دومین هم اندیشی قاریان، اساتید و دعا خوانان در مجتمع امام خمینی(ره)، به میزبانی شورای عالی قرآن برگزار شد.

قاریان خوش‌خوان جوان در اولویت اعزام‌های تبلیغی و حج قراردارند

​​​​​به گزارش قدس آنلاین، دومین جلسه هم اندیشی قاریان و دعاخوانان عضو دوره‌های ارتقا قاریان و دعاخوانان ممتاز کشور، با حضور مسئولان شورای عالی قرآن، در مجتمع امام خمینی (ره)، حسینیه الزهرا (س) برگزار شد.

این جلسه که سیدعلی سرابی قائم مقام شورای عالی قرآن و محمدتقی میرزاجانی معاون اجرایی شورا در آن حضور داشتند با تلاوت سیدمحمد حسینی پور قاری جوان عضو جلسات ارتقا آغاز شد و با دبیری محمودرضا بیژنی اول قاری پیشکسوت قرآن ادامه یافت.

در این نشست که در ادامه و تکمیل جلسه هفته قبل برای دریافت پیشنهادات و انتقادات قاریان و دعاخوانان ممتاز، مرتبط با حوزه‌های مأموریتی شورای عالی قرآن برگزار شد، تعدادی از حاضران و اعضایی که به صورت مجازی و برخط برنامه را دنبال می‌کردند به طرح نظرات خود پرداختند.

مطالبه قاریان جوان از شورای عالی قرآن

عناوین برخی مطالب ارائه شده در جلسه:

- برگزاری کرسی‌های تلاوت برای قاریان ضروری است. اگر شورا امکان راه اندازی کرسی‌های متعدد را ندارد، حداقل یک کرسی پرشور هفتگی برگزار کند.

- رویکرد انگیزشی در جلسات ارتقا، غالب باشد.

- دیده شدن را صرفاً در رسانه دنبال نکنیم، ما قاریان قرآن توفیق داریم که خدا ما را دیده است.

- نقش آفرینی برخی قاریان و اساتید در خصوص توصیه‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری کافی نبوده است.

- شورای عالی قرآن نعمتی است که باید قدردان آن باشیم.

- در صورت امکان، شعبات شورای عالی قرآن در استان‌ها تأسیس شود.

- در تربیت نسل بعدی قاریان، باید برنامه ریزی جدی تری انجام شود.

- دعاخوانی، در جلسات ارتقا به سبک و سیاق خاصی محدود نشود.

- شورای عالی قرآن در تحقق بیانیه گام دوم، نقش مؤثرتری ایفا کند.

- جهت راه اندازی زبان انگلیسی برای شبکه قرآن، رایزنی شود.

- ما قاریان، گاهی ظرفیت محدود خودمان را به پای نهادهایی مثل شورا می‌نویسیم. شورا وظیفه دارد بسترها و فرصت‌هایی برای ما ایجاد کند، اما ما هستیم که به قدر ظرفیت و تلاش مان می‌بایست آن فرصت‌ها را تقویت کنیم.

- ارتباط جلسات ارتقا و طرح ارزیابی قاریان، به نحو مؤثرتری برقرار شود.

- من حیث المجموع، هنوز از ظرفیت کل قاریان در برنامه‌های تبلیغی، رسانه‌ای، آموزشی و پژوهشی قرآنی استفاده نمی‌شود.

- برای ساخت فیلم کوتاه قرآنی فکری بشود.

- ظرفیت امام زادگان و بقاع متبرکه، فرصت خوبی جهت راه اندازی کرسی‌های تلاوت و تدریس است.

- برخی از دوستان در جلسه قبل، اظهار نا امیدی می‌کردند، در صورتی که اعتقاد دارم شورا خدمات بسیار خوبی به جامعه قاریان و دعاخوانان ارائه می‌کند و این ما هستیم که باید حرکت و تلاش مان را بیشتر کنیم.

- تلاوت‌ها و دعاهایی که از شبکه‌ها به ویژه شبکه ملی و استانی پخش می‌شود نیازمند به روزرسانی است.

- نحوه حمایت شورا از فعالیت‌های پژوهشی قرآنی مانند ترجمه به زبان انگلیسی تبیین شود.

- ما آماده هرگونه همکاری با شورا هستیم. شورا از ظرفیت ما در بخش‌های مختلف استفاده کند.

- شرایط آموزش قرآن در کشور بویژه در مدارس خوب نیست. ما قاریان نباید بی تفاوت باشیم.

- برای تأثیرگذاری جامعه قاریان و حافظان در حوزه قانون گذاری مجلس شورای اسلامی فکری بشود.

- سخت گیری ها در طرح ارزیابی تعدیل شود.

- برای اختلاف سلایق در مقوله داوری فکری بشود.

- در جلسات ارتقا، به جای اشکال گیری، برای قاری امکان چالش ایجاد کنید تا خود او بتواند علت نقاط قوت و ضعف اجرای خود را توضیح دهد.

- ورود شورا به عرصه فضای مجازی بیشتر شود و رصدش روی فعالیت‌های مجازی قاریان بویژه در ابعاد بین المللی افزایش یابد.

- با تشکیل یک گروه صنفی از بین قاریان می‌توانیم هم افزایی خوبی ایجاد کنیم و کمک کار هم باشیم.

- با رادیو قرآن جهت راه اندازی یک برنامه مستقل که در آن به معرفی قاریان خوش خوان که لزوماً بین المللی نیستند مذاکره شود.

در ادامه جلسه، مسئولان شورا در مورد نکاتی که مطرح شد توضیحاتی ارائه کردند.

سیدعلی سرابی قائم مقام شورا با بیان اینکه شورای عالی قرآن اساساً بدون مشارکت و همراهی شما قاریان و دعاخوانان عزیز معنا پیدا نمی‌کند، دغدغه‌ها و مطالب بیان شده را مغتنم دانست و توضیحاتی ناظر به مسائل مطرح شده در دو جلسه اخیر عنوان کرد که خلاصه آن بدین شرح است:

- سیاست غالب کمیته اعزام در اعزام‌های تبلیغی، توانمندی در تبلیغ است نه صرف تشویق. لذا این اصل باید مورد توجه قرار گیرد. در اعزام حج، به علت محدودیت‌های اعزام نفرات، این موضوع بیشتر مورد تأکید است.

- ترتیل خوانی متفاوت از تلاوت تحقیق است و لزوماً هر قاری خوب، ترتیل خوان خوبی نیست. برای انتخاب مرتلین جهت اجرا در محافل جز خوانی، سازوکار ارزیابی داریم. امور اجرایی هم از طریق نمایندگان و رابطین ما و با محوریت شبکه‌های صداوسیما دنبال می‌شود.

- موضوع خادم افتخاری و تلاوت در حرم مطهر رضوی را با دوستان مان در آستان قدس مطرح خواهیم کرد.

- توسعه کرسی‌های تلاوت از نظر ما بسیار راهبردی است ولی به تنهایی از شورا بر نمی‌آید. همان طور که قبلاً مقدماتی خوبی با محوریت مرکز رسیدگی به امور مساجد فراهم شده بود که متأسفانه به علت تغییرات مدیریتی متوقف شد، ان شاء الله بازهم کار را دنبال می‌کنیم.

- پیشنهاد می‌کنم کمیته‌ای متشکل از تعدادی از قاریان و دعاخوانان عزیز تشکیل شود تا فکر کنند و طرح‌های عملیاتی به شورا ارائه نمایند.

- در مورد نوآوری در سبک برگزاری جلسات ارتقا، طرح مشخص بدهید.

- در مورد نحوه ارتباط جلسات ارتقا با طرح ارزیابی، باید بررسی بیشتری صورت گیرد. حتماً امکان پذیر است.

- در خصوص تأسیس شعب استانی شورا، محدودیت ساختاری داریم.

- محدویت‌های مسابقات با طرح ارزیابی مرتفع می‌شود. طرح ارزیابی خالی از اشکال نیست اما تا حدود زیادی، دغدغه‌ها و مطالبات قاریان و مدرسان را تأمین می‌کند.

- شأن شورای عالی قرآن، شأن سیاست گزاری است و ورود به حوزه اجرا، محدود و به اقتضا می‌باشد.

- این حرف درست است که ما باید سیر و چشم انداز دقیقی تربیت یک قاری کامل را طراحی کنیم و حرکت مان را بر آن اساس تنظیم نمائیم. دوستان در این زمینه به ما کمک بدهند.

- تعداد قاریان و دعاخوانانی که قابلیت اجرا در برنامه‌های صداوسیما را دارند کم نیست، متأسفانه تولید در رسانه چه در شبکه‌های سراسری و چه استانی محدود است، لذا همه ظرفیت قاریان و دعاخوانان کشور در رسانه دیده نمی‌شود. اخیراً هماهنگی‌هایی را با مدیران شبکه قرآن سیما و رادیو قرآن در این باره انجام داده ایم که امیدواریم به نتایج خوبی منجر شود.

- ایجاد امکان حضور اعضای جلسات ارتقا در آزمون حج، می‌بایست در جلسات کمیته اعزام بررسی شود.

- تلاش می‌کنیم برای شرکت کنندگان در طرح ارزیابی قاریان و مدرسان، کارنامه تفصیلی ارائه کنیم.

- اگر در آزمون‌های طرح ارزیابی مسامحه کنیم، مسیر رشد و به قله رسیدن جامعه قاریان، مخدوش خواهد شد.

- برای معرفی قاریان ذی صلاح به نهادها و دستگاه‌هایی که امکان استفاده از ایشان را در محافل و مراسم خود دارند اقدام خواهیم کرد.

- تلاش می‌کنیم سامانه اطلاعات قاریان را راه اندازی کنیم.

- اولویت‌های پژوهشی، آموزشی و ترویجی شورا، در نشست‌های سالانه ظهور و بروز می‌کند.

- حمایت از پژوهش‌های قرآنی مرتبط با حوزه مأموریتی شورا را به قدر بضاعتی که داریم انجام خواهد شد.

- مشکلات آموزش قرآن در آموزش و پرورش، واقعیتی است که از گذشته تا حال وجود داشته است.

به سهم خودمان پیگیری‌های زیادی در این مورد انجام داده ایم که همچنان ادامه دارد.

۶۵ درصد قاریان اعزامی به کشورهای دیگر از جوانان و ممتازان استان‌ها بوده اند

- همان طور که در جلسه قبل هم گفتم ما تا زمانی که نتوانیم در مقوله تلاوت قرآن جریان سازی کنیم و این نیاز و مطالبه را در جامعه به وجود بیاوریم، سایر اقدامات مان نتیجه بخش نخواهد بود.

در بخش پایانی جلسه، محمدتقی میرزاجانی معاون اجرایی شورای عالی قرآن با بیان این مطلب که در شورا و کمیته اعزام طی سال‌های گذشته تلاش شده تا از ظرفیت قاریان جوان و خوش خوان بیشتر استفاده شود گفت: در ١٠ نوبت حج تمتعی که پیش از این انجام شده، ٧۵ درصد از اعضای کاروان قرآنی اعزامی، حج اولی بودند. همچنین در اعزام‌های تبلیغی به خارج از کشور طی ١٠ سال گذشته، ۶۵ درصد از قاریان اعزامی کسانی بودند که اصطلاحاً استاد و قاری بین المللی نبودند و از بین قاریان جوان و ممتاز استان‌ها انتخاب شدند.

میرزاجانی ادامه داد: خوب است که بدانید باتوجه به این که به خروجی طرح ارزیابی اعتقاد داریم، در ۵ سال اخیر، نیمی از قاریان و مدرسان اعزامی به خارج را از بین دارندگان گواهی نامه طرح ارزیابی انتخاب کرده ایم. این آمار، معنایش این است که شورا و کمیته اعزام، به تناسب رشد کمی و کیفی جریان قرائت قرآن در کشور، تلاش کرده از این ظرفیت استفاده کند. البته هنوز جای کار بسیار دارد و در جایی مثل شبکه‌های صدا وسیما، استفاده از این ظرفیت عظیم در سطح بسیار پایینی قرار دارد.

گواهی حضور به اعضای فعال دوره ارتقا دعاخوانان

معاون اجرایی شورای عالی قرآن ضمن دعوت از قاریان و دعاخوانان جهت شرکت در فراخوان نشست تخصصی امسال که به موضوع "تلاوت قرآن و نغمه‌های دینی؛ رسانه ملی و فضای" می‌پردازد، از ایشان خواست طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه خود در این زمینه را با شورا و صداوسیما به اشتراک بگذارند.

عناوین سایر مطالبی که وی به آن اشاره کرد به این شرح است:

- پس از اتمام دوره ارتقا قاریان و دعاخوانان در پایان امسال، به اعضای فعال، گواهی حضور تقدیم خواهد شد.

- برای اعزام قاریان و مدرسان به مناطق محروم، آمادگی و اشتیاق داریم. با برخی نهادهای مرتبط رایزنی می‌کنیم تا مقدمات اجرایی شدن این کار فراهم شود.

- در مقوله دعاخوانی در رسانه ملی، اصول و ضوابط خوبی را تدوین کرده ایم که پس از گردش کار با کارشناسان این حوزه، به زودی مبنای کار ما در شورا قرار خواهد گرفت. لطفاً دعاخوانان عزیز عضو جلسات ارتقا هم نظرات شأن را به ما منعکس کنند.

- مواردی مثل تقویت رویکرد انگیزشی در جلسات ارتقا، استفاده از کارشناسان جوان حتی از جمع خود دوستان و… را از اولین جلسه ارتقا که در پیش داریم اعمال خواهیم کرد.

- جهت تشکیل گروه تواشیح از بین قاریان و دعاخوانان عضو جلسات ارتقا، آمادگی پشتیبانی داریم. دوستانی که تجربه این کار را دارند کمک کنند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.