مدیر عامل موسسه فناوران شهر با بیان اینکه به دنبال ایجاد زمینه مناسب برای مشارکت بیشتر مردم در مدیریت شهری هستیم، گفت: فرآیند تبدیل شدن به یک شهر هوشمند پایدار اقدامی کوتاه مدت نیست.

فرآیند تبدیل شدن تهران به یک شهر هوشمند پایدار، اقدامی کوتاه مدت نیست

به گزارش قدس آنلاین از موسسه فناوران شهر شهرداری تهران، علیرضا جالینوس در نخستین نشست تخصصی روز معمار با موضوع «نقش معمار در توسعه شهرهای فردا» با بیان بایدها و نبایدهای معماری فناورانه شهر هوشمند پایدار اعلام کرد: ساختار فناورانه شهر هوشمند در سه لایه معرفی می‌شود که لایه اول، شامل پایه فناوری می‌باشد و شامل انبوهی از تلفن‌های هوشمند و حسگرهای دیگر متصل به شبکه‌های ارتباطی با سرعت بالا و نیز درگاه های اطلاعات باز است.
وی با بیان اینکه لایه دوم متشکل از نرم‌افزارهای خاص است؛ عنوان کرد: تبدیل داده های خام به هشدارها، آگاهی و عمل نیاز به ابزار صحیح و مناسب دارد که این امر با کمک تأمین‌کنندگان فناوری و توسعه‌دهندگان برنامه تسهیل می‌یابد و لایه سوم به کاربرد عمومی اشاره دارد.

به گفته وی، بسیاری از نرم‌افزارها تنها در صورتی موفق می‌شوند که به طور گسترده پذیرفته شوند، این نرم افزارها اطلاعات شفافی را به کاربران می‌دهند و از آنجایی که ماموریت اصلی موسسه فناوران شهر مدیریت و ارایه خدمات شهروندی دیجیتال است، شهروندمداری در حوزه شهر هوشمند جز اولویت  های هستند تا شهروندان بتوانند فارغ از جنسیت و سن از خدمات و زیر ساخت‌های موجود بر بستر فناوری بهره‌مند شوند.
 
جالینوس با تاکید بر نقش  فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه شهر پایدار هوشمند گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات  در همه‌ی ابعاد شهر هوشمند پایدار اعم از مردم، سبک زندگی، حاکمیت، اقتصاد و محیط زیست  اثرگذار است. ابزارهای  فناوری اطلاعات و ارتباطات که به عنوان یک پلتفرم عمل می‌کنند، کارایی را ارتقا می‌بخشند، یکپارچگی خدمات شهری را تسهیل می‌کنند و همکاری در بخش‌های مختلف را تسهیل می‌کنند، همچنین به شهرداری و شهروندان نیز  اجازه می‌دهند تا تصمیمات آگاهانه‌تری اتخاذ کنند.

مدیر عامل موسسه فناوران شهر با بیان اینکه راه‌های مختلفی برای رسیدن به یک شهر هوشمند پایدار وجود دارد؛ تاکید کرد که البته هر شهر نیازهای خاص خود را دارد و نقطه آغاز فرآیند هوشمندسازی در هر شهر با شهر دیگر متفاوت است.

وی ادامه داد: در این شرایط، استانداردهایی برای ایجاد چارچوبی مشترک مورد نیاز است که بتواند به طور مستمر از توسعه پایدار حمایت و آن را تقویت کند و در عین حال امکان مقایسه و ارزیابی نتایج را برای شهرهای مختلف فراهم کند؛ فرآیند تبدیل شدن به یک شهر هوشمند پایدار اقدامی کوتاه مدت نیست و یک تعهد آینده‌نگر است که در آینده‌ بلندمدت انجام می‌شود و برای  تکمیل موفقیت‌آمیز این مسیر و دستیابی به آن می‌بایست همه سطوح مختلف دخیل در مدیریت شهری در تعریف استراتژی‌ها نقشی موثر داشته باشند و به پروژه متعهد باقی بمانند.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.