یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸

با کاهش ۴۰ درصدی ذخائر آبی

کام تشنه مشهد در تابستان۱۴۰۱

مدیرعامل شرکت اب و فاضلاب مشهد گفت:منابع آبی سدهای تامین کننده اب مشهد به طور میانگین ۴۰درصد کاهش پیدا کرده است.

 ذخایر منابع آبی استان خراسان

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از  شرکت آب و فاضلاب مشهد، حسین اسماعیلیان گفت : ذخایر سد دوستی نسبت به سال گذشته کاهش ۳۶ درصدی، سد طرق کاهش  ۴۳ درصدی، سد ارداک کاهش ۴۷ درصدی و سد کارده کاهش ۴۶ درصدی داشته که در مجموع منابع آبی سدهای تأمین کننده آب مشهد ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ حجم کل مصارف آبی مشهد مقدس ۲۴۳ میلیون متر مکعب بوده و این مصارف در سال ۱۴۰۰ به ۲۶۰ میلیون مترمکعب رسیده و پیش بینی می شود در سال آبی جاری، میزان مصارف حدود ۸ درصد افزایش داشته باشد در واقع علاوه بر اینکه بحران بی آبی بر شهر مشهد مسلط شده است، مصارف نیز افزایش داشته که گاهی دلیل آن را باید در گرم تر شدن هوا جست و جو کرد.

وی افزود: سال گذشته به رغم این که کم باران ترین سال آبی را پشت سر گذاشتیم، تقریبا ۳۶ درصد مصارف آبی مشهد را از سدها و ۶۴ درصد دیگر را از منابع زیرزمینی استحصال کردیم اما امسال به دلیل کاهش شدید ذخایر سدها این نسبت به ۷۰ درصد آب های زیرزمینی و ۳۰ درصد از سدها خواهد رسید. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با اشاره به کمبود جدی آب در اوج مصرف و تابستان پیش رو در مشهد تصریح کرد: حجم مصارف و آب مورد نیاز کلان شهر مشهد ۱۳ هزار لیتر بر ثانیه است ولی کل ظرفیت آبی یا آب موجود این کلانشهر از منابع مختلف کمتر از ۱۰ هزار لیتر است و برای پشت سر گذاشتن اوج مصرف آب در شهر مشهد با کمبود ۲ هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب رو به رو هستیم.

 حسین اسماعیلیان ادامه داد: با یک برآورد ساده باید اعلام کرد مصرف روزانه آب مشهد در دوره اوج مصرف بیش از ۱ میلیون و ۱۲۳ هزار متر مکعب در روز است که هم اکنون حدود ۹۰۰ هزار مترمکعب آن قابل تأمین است و شهر مشهد با ۲۲۳ هزار متر مکعب در روز کسری آب در روزهای پیش رو مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه علیرغم شرایط سخت آبی، جیره بندی، خط قرمز مدیریت آب مشهد است ابراز داشت: سه برنامه اساسی برای تأمین آب مشهد در روزهای اوج مصرف طراحی شده است که جابجایی و تجهیز چاه ها، اتصال و استفاده از چاه های سایر دستگاه ها به تعداد ۶۹ حلقه چاه و اجرای طرح نبی اکرم صلی ا... علیه و آله و سلم در ماه های آینده از جمله برنامه های در دست اقدام این شرکت می باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با نگاهی امیدوارانه به مدیریت آب سد دوستی و همکاری ترکمنستان در مصارف و حقابه آن خاطرنشان کرد: در ماه های گذشته میزان برداشت آب از سد دوستی برای تأمین آب مشهد به یک و نیم متر مکعب بر ثانیه رسیده بود و این میزان هم اکنون ۲ متر مکعب می باشد و اگر بخواهیم اوج مصرف آب مشهد در تابستان امسال را پشت سر بگذاریم باید این میزان برداشت به ۵ متر مکعب بر ثانیه برسد.

نظر شما