رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نسبت به احتمال اوج گیری دوباره شیوع کرونا در این استان هشدار داد و خواستار مراقبت مردم در کنترل بیماری کووید ۱۹ شد.

هشدار نسبت به احتمال اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا در استان اردبیل

به گزارش قدس آنلاین علی محمدیان اردی روز شنبه در جلسه مدیریت و کنترل بیماری کووید. ۱۹ استان اردبیل با تاکید بر تداوم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، اظهار داشت: در شرایطی که خبرهایی مبنی بر گسترش شیوع سویه BA۵ ویروس کرونا به گوش می رسد، استفاده از ماسک و دریافت دُز یادآور واکسن کرونا همچنان مورد تاکید است.

وی با اشاره به روند افزایشی مبتلایان بیماری کووید. ۱۹ و احتمال شروع خیز جدید بیماری در کشور و استان اردبیل افزود: با توجه به انجام سفرهای تابستانی، مراسم روز عرفه و عید قربان و در پیش بودن ایام بازگشت حجاج بیت الله الحرام، مراسم ایام محرم و پیاده روی اربعین و بازگشایی مدارس، رعایت دستورالعمل های بهداشتی بسیار ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان کرد: زنگ خطر احتمال خیز جدید کرونا در دنیا و در کشور ما بسیار جدی است و باید برنامه ریزی دقیق و پیشگیرانه در این خصوص صورت بگیرد.

وی بر تزریق دُز یادآور واکسن کرونا و استفاده از ماسک در فضاهای بسته و تجمعات مردمی و همچنین استفاده از ظرفیت رسانه‌ای استان اردبیل در راستای مداخله مهم برای پیشگیری از کرونا تاکید کرد.

محمدیان اردی اضافه کرد: در شرایط کنونی لازم است که کلیه گروه‌های سنی واجد شرایط که بیش از ۶ ماه از آخرین نوبت تزریق واکسن آنها گذشته است، نسبت به دریافت دُز یادآور واکسن کرونا اقدام کنند.

وی در ادامه، شرایط شیوع کرونا در استان اردبیل را در وضعیت مهار اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون روزانه یک مورد مثبت ابتلا به کرونا در این استان گزارش می‌شود و گاهی این آمار به صفر هم می‌رسد ولی احتمال افزایش آمار وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل وضعیت کنونی شیوع کرونا در همه شهرستان‌های این استان را آبی اعلام کرد و افزود: برای کنترل کرونا لازم است که همه شهروندان نسبت به تزریق واکسن در سه نوبت و نوبت یادآور اقدام کنند.

وی اضافه کرد: استان اردبیل با تزریق ۹۹.۸ درصدی نوبت اول واکسن کرونا برای جامعه هدف تعیین شده، در رتبه نخست کشوری قرار دارد و با تزریق ۹۰ درصدی نوبت دوم واکسن نیز در جایگاه دوم کشوری قرار دارد.

محمدیان اردی همچنین اظهار کرد: تاکنون ۳۷ درصد از جامعه هدف واکسیناسیون در استان اردبیل نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و این استان در جایگاه ششم کشوری در این زمینه قرار دارد ولی لازم است که شهروندان برای دریافت نوبت یادآور اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، در جریان ۶ موج شیوع کرونا در استان اردبیل در مدت ۲۶ ماه گذشته، ۲ هزار و ۸۰۲ نفر از اهالی این استان جان خود به خاطر ابتلا به این ویروس از دست دادند.

بر اساس آخرین آمار، تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار دُز واکسن نوبت اول، دوم، سوم و یادآور در استان اردبیل تزریق شده است.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بیشترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۸۹ نفر و بالاترین رکورد بستری همزمان مبتلایان نیز با ۸۹۷ نفر در روز ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.