سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۷

ارتش انگلیس: انهدام کشتی روسیه اولین استفاده موفق «هارپون» توسط اوکراین بود

بخش اطلاعات ارتش انگلیس با اشاره به نابودی کشتی نظامی بزرگ روسیه توسط کی‌یف، مدعی شد این کشتی در حال ارسال تسلیحات به جزیره مهم اوکراینی در دریای سیاه برای کمک به اشغال آن بود.

موشک هارپون

به گزارش قدس آنلاین، بعد از انتشار فیلمی توسط اوکراین از لحظه انهدام یک شناور نظامی روسی با استفاده از موشک ضدکشتی، وزارت دفاع انگلیس نیز موفقیت‌آمیز بودن این حمله را تایید کرد.

رکن اطلاعات ارتش انگلیس امروز (سه‌شنبه) گفت: «در ۱۷ ژوئن ۲۰۲۲، نیروهای اوکراینی اولین استفاده موفقیت‌آمیز خود از موشک‌های ضدکشتی هارپون، اهدایی غرب را برای درگیری با نیروهای دریایی روسیه اعلام کردند».

به نوشته وبگاه این سازمان، در این بیانیه ادعا شده است: «هدف این حمله قریب به یقین یدک‌کش نیروی دریایی روسیه با نام اِسپاساتل واسیلی بِک بود که سلاح و خدمه روسی را به جزیره اِزمینی (موسوم به جزیره مار) در شمال غربی دریای سیاه حمل می‌کرد».

وزارت دفاع انگلیس ادامه داد: «انهدام کشتی روسی در یک ماموریت تدارکاتی نشان‌دهنده مشکل روسیه حین تلاش برای حمایت از نیروهای خود در اشغال جزیره ازمینی است».

در ادامه این گزارش ادعا شده است: «این جدیدترین حمله به کشتی‌های روسی، از جمله رزمناو مسکو، بود که در جریان درگیری توسط اوکراین آسیب دیده یا منهدم شده است».

این نهاد نظامی مدعی شد: «توان دفاع ساحلی اوکراین تا حد زیادی قابلیت روسیه برای کنترل دریا و طرح نیروی دریایی این کشور در شمال غربی دریای سیاه را خنثی کرده است».

بخش اطلاعات ارتش انگلیس در پایان افزود: «این امر باعث تضعیف طرح عملیاتی اولیه روسیه برای تهاجم، که شامل در خطر نگه داشتن منطقه اودسا از دریا بود، را تضعیف کرده است».

لندن روز گذشته نیز با اشاره به تمرکز عملیات زمینی روس‌ها بر بخش مرکزی دونباس، مدعی شد که نیروی هوایی روسیه عملکرد ضعیفی در جنگ اوکراین داشته است. 

نظر شما