شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۰

آغاز واکسیناسیون کودکان ۹ تا ۱۲ سال در خراسان رضوی

رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از آغاز واکسیناسیون کودکان ۹ تا ۱۲ سال در خراسان رضوی خبر داد.

تزریق واکسن

به گزارش قدس آنلاین، دکتر محمد پهلوان اظهار کرد: واکسیناسیون کودکان ۹ تا ۱۲سال با واکسن‌های پاستوکووک و سینوفارم از امروز در تمام مراکز آغاز شده است.

وی ادامه داد: واکسیناسیون کودکان مرحله به مرحله انجام می‌شود و با گذشت زمان گروه‌های سنی دیگر هم واکسیناسیون می‌شوند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد اثربخشی واکسن‌های پاستوکووک و سینوفارم بیان کرد: تا کنون در چین برای کودکان بالای پنج سال در کوبا برای کودکان بالای سه سال و در کشورهای اروپایی برای گروه‌های سنی بالای پنج سال تزریق واکسن انجام شده و نتایج آن بسیار مطلوب بوده است.

چرا دوز سوم برای ۱۲ تا ۱۸ سال تزریق نمی‌شود؟

 وی درخصوص عدم تزریق دوز سوم برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال تصریح کرد: برای گروه سنی بالای ۱۸ سال دوز سوم واکسن تزریق می‌شود، اما تزریق دوز سوم در گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال درستاد ملی مقابله با کرونا در حال بررسی است و ستاد باید در این زمینه به جمع‌بندی برسد تا درست ترین تصمیم گرفته شود. بررسی این موضوع کاری زمان بر است. ما آمادگی کامل برای تزریق دوز سوم در این رده سنی را داریم و به محض اینکه ابلاغیه به دست ما برسد واکسیناسیون انجام می‌شود.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به افزایش ۲۳ درصدی بیماران بستری و ۵۳ درصدی مراجعین سرپایی به مراکز منتخب کرونا در مناطق تحت پوشش این دانشگاه از عموم مردم خواست ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود اقدام نمایند.

پهلوان گفت: تعداد بیماران سرپایی و بستری در مناطق تحت پوشش این دانشگاه و استان خراسان رضوی در ۱۰ روز اخیر روند افزایشی داشته است. در حال حاضر ۵۰۲ بیمار مبتلا یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که ۳۵۵ نفر از این تعداد متعلق به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است.

وی با اشاره به اینکه طی روز گذشته ۲۰۶ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند که ۱۴۱نفر از این تعداد در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری هستند، تصریح کرد: در حال حاضر ۱۱۷ بیمار بدحال در بخش‌های مراقبت ویژه استان بستری هستند که ۸۹ نفر از این تعداد در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: همچنین طی یک روز گذشته ۱۷۴۵ بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا به مراکز جامع سلامت منتخب کرونا و ۷۳۱ نفر نیز به طور مستقیم به مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه مراجعه داشتند.

پهلوان با تاکید بر اینکه تمام مراکز درمانی و بهداشتی خراسان رضوی در همه سطوح برای خدمات‌رسانی به بیماران در آمادگی کامل است، از عموم مردم خواست در صورت بروز علائم شبیه به سرماخوردگی به نزدیکترین مرکز منتخب کرونا و یا درمانگاه مراجعه نمایند و از حضور مستقیم در بیمارستان‌ها اجتناب نمایند.

وی تاکید کرد: حضور مستقیم بیماران در بیمارستان‌ها ضمن افزایش ریسک ابتلا به عفونت و ایجاد ازدحام، روند خدمات‌رسانی به بیمارانی که نیازمند درمان سریع هستند را نیز مختل می‌کند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در شرایط حال حاضر واکسیناسیون کامل(دریافت هر سه دوز واکسن)، رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بهترین راهکار پیشگیری از ابتلا به کرونا محسوب می‌شود، از همه شهروندان بالای ۱۸ سالی که سه ماه از زمان دریافت دوز دوم واکسن‌شان گذشته، خواست نسبت به دریافت دوز سوم واکسن اقدام کنند.

پهلوان با بیان اینکه در حال حاضر همه انواع واکسن‌ در مراکز واکسیناسیون دانشگاه موجود است، تاکید کرد: با همت و تلاش دانشمندان کشورمان، واکسن‌های بومی مختلفی وارد چرخه مصرف شده است که بر اساس بررسی‌های انجام شده از قدرت ایمنی‌زایی مطلوبی نیز برخوردار است.

نتایج ۴۰ درصد از تست‌ها در آزمایشگاه مرجع کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد مثبت است

 دکتر سعید عامل جامه‌دار، مسئول فنی آزمایشگاه مرجع کرونا و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با اشاره به اینکه روزانه حدود ٨٠٠ نمونه به آزمایشگاه مرجع کرونا ارسال می‌شود، خاطرنشان کرد: حدود ٤٠ درصد نمونه‌ها مثبت است که متاسفانه نسبت به هفته قبل ۲ برابر شده است.

وی تصریح کرد: همچنین سه درصد نمونه های دریافتی از نظر آنفلوانزا مثبت هستند که نسبت به هفته قبل روند کاهشی داشته است.

 عامل جامه‌دار بیان کرد: هیچ کمبودی به لحاظ کیت تشخیص کرونا وجود ندارد  و از همه افراد مشکوک به این بیماری تست گرفته می شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

نظر شما