امام جمعه رشت، یکی از سیاست های غلط گذشته را گره زدن مشکلات کشور به غرب دانست و اضافه کرد: متاسفانه معیشت مردم را به برجام وابسته کردند و دست دشمن را برای فشار وارد کردن به ایران از طریق تحریم باز گذاشتند؛ البته رویکرد دولت سیزدهم عدم وابستگی کشور به خارج است.

رویکرد دولت سیزدهم عدم وابستگی است/ ارز ترجیحی سودی نداشت

به گزارش قدس آنلاین، آیت الله رسول فلاحتی در خطبه های نماز جمعه شهر رشت، با بیان اینکه گرانی های افسارگسیخته مردم را رنج می دهد، اظهار کرد: تحریم های ظالمانه فشار بزرگی بر اقتصاد کشور وارد کرده است.

وی با بیان اینکه دشمنان با نقشه های شوم خود به دنبال ناامید کردن مردم و بی اعتمادی آنان به نظام هستند، افزود: بسیاری از مشکلات از جمله تامین مواد اولیه تولید و افزایش قیمت کالاهای اساسی و کمبود نهاده های دام و طیور و... از ناحیه دشمنان برای ضربه زدن به بنیه اقتصادی کشور و نارضایتی مردم است.

امام جمعه رشت بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را وابسته به تغییرات جهانی از جمله کرونا دانست و عنوان کرد: شیوع کرونا تولید را در دنیا کاهش داد و لذا همه کشورها متاثر از این اتفاق هستند؛ همچنین خشکسالی و کاهش منابع آبی در جهان نه تنها ایران، بلکه بسیاری از کشورها را با محدودیت مواجه کرده و قیمت کالاها افزایش یافته است.

نماینده ولی فقیه در گیلان، با اشاره نقش اوکراین در تامین گندم دنیا، اضافه کرد: اوکراین تامین کننده گندم ۴۰۰ میلیون نفر است و لذا بحران جنگ، بخشی از امنیت غذایی جهان را دچار مخاطره کرده؛ البته شاهد مدیریت خوبی در کشور هستیم و علیرغم تحریم ها و افزایش قیمت طلا و ارز، موفق به خنثی کردن توطئه ها شدیم و کمبودی در کالاهای اساسی نداریم.

وی خروج ارز ار کشور را یکی از معضلات اقتصاد ایران دانست و بیان کرد: متاسفانه از یک طرف بسیاری از سرمایه گذاران ما کشورهای همسایه مانند ترکیه را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند و از طرف دیگر شاهد نقشه های دشمن برای جوگیری از سرمایه گذاری داخلی و خارجی در ایران هستیم که به اقتصاد آسیب زده است.

آیت الله فلاحتی، با بیان اینکه دولت سیزدهم علاوه بر رفع مشکلات فعلی کشور باید اقدام به جبران خسارت های گذشته از ناحیه دولت ها کند، گفت: سیاست های نامطلوب گذشته دولت سیزدهم را با بدهی های زیاد مواجه کرده و بسیاری از پروژه های عمرانی ناتمام هستند.

وی یکی از سیاست های غلط گذشته را گره زدن مشکلات کشور به غرب دانست و اضافه کرد: متاسفانه معیشت مردم را به برجام وابسته کردند و دست دشمن را برای فشار وارد کردن به ایران از طریق تحریم باز گذاشتند؛ البته رویکرد دولت سیزدهم عدم وابستگی کشور به خارج است.

امام جمعه رشت، وجود نفوذی ها در دستگاه ها را عامل بسیاری از ویرانی ها دانست و بیان کرد: ارز ترجیحی طی سالیان گذشته هیچ سودی برای کشور نداشته و اکنون افرادی با حذف ارز ترجیحی مخالف هستند که دیگر از این محل سودی کسب نمی کنند لذا به دنبال اختلال در بازار هستند.

وی با بیان اینکه عملکرد برخی از مسئولان به اقتصاد کشور آسیب زده و ارزش پول ملی را کاهش داده و مردم را مایوس کرده است، خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم بارها اعلام کرده که برنامه ای برای گران کردن نان و سوخت ندارد، اما یک جو روانی دروغ ایجاد شده تا مردم را آزار دهد و نظام و کشور را دچار چالش کند، اما دشمنان و بدخواهان داخلی و خارجی بدانند که بازنده هستند.

نماینده ولی فقیه در گیلان، همچنین از زحمات کادر بهداشت و درمان در دوران کرونا قدردانی کرد و یادآور شد: رئیس جمهور همواره از تلاش های پزشکان و پرستاران در دوران کرونا تشکر کرده، زیرا با کمک آنان بحران بیماری مدیریت شد، اما گروه های بسیجی و طلاب با کادر درمان در مراقبت های بعد از بیماری و تغسیل و تدفین جان باختگان همراهی کردند و رئیس جمهور از این فداکاری ها یاد کرد.

آیت الله فلاحتی، با اشاره به اقدامات مثبت دولت سیزدهم در همین چند ماهه، عنوان کرد: دولت در کنار مدیریت کرونا که جهان را دچار چالش کرده بود، موجب رشد پایه پولی کشور و کاهش بدهکاری به بانک مرکزی و جلوگیری از رشد بدون حد و مرز ارز و کاهش نقدینگی و بیمه همگانی شد که از طرف رهبر انقلاب مورد قدردانی قرار گرفت.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.