۲۹ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۶
کد خبر: 794743

مدیر باغ وحش مشهد ضمن گلایه از نهادهای دولتی مبنی بر عدم حمایت از آنها در دوران کرونا و در دو سال اخیر می گوید: نه تنها هیچ گونه حمایتی از سمت نهادهای دولتی نمی شویم و تسهیلاتی دریافت نکردیم، بلکه در مسیر ما سنگ اندازی نیز می کنند.

درد سر های نگهداری از حیوانات در بزرگ ترین باغ وحش خصوصی کشور

مدیر باغ وحش مشهد بیان می کند:  فقط هزینه غذای حیوانات در باغ وحش هر روز ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان است که اگر این سرمایه را در بانک میگذاشتم بسیار راحت تر زندگی می کردم.

 جواد رستمی در بازدید خبرنگاران استان از باغ وحش مشهد و در جمع خبرنگاران گفت: باغ وحش وکیل آباد بزرگترین باغ وحش خصوصی کشور تا مدتی قبل بود، ۹۸ نوع گونه در این باغ وحش نگهداری می شوند اما  اکنون تعداد حیوانات  از فنچ گرفته  تا تارگون که بیش از ۱۵۰ کیلو وزن دارد،حدود ۶۰۰ حیوان در باغ وحش هستند.

وی اظهار کرد:  ۹ ماه باغ وحش بسته بود اما یک سازمان به اینجا مراجعه نکرد که حیوانات خود را چگونه تغذیه می دهید؟ آیا نیاز به پروتئین و غذا دارند؟ اکنون که بسته است و حیوانات نیاز به مراقبت و غذا دارند از کجا هزینه آن را تامین می کنید؟ آیا نیاز به کمک است؟ اما وقتی باغ وحش باز شد نامه نظارتی آمد و همه مراجعه کردند. هزینه غذای حیوانات در باغ وحش هر روز ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان است که اگر این سرمایه را در بانک می گذاشتم بسیار راحت تر زندگی می کردم.

وی در ادامه اذعان کرد: طی ۱۲ ماه سال، تنها ۱۲۰ روز باغ وحش درآمد دارد اما برخی تصور می کنند که ما درآمد هنگفتی داریم در حالی که هزینه تغذیه و نگهداری حیوانات، کارگران و و خرید حیوان دیگر و موارد بهداشتی آن برای ما بسیار هزینه بر است.

وی در خصوص تغذیه حیوانات این باغ وحش نیز یادآور شد: تغذیه به شکل ۶ روز در هفته و بر اساس پروتکل های تنظیمی محیط زیست است و بیشتر از مواد پروتئینی مانند گردن و بال مرغ و گوشت قرمز استفاده می شود و به هیچ عنوان از تلفات باغ وحش و حیوان زنده برای تغذیه حیوانات استفاده نمی شود. با توجه به گونه های ریز و درشت روزانه ۴۵۰ تا ۵۰۰ کیلو گوشت و پروتئین مصرف می کنند. 

رستمی در خصوص پلنگ ایرانی نیز گفت: یکی از گونه های ارزشمند در حال انقراض و یکی از گربه سانان بسیار خاص و با اخلاق های خاص است که یکی از اینها پس از گرفتن از دست قاچاقچیان در سال ۹۱ از طریق محیط زیست به این باغ وحش منتقل شد که در سال ۹۵ دچار حملات صرعی شد و تا الان روزانه دو نوبت داروهای اعصاب و ضد صرع استفاده می کند، ما متولی نگهداری این حیوان هستیم  اگر چه مالک آن محیط زیست  است. این حیوان با ارزشمند اکنون ۱۰ ساله است.

مدیر باغ وحش مشهد گفت: بسیاری از حیوانات در اینجا متولد باغ وحش هستند و هیچ گونه درک واقعی از حیات وحش واقعی ندارند ولی در ضمیر ناخودآگاه خود معنای آزادی را متوجه می شوند در اینجا تمام تلاش ما این است که بتوانیم شرایط زیستی آنها را همانند سازی کنیم از لحاظ تغذیه به آنها رسیدگی شود چرا که این حیوان بقا، تغذیه و زیست او در دست ما انسان ها است لذا ما از لحاظ اخلاقی تعهد داریم که وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهیم و اگر در برخی مورد ظاهر حیوانات متفاوت است به دلیل تغییر فصل، تغذیه و مسائل فیزیولوژی آنها است که طبیعی است و در مورد انسان ها نیز این اتفاق می افتد.

وی با تاکید بر اینکه حیوان در حال مرگ به لحاظ سوء تغذیه در باغ وحش وجود ندارد افزود: علاوه بر تعهد ما، نظارت ها بر ما کامل، دقیق و سختگیرانه است و در این خصوص آزمایش ها و بیمارستان های همکار داریم و محیط زیست به ما کمک می کند و تمام نکات مورد تاکید محیط زیست از جمله فضا، امکانات و .. در باغ وحش رعایت شده و بر اساس استاندارها می باشد.

رستمی با اشاره به تایگون نگهداری شده در باغ وحش، گونه ای نادر که پدر شیر و مادر ببر است افزود: تایگون حیوان کاملا تحقیقاتی و آزمایشگاهی است و در ۵ کشور جهان این گونه وجود دارد، این حیوان نر آن عقیم و ماده اگر بچه آن دختر باشد تا یک نسل می تواند با شیر و یا ببر نر دیگری جفت گیری  کند و بچه حاصل نیز اگر ماده باشد نمی تواند بچه دار شود؛ چون جفت گیری شیر و ببر احتمال به دنیا آمدن بچه ای ناقص می شود ممنوع اعلام شده است.

مدیر باغ وحش مشهد بیان کرد: در حال حاضر ۴۰ گونه پرنده مختلف در باغ وحش نگهداری می شوند و چون تجمعی زندگی می کنند گونه هیبرید در آنها بسیار زیاد است. مهم ترین دغدغه در مورد نگهداری پرندگان، انتقال بیماری پرندگان مهاجر در تماس با این پرندگان است که تا حد امکان جلوگیری شده است و برای این منظور هر ۴ ماه واکسن آنفلوآنزا به پرندگان تزریق می شود.

وی در خصوص جابجایی باغ وحش گفت: زمین باغ وحش را در طرقبه خریداری کردیم اما چون هزینه ساخت آن بسیار بالا است و حداقل  یکهزار میلیارد تومان هزینه ساخت آن بوده، از ساخت آن صرف نظر کردیم، این باغ وحش قرار بود به صورت سافاری ساخته شود. در حال حاضر تا ۵۰ سال دیگر با فراهم آوری زیرساخت های مد نظر محیط زیست، دامپزشکی و بهداشت، حضور ما در این باغ وحش تمدید شد. 

وی وجود باغ وحش را عاملی بر ماندگاری بیشتر مسافر در مشهد عنوان کرد و ادامه داد: در صورت حمایت سازمان گردشگری از باغ وحش، تلاش می کنیم ماندگاری مسافر را تا دو روز در مشهد بیشتر کنیم .

رستمی بر بسیار بر فرهنگ سازی نسبت به مراقبت از حیوانات تاکید کرده و افزود: متاسفانه برخی از بازدیدکنندگان آهن، سنگ و سیگار و اشیای مختلف به سمت حیوانات باغ وحش پرتاب می کنند که در برخی موارد حیوان زخمی و دچار آسیب شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.