برخورد قطار مسافربری که در مسیر مشهد -یزد در حرکت بود با یک دستگاه بیل مکانیکی، منجر به جان باختن ۱۸نفر و مجروحیت عده‌ای دیگر شد.

برخورد قطار با بیل مکانیکی ۱۸ قربانی برجای گذاشت

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی در این زمینه گفت: حسب دستور استاندار خراسان جنوبی، عملیات امدادرسانی به مصدومان حادثه قطار مسافربری طبس - یزد از همان لحظات اولیه وقوع حادثه در دستور کار قرار گرفت.میرجلیلی با اعلام این خبر خاطرنشان کرد: در این زمینه ۱۶دستگاه آمبولانس در دو مرحله به محل حادثه اعزام شده‌اند. وی از انتقال مصدومان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خبر داد و گفت: تجهیزات پزشکی، کادر درمان و متخصصان جراحی و ارتوپدی به وسیله بالگرد به این منطقه اعزام شدند.

وی با اشاره به اینکه سه فروند بالگرد از استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی و یزد هم به محل حادثه اعزام شدند، تصریح کرد: برای امدادرسانی سریع‌تر یک دستگاه اتوبوس آمبولانس هم از شهرستان فردوس برای استقرار در محل حادثه به مکان مذکور(۸۵کیلومتری طبس) اعزام شد.

تشکیل جلسه ستاد بحران
میرجلیلی با تأکید بر اینکه با دستور استاندار تمامی امکانات لازم برای خدمات‌دهی به مصدومان و مسافران این قطار فراهم شده، اظهار کرد: برای انتقال مسافران به شهر یزد، قطار جایگزین لحاظ شده است.
وی متذکر شد: با دستور استاندار، مسئولان و مدیران مرتبط با حوزه بحران استان در محل حادثه حضور پیدا می‌کنند تا در جلسه بحران شرکت نمایند، با وجود این، بنا به تأکید دکتر قناعت، همه خدمات‌دهی‌ها پیش از تشکیل جلسه بحران آغاز شده تا شرایط به درستی مدیریت شود.به گفته وی؛ سانحه خروج قطار مسافربری طبس - یزد از ریل ساعت ۷ و ۴۰ دقیقه صبح روز گذشته رخ داد که منجر به فوت و مجروح شدن چندین مسافر شد.
از سوی دیگر مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان جنوبی از فوت بیش از ۱۰ نفر و مصدومیت حدود ۵۰ نفر از مسافران قطار مشهد-یزد خبر داد.
رضایی با اعلام این خبر خاطرنشان کرد: حال حدود ۱۶ نفر از مسافران این قطار در اثر خروج از ریل و برخورد با بیل مکانیکی  وخیم است. وی اظهار کرد: ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه بامداد دیروز قطاری که در مسیر مشهد - یزد در حال حرکت بود از ریل خارج شده و با بیل مکانیکی در جوار راه‌آهن برخورد کرد.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان افزود: ۹ تیم امدادی هلال‌احمر شامل ۳۰ امدادگر از لحظات اولیه وقوع حادثه برای کمک به حادثه‌دیدگان درمحل حضور پیدا کردند. رضایی افزود: تیم امدادی هلال‌احمر اقدام‌های لازم برای اسکان و تغذیه مسافران این قطار را انجام داده است.

تشکیل پرونده قضایی برای حادثه
در این راستا دادستان مرکز استان خراسان جنوبی از حضور دادستان شهر طبس در محل وقوع حادثه خروج قطار مسافربری طبس – یزد و تشکیل پرونده قضایی برای بررسی علت وقوع این حادثه خبر داد.
حجت الاسلام والمسلمین علی نسایی زهان با بیان اینکه احتمال افزایش تعداد تلفات و فوت شدگان این حادثه وجود دارد، گفت:پس از وقوع این حادثه با صدور دستوری به دادستان شهرستان طبس وی مأموریت پیدا کرد تا با حضور در صحنه حادثه، موضوع را تحت بررسی قضایی قرار دهد.
او گفت: پرونده‌ای در این زمینه در دادسرای شهرستان طبس تشکیل شده است.
پس از بررسی‌های تکمیلی جزئیات این حادثه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و با مقصران احتمالی وقوع این حادثه، برخوردهای لازم قضایی صورت خواهد گرفت.

فوت ۱۸ مسافر
قاسمی، وزیر راه و شهرسازی که در محل حادثه حضور پیدا کرده بود، گفت: آنچه از شواهد پیداست در این منطقه به دلیل شرایط آب‌وهوایی برای بهسازی شرکت‌های طرف قرارداد شب‌ها در منطقه کار کرده‌اند.
وی تصریح کرد: گویا در این مسیر ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه عملیات اجرایی تمام و کارگاه تعطیل می‌شود.
پس از تعطیلی کارگاه دو قطار باری از مسیر عبور کرده‌اند و قطار سوم که قطار مسافربری مشهد به یزد بوده دچار سانحه می‌شود.
وی عنوان کرد: بیل مکانیکی علت اصلی حادثه بوده که اول به لکوموتیو و سپس به واگن‌های قطار برخورد می‌کند.
قاسمی افزود: در گزارش اولیه سوانح اعلام‌شده چون لکوموتیو سانحه می‌بیند و شیشه‌های جلو با برخورد با بیل با مشکل مواجه می‌شوند ترمز می‌کند و از ریل خارج می‌شود.
آنچه به طور کلی مشخص است خطای انسانی است که بیشتر هم از سمت راننده بیل بوده اما چرا و چگونه و به چه علت، بررسی دقیق آن در حال انجام است. همچنین رئیس سازمان اورژانس استان یزد آخرین آمار تعداد فوتی‌های حادثه قطار مشهد - یزد را ۱۸ نفر اعلام کرد.

خبرنگار: محمد قربانی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.