پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰

یک دیپلمات ارشد روس:

آمریکا در پی استقرار موشک در اروپا و آسیا-اقیانوسیه است

مسکو

یکی از دیپلمات‌های ارشد روسیه ضمن اشاره به آماده‌شدن آمریکا برای استقرار سامانه موشکی در اروپا و شرق آسیا، هشدار داد: بحران موشکی بین دو کشور ممکن است غیرقابل اجتناب شود.

به گزارش قدس آنلاین، رسانه‌های روسی امروز به نقل از یک مقام ارشد این کشور گزارش دادند که آمریکا در حال آماده‌شدن برای استقرار سامانه‌های موشکی در اروپا و منطقه آسیا و اقیانوسیه است.

ولادیمیر ارماکوف، مدیر دپارتمان منع اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه گفت: مسکو معتقد است واشنگتن در حال آماده شدن برای انتقال موشک‌های کوتاه و میان برد به اروپا و منطقه آسیا- اقیانوسیه است.

ارماکوف ادامه داد: اگر از محدودیت و قابل پیش‌بینی بودن در این حوزه اطمینان حاصل نکنیم، بحران موشکی غیرقابل اجتناب است.

وی درباره زمان ازسرگیری مذاکرات استراتژیک مسکو- واشنگتن، توضیح داد: ادامه گفت‌وگوها در مورد ثبات راهبردی با ایالات متحده تا حد زیادی به آمادگی واشنگتن برای پاسخ دقیق و واقع‌بینانه به نگرانی‌های امنیتی مرکزی روسیه و شروع کار بر روی تدوین عملی تضمین‌های الزام‌آور قانونی برای توقف گسترش بیشتر ناتو و عدم استقرار سلاح‌های ایالات متحده و متحدانش در نزدیکی مرزهای ما و بازگرداندن پیکربندی نیروها و تجهیزات نظامی ائتلاف[ناتو] به سطح سال ۱۹۹۷، زمانی که قانون تأسیس روسیه و ناتو امضا شد، بستگی دارد. این مسائل اکنون اولویت مطلق ما هستند».

این دیپلمات روس اظهار کرد: ما ملاحظات عملی خود را برای حل این مجموعه مشکلات به طرف آمریکایی منتقل کردیم، پیش نویس معاهده مربوطه با ایالات متحده و توافقنامه با ناتو را تهیه و ارائه کردیم. آنها منتظر یک واکنش محتوایی و واکنش‌های متقابل بودند.

فتنی است، پیش از این، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه پاسخ آمریکا به تضمین‌های امنیتی روسیه شامل نگرانی‌های اصلی مسکو نبود، گفته بود: روابط کنونی روسیه با غرب در وضعیت پرتنش قرار دارد.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.