دبیر کل جنبش حزب الله لبنان امروز به مناسبت یوم الجریح (روز جانباز) تأکید کرد که آمریکا، جنایات بسیاری در حق مردم کشورهای مختلف مرتکب شده و اعتماد به این کشور، جهل و حماقت است.

سید حسن نصرالله: اعتماد به آمریکا، حماقت است/لندن و واشنگتن، اوکراین را به سمت جنگ سوق دادند

به گزارش قدس آنلاین، سید حسن نصرالله، دبیر کل جنبش حزب الله لبنان امروز سه‌شنبه به مناسبت یوم الجریح (روز جانباز) سخنرانی کرد.

جنبش حزب الله لبنان  سالروز ولادت حضرت ابوالفضل (ع) را به مناسب روز جانباز اعلام کرده و در این روز از نیروهای جانباز مقاومت در لبنان تجلیل می‌کند.

دبیر کل حزب الله در آغاز سخنرانی خود ایام ماه شعبان را تبریک گفت و تأکید کرد که حزب الله به جانبازان خود و صبر و پایمردی آن افتخار می‌کند و این مراسم را به خاطر تشکر از اقدامات آنان برگزار کرده است.

دبیر کل حزب الله در آغاز سخنرانی خود ایام ماه شعبان را تبریک گفت و تأکید کرد که حزب الله به جانبازان خود و صبر و پایمردی آن افتخار می‌کند و این مراسم را به خاطر تشکر از اقدامات آنان برگزار کرده است.

وی با بیان اینکه روز جانباز، روز شکر خداوند است، خطاب به جانبازان لبنانی گفت: «شما کسانی هستید که به راه حق راهنمایی می‌کنید. شما کسانی هستید که مردم را شبانه روز و در هر مناسبتی هدایت می‌کنید. راه نجات و رهایی شما در عزم و مقاومتتان است».

نصرالله با اشاره به اینکه حضرت ابوالفضل العباس (ع) به مسیر خود ادامه داد تا به شهادت رسید، تصریح کرد: «شما پرچمداران ما بوده‌اید که پرچم از دستتان نیافتاد... جانبازانی که با اسرائیل مبارزه کردند، شاهد و گواهی بر تداوم مقاومت هستند».

دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه آگاهی و بصیرت مهمترین چیز برای انسان است که هر انسان مسلمانی باید به آن مجهز شود، ادامه داد: «بصیرت این است که بدانی پیرامونت چه چیزی می‌گذرد. این است که دوست و دشمن را بشناسی، تهدیدها و فرصتها را بدانی، بدانی کجا بایستی و اینکه حق را بدانی و در کنار حق بایستی. این همان بصیرت و آگاهی است».

آمریکاییها در جنگهای خود، جنایات بسیاری مرتکب شده‌اند

وی در بخش بعدی سخنان خود به بحران اوکراین و روسیه پرداخت و آن را مهمترین تحول روز عنوان کرد و گفت: «نماینده آمریکا خطاب به روسیه گفته است که هر گونه حمله به غیر نظامیان جنایت جنگی است...اما درباره کشتاری که آمریکاییها در تمامی جنگهای خود رقم زدند، چه می‌گوید؟. از هیروشیما و ناکازاکی گرفته که تأثیرات آن تا به امروز پابرجاست، تا عراق و کشتار دهها هزار نفر از کودکان عراق... در افغانستان و کشته شدن هزاران غیر نظامی در این کشور... جنگنده‌های آمریکایی حتی عروسیها را بمباران کردند و تبدیل به عزا شد، ولی ادعا کردند که مراکز آموزشی را بمباران کرده‌اند.».

نصرالله با اشاره به جنایات هفتاد ساله رژیم صهیونیستی در فلسطین، خاطر نشان کرد: آمریکاییها درباره کشتارها و جنایات جنگی اسرائیل در فلسطین اشغالی چه دارند که بگویند؟ درباره کشتار ائتلاف سعودی در یمن. چرا جهان درباره محاصره یمن سکوت کرده است؟».

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه آمریکا فقط به عدم محکوم کردن جنایات اسرائیل بسنده نمی‌کند، بلکه مانع از محکومیت جهانی نیز می‌شود، ادامه داد: «شواهد روزانه‌ای در جهان وجود دارد مبنی بر اینکه اعتماد به آمریکاییها، جهل و حماقت است».

آمریکا به سفیدپوستان هم نگاه ابزاری دارد

وی با اشاره به اینکه عدم اهتمام به ملت یمن به این خاطر است که مردم این کشور، سفیدپوست نیستند، تأکید کرد: «حتی کسانی که سفید پوست هم باشند، صرفا برای آمریکا کالا و ابزار هستند...لذا باید هزاران جلسه محاکمه برای آمریکاییها و انگلیسها به خاطر جنایاتشان برگزار شود».

نصرالله ضمن انتقاد از سکوت جهان در قبال شهادت نمازگزاران در پیشاور پاکستان که توسط عامل انتحاری به شهادت رسیدند، تأکید کرد: «علت این سکوت این است که این انتحاریها، ساخت آمریکا و سرویس جاسوسی این کشور هستند. و برای پروژه آمریکا کار می‌کنند. به همین دلیل، روز به روز مشخص می‌شود که استاندارهای آمریکا، هیچ ارتباطی به ارزشهای انسانی و اخلاقی ندارد».

دبیر کل حزب با اشاره به اینکه منافع سیاسی و اقتصادی، فقط مواضع آمریکا را تعیین می‌کند و از رخدادها سوء استفاده می‌کند، خاطر نشان کرد: «جهان چند ماه پیش شاهد فرار آمریکا از افغانستان بود. رئیس جمهور فراری افغانستان گفته بود که اشتباه من این بود که به آمریکا و شرکایش اعتماد کردم. وی به حرف هیچ کس گوش نکرد و این وضعیت برایش رقم خورد».

آمریکا و انگلیس، اوکراین را به سمت جنگ سوق دادند

وی با بیان اینکه برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و تا حدودی فرانسه نمی‌خواستند که وضعیت اوکراین به اینجا کشیده شود، گفت: «آمریکا و انگلیس، اوکراین را به سمت جنگ سوق دادند؛ زیرا بایدن نیز اعلام کرده بود که اولویت آمریکا، جنگ با روسیه و چین است. نقشه آمریکا این بود که به هر نحوی، اوکراین را به سمت جنگ بکشاند و مانع از هر گونه توافق این کشور با روسیه شود».

نصرالله گریزی به اظهارات رئیس جمهور اوکراین زد که گفته بود غربیها این کشور را به حال خود رها کردند، و در ادامه افزود: «رئیس جمهور اوکراین امروز ناامید شده است؛ زیرا کمکی از سوی آمریکا مشاهده نکرد. آمریکاییها حتی گفتند که یک سرباز هم به اوکراین اعزام نخواهند کرد. لذا رئیس جمهور اوکراین آماده است که مطالبات مسکو را بررسی کند».

پذیرش دیکته‌ای آمریکا، ناجی لبنان نخواهد بود

دبیر کل حزب الله ضمن انتقاد از برخورد با آوارگانی که در غرب حضور دارند و بر اساس دین و نژاد و رنگ، با آنان رفتار نامناسبی می‌شود، ادامه داد: «امروز اگر کسی بتواند به قلب و عقل مسئولان اوکراین نفوذ کند، اوج خواری و شکست را احساس خواهد کرد. لذا زلنسکی فهمید کسی که بر رویش حساب باز کرده و اعتماد کرده بود، می‌بیند که او را تنها گذاشته است. این عبرت و درس است».

وی در بخش دیگر اظهارات به مسئله لبنان پرداخت و خطاب به مسئولان و مردم لبنان گفت: «تن دادن به دیکته‌های آمریکا، لبنان را نجات نخواهد داد، بلکه بر مشکلاتش خواهد افزود. اگر در پی جلب رضایت آمریکا هستید، باید بدانید که نخواهید توانست؛ زیرا مطالبات این کشور، حد و مرزی ندارد. ولی سؤال اینجاست که در ازای پذیرش دیکته‌های آمریکا، چه چیزی به دست خواهید آورد؟».

نصرالله با اشاره به موضع رسمی لبنان علیه روسیه و در حمایت از آمریکا، هر چند که می‌توانست رأی ممتنع بدهد، تصریح کرد: «منفعت لبنان این بود که رأی ممتنع بدهد. لبنان باید به آمریکا و سفارت این کشور بگوید که ما برده شما نیستیم... بیانیه لبنان به سفارت آمریکا منتقل شد، و آمریکا از لبنان خواست که مضمون آن، شدیدتر باشد. یعنی، بیانیه‌ لبنان، در سفارت آمریکا نوشته شد. این مسئله، موثق است».

دبیر کل حزب الله ضمن طرح این پرسش که چرا در گذشته مسئولان لبنانی خواستار بی‌طرفی بودند، ولی در حال حاضر و در قبال روسیه، طرف نیستند، تأکید کرد: «زمانی که لبنان در جانبداری از آمریکا، بیانیه صادر کرد، چرا مدعیان بی‌طرفی، در برابر بیانیه لبنان، سکوت کردند؟. ما می‌گوییم که باید موضع بگیریم، ولی در برخی موارد باید ممتنع باشیم، و در برخی موارد موضع بگیریم.. بنابراین هر چه درباره بی‌طرفی می‌شنویم، صرفا بهانه‌ای برای فرار از مسئولیتهای دینی، اخلاقی، انسانی است؛ مسئولیت لبنان در قبال درگیری عربی-اسرائیلی، در قبال مردم فلسطین و مقدسات آن و در قبال جنگ جهانی علیه سوریه».

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.