۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
کد خبر: 802165

ژاپن به طور موفقیت آمیز  یک سیستم مبتنی بر  انرژی اعماق اقیانوس ابداع کرده که می تواند نوعی از انرژی تجدیدپذیر  قابل اطمینان و مستمر را فراهم کند.

 تولید برق با توربین زیردریایی

به گزارش قدس آنلاین به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، شرکت IHI Corp که در زمینه تولید ماشین آلات سنگین ژاپنی فعالیت می کند، این سیستم را ابداع کرده است. شرکت مذکور از ۱۰ سال قبل مشغول توسعه یک توربین زیردریایی است که انرژی جریان های اعماق اقیانوس را مهار می کند.

توربین دریایی عظیم کایریو(Kairyu) شبیه یک هواپیمای ۳۳۰ تنی است که دو پروانه دارد که در جهت مخالف می چرخند و به یک بدنه عظیم متصل شده اند. این توربین که در عمق ۳۰ تا ۵۰ متری دریا شناور می ماند به وسیله یک لنگر به کف دریا متصل است.

IHI Corp برنامه های بلندپراوازانه ای دارد و تصمیم دارد توربین هایش را در مسیر یکی از قدرتمندترین جریان های دریایی جهان( جریان کوروشیو) قرار دهد و به وسیله کابل های زیردریایی برق را منتقل کند. سازمان توسعه انرژی های نو و فناوری های صنعتی(NEDO) تخمین می زند با استفاده از این جریان بتوان حدود ۲۰۰ گیگاوات انرژی تولید کرد.

این میزان انرژی معادل ۶۰ درصد ظرفیت تولید برق فعلی ژاپن است.

کن تاکاگی استاد سیاست گذاری فناوری اقیانوسی در دانشگاه توکیو می گوید: جریان های اقیانوسی برای ژاپن مزیت مهم دارند زیرا می توان به آنها دسترسی یافت. انرژی بادی از لحاظ جغرافیایی برای اروپا مناسب تر است که در معرض بادهای غربی است و در ارتفاع بالاتری نسبت به سطح دریا قرار دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.