیم که خیلی از فرایندهای کلینیک کاترایال و کارآزمایی‌های بالینی که قرار بود در بسیاری از بیمارستان‌ها انجام شود با مخالفت رییس بیمارستان‌ها یا افراد و پزشکانی که در آن بیمارستان‌ها بودند روبه‌رو شد و در نهایت کار به سرانجام نرسید.

جمشیدی با ابراز تاسف از این‌که نمونه‌های این‌گونه مخالفت‌ها و سنگ‌اندازی‌ها در کشور فراوان است، گفت: حتی هنوز نتوانسته‌ایم پزشکانمان را متوجه کنیم؛ عزیزانی که مدرک طب سنتی دارند یعنی دکتری تخصصی طب سنتی دارند، پی. اچ. تی داروسازی طب سنتی دارند و این یعنی در معرفی این مکتب غنی علمی آن‌گونه که باید موفق عمل نکرده‌ایم.

وی تاکید کرد: همین مساله سبب شده تا سخنان و اظهارنظرهای غیر علمی برخی افراد و جریان‌هایی، به اسم طب سنتی ایران و به اسم متخصصان طب ایرانی، در دل جامعه پزشکی دست به دست شده و مورد تمسخر قرار گیرد و این آفتی است که بیشترین ضربه را به طب ایرانی می‌زند.

جمشیدی گفت: حل برخی مشکلات، همچون تغییر رویکرد برخی پزشکان رایج نسبت به طب ایرانی وظیفه دولت نیست، اما مواردی همچون کنترل و نظارت بر درمانگران غیرمتخصص، رفع موانع توسعه و پیشرفت این مکتب طبی و حمایت از طب ایرانی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و درمانی که می‌تواند مسیر پیشرفت این مکتب طبی را تسهیل کند، برعهده دولت و سازمان‌های مرتبط است.

استادیار فارماکوگنوزی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: امید است در دولت جدید تنها در کلام از طب ایرانی حمایت نشود بلکه در عمل شامل اتفاقات خوب و مثبت باشیم.

وی با تاکید بر اینکه طب ایرانی یک مکتب غنی علمی است که نیاز ندارد تا افراد در جایگاه‌های مختلف با کلمات و واژه‌ها از آن دفاع کنند، گفت: طب ایرانی آنقدر غنی است که می‌تواند به خوبی از خودش دفاع کند و یک پزشک متخصص نیز باید بتواند در عمل بهترین دفاع را از این مکتب طبی داشته باشد.

عضو شورای سیاست گذاری دومین جشنواره طب ایرانی درباره برگزاری دومین جشنواره طب ایرانی در آبان‌ماه امسال، گفت: با توجه به اینکه تاکنون اقدامات لازم و کافی برای معرفی و شناساندن این مکتب طبی صورت نگرفته است. برگزاری این جشنواره به شناخته شدن بیشتر و بهتر مکتب طب ایرانی و معرفی دستاوردهای آن کمک می کند.

جمشیدی تصریح کرد: حمایت و تشویق افرادی که در این حیطه فعالیت می‌کنند و معرفی فعالیت‌ها و دستاوردهای دانشکده‌ها، مراکز مختلف علمی و گروه‌های آموزشی و همچنین‌شناساندن طب ایرانی به گروه‌های دیگر پزشکی به گسترش و توسعه این مکتب طبی کمک می‌کند.

وی افزود: معرفی تحقیقات و دستاوردهای علمی که تاکنون در حیطه طب ایرانی انجام شده است، سبب پیدا شدن نقاط مشترک بین طب ایرانی و گروه‌های دیگر پزشکی و تعریف کارهای علمی مشترک بین این دو جریان طبی می‌شود.

 دومین جشنواره طب ایرانی، نوزدهم آبان ماه، برابر با روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه»، برگزار می‌شود.

مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار از تاریخ بیستم تیرماه آغاز شده و تا ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ ادامه دارد. علاقه‌مندان شرکت در جشنواره می‌توانند برای مطالعه فراخوان و ثبت‌نام در آن به پایگاه جشنواره طب ایرانی به نشانی http://pmfestival.ir مراجعه کنند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.