یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۳

وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

ارتقای سلامت باروری خانواده در گرو بهره‌مندی از ظرفیت حرفه مامایی است

وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی گفت: با بهره مندی از ظرفیت بالای حرفه مامایی و گسترش خدمات در قالب سیستم ارجاع و توجه بیش از پیش به رشته های میانی در وزارت بهداشت گام موثری در ارتقا سلامت باروری خانواده و زایمان ایمن برداشته شود.

وزیر بهداشت

به گزارش قدس آنلاین، در متن پیام بهرام عین اللهی که مراسم روز جهانی ماما قرائت شد، آمده است: هنوز دوران همه گیری بیماری کووید ۱۹ به پایان نرسیده، در این دوران سخت و به خصوص مقاطع اوج پاندمی شاهد بودیم که آحاد جامعه مامایی بطور داوطلبانه و با مسئولیت پذیری مثال زدنی، دوشادوش سایرکادر درمانی، به خلق حماسه ای در مسیر صیانت از نفوس جامعه دست یازیدند. وی اظهار داشت: بسیاری از این همکاران در مسیر ارائه خدمات غربالگری، مراقبت و ارائه خدمات به بیماران کرونایی از آرامش و سلامتی خود گذشته و در این مسیر شهدایی را تقدیم کشور نمودند. در جامعه ای که آحاد آن در مسیر استحکام نهال نوپای انقلاب اسلامی و در هر گذرگاه سخت با گذشت از مال و جان خویش بر عهد خود استوار ماندند و رضای ایزد یکتا را تحصیل نمودند، جز این انتظار نمی رفت.

وزیر بهداشت ادامه داد: امروزه نیز با توجه به وضعیت جمعیت کشور و ضرورت زاد آوری و جوانی گرایی در جمعیت کشور، مشارکت جامعه مامایی در کشور اهمیتی دو چندان یافته است. درگذشته وظیفه ماما صرفاً حمایت از مادر و کودک در لحظه تولد تصور می شد، اما امروز مسئولیت ماماها گسترش قابل ملاحظه ای  یافته و ماماها برای تمام دوران زندگی جامعه هدف از قبل تولد تا سالمندی خدمات مراقبتی مشاوره ای و آموزشی ارائه می کنند.  

وی تصریح کرد: با توجه به نقش بی بدیل ماماها در دستیابی به اهداف تعیین شده در سیاست های کلی جمعیت و خانواده ابلاغی مقام رهبری و مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، هم اکنون مجلس شورای اسلامی در قانون حمایت از خانواده و جوانی به جامعه مامایی توجه ویژه داشته به طوری که در مواد ۴۵، ۴۹ و ۵۰  قانون دولت را مکلف به ارتقاء مهارت، افزایش نیروی انسانی مامایی و پوشش بیمه ای خدمات مامایی نموده است. در همین راستا برنامه های عملیاتی تدوین شده است که امید است با  اجرای کامل آن ها شاهد ارتقاء جایگاه مامایی و به دنبال آن ارتقاء سلامت مادران و فرزندان مان در کشور باشیم.

عین اللهی خاطرنشان کرد: انتظار می رود ماماها همزمان با توسعه و علمی کردن هر چه بیشتر خدمات بتوانند پیرایه ها، آسیب ها و ناملایمات درمسیر ارائه این خدمات را که موجب لطمه به سیاست های زاد اوری است را رفع و بهبود بخشند.  

به گفته وی، مامایی از دیرینه ترین خدمات سلامت محور در حافظه تاریخ بشری است. هنگامی که یک بانو در حساس ترین و حیاتی ترین شرایط لحظات زندگی خود قرار می گرفت، به نوعی دستان حمایت گر یک ماما، موجب تسکین آلام و آرامش مادر شده و نویدگر آغاز زندگی برای فرزند او بود. ثبت روش ها و ابتکارات این گروه در طول زمان و انتقال آن به نسل های بعد زمینه ساز تولید علم در این حوزه از خدمات سلامت شد.

وزیر بهداشت افزود: هم اکنون نیز با پیشرفت علم و استفاده از روش ها و ابزار مناسب و مراقبت های مبتنی بر شواهد علمی، شرایط ایده آلی را برای یک زایمان توام با سلامت را برای جامعه انسانی فراهم ساخته است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: مناسبت سال روز مامایی تاکیدی بر نقش کلیدی و حیات بخش خدمات حوزه مامایی در زندگی بشر است. لذا  ۱۵اردیبهشت ماه در هر سال از سوی سازمان جهانی بهداشت و کنفدراسیون بین المللی مامایی به "روز جهانی ماما" اختصاص یافته است. شعار سال ۲۰۲۲ این کنفدراسیون تحت عنوان "مامایی، صد سال تعالی" نشانگر اهمیت و تاثیر گذاری خدمات مامایی در تامین سلامت جامعه به ویژه در مسیر صیانت از سلامت مادران و فرزندان کشور است. این روز فرصت مغتنمی است برای نگاهی جامع به جایگاه مامایی در نظام سلامت کشور، ارزیابی دستاوردها، بازنگری و برنامه ‌ریزی برای پیمودن راهی است که برای رشد هر چه بیشتر این حیطه از سلامت پیش رو داریم.  

وی تصریح کرد: در کشور ما نیز رشته مامایی از کهن ترین رشته های دانشگاهی است و قریب به ۱۰۰ سال از اجرای اولین برنامه اموزش مدون مامایی می گذرد. همزمان با استقرار نظام شبکه سلامت از سال ۱۳۶۴که با هدف دسترسی تسهیل شده جغرافیایی- فرهنگی –اجتماعی رخ داد خدمات مامایی نیز نقش موثر و محوری در مناطق روستایی از خود به یادگار گذاشت. پس از اجرای برنامه پزشک خانواده روستایی نیز شاهد نقش آفرینی ماماها در جنب سایر ارائه کنندگان خدمات و تیم سلامت بودیم.  

به گفته عین اللهی، همراهی و همگامی جامعه مامایی کشور با سایر اعضای تیم سلامت به ‌واسطه مهارت، دانش، ایثار و اخلاص خود نویدبخش حیات، نشاط و سلامت برای مادران و خانواده ها بوده و همواره توانمندی عظیم بانوی ایرانی را در تمام عرصه های نظام سلامت کشور به اثبات رسانیده است.  

منبع: ایرنا

نظر شما