سخنگوی دولت از برکناری عیسی کلانتری از مدیریت اجرایی احیای دریاچه ارومیه خبر داد.

 عیسی کلانتری از مدیریت اجرایی احیای دریاچه ارومیه برکنار شد

به گزارش قدس آنلاین، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت امروز چهارشنبه (۲۹ تیر) در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران در گزارشی از مصوبات جلسه هیئت دولت، اظهار داشت: گزارشی از وضعیت دریاچه ارومیه و اقداماتی که در حوزه حل مشکلات و معضلات این دریاچه انجام شده از سوی سازمان محیط زیست و وزارت نیرو ارائه شد.با توجه به تاکید رئیس جمهور مبنی بر تقویت کارگروه احیای دریاچه ارومیه، مدیر اجرایی احیای دریاچه ارومیه که دبیر کارگروه هستند آقای عیسی کلانتری از سمت خود برکنار شد و استاندار آذربایجان غربی به عنوان مدیر اجرایی احیا و دبیر کارگروه به انتخاب هیئت وزیران منصوب شدند.

وی ادامه داد: همچنین استاندار محترم آذربایجان شرقی به عنوان عضو جدید  کارگروه به ترکیب کارگروه اضافه شدند تا پیشرفت سریعتری برای حل مسئله دریاچه ارومیه را شاهد باشیم.

سخنگوی دولت گفت: یکی از مصوباتی که امروز در دولت مطرح شد درباره با پرداخت حق عضویت و معوقات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ها و مجامع بین المللی بود، با توجه به هماهنگی که پیش از این میان معاونت حقوقی رئیس جمهور و وزارت خارجه و سازمان برنامه بودجه صورت گرفته بود تمامی مجامع و سازمان های بین المللی که ایران عضو آنهاست، حق عضویت ها در دسته بندی قرار گرفت که درباره نحوه پرداخت حق عضویت تعیین تکلیف شود و برخی از آنها را مستقیما دولت و سازمان برنامه پرداخت کند و برخی ها را دستگاه ها،  و تدابیر لازم برای پرداخت حق عضویت های موارد دارای اولویت در هیئت دولت اتخاذ شد.

بهادری جهرمی با اشاره به مصوبات جلسه یک شنبه شب گذشته خاطر نشان کرد: از جمله مصوبات خوب آن جلسه که به نوعی عیدی دولت به جامعه بازنشستگی کشور و خانواده شاهد و ایثارگر بود، تسویه یک میلیون و ۳۰۰ هزار میلیارد ریال از معوقات دولت به تامین اجتماعی و بنیاد شهید و صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری بود که متناسب با دیونی که در قانون بودجه پیش‌بینی شده بود از محل واگذاری سهام، این مبلغ مقرر شد که مطابق جدول، به هر کدام از این بخش ها مبالغ دیون دولت تسویه شود؛ مثلا برای تامین اجتماعی ۹۰۰هزار میلیارد ریال برای بنیاد شهید ۲۰۰ هزار میلیارد ریال و بازنشستگی ۹۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد.

وی گفت: این اختصاص سهام باید فرآیند اجرایی خود را طی کند تا امکان تبدیل شدن به ریال را داشته باشد تا بخشی از مشکلات این صندوق ها را برطرف کند.

سخنگوی دولت با اشاره به دستاورد های دیپلماسی دولت عنوان کرد: دستاورد های دیپلماسی دولت و نتایج اقتصادی آن، امروز برای مردم روشن است. رکورد شکنی هایی که در حوزه ترانزیت، انرژی صورت میگیرد. روز گذشته یک نمایش روشنی از این بود که در حوزه دیپلماسی باید نگاه ها را به تمام نقاط جهان توجه داد و از محدود کردن نگاه به نقاط خاصی خودداری کرد. الحمدلله در منطقه هم ظرفیت های بسیار گسترده ای در حوزه های اقتصادی وجود دارد که دولت با سرعت در حال بهره برداری از این ظرفیت های اقتصادی منطقه است.

بهادری جهرمی گفت: شرکت‌های دولتی در گذشته با سوء شفافیت و کمبود شفافیت مواجه بودند و انتقادات متعددی در مورد نحوه مدیریت و شفافیت و نظارت پذیری آن‌ها مطرح شده بود. 

وی تصریح کرد: برخی عوامل مثل مباحث ناظر بر حقوق های نجومی، همین عدم شفافیت و نظارت مناسب بر عملکرد شرکت های دولتی بود. در آیین نامه دولت تدابیری اتخاذ شد تا هم احکام پراکنده ای که ناظر بر شرکت های دولتی وجود داشت، گردآوری شده و شیوه برگزاری مجامع عمومی‌ مورد بازنگری قرار بگیرد و هم احکامی نسبت به توسعه و تقویت این شرکت ها در جلسه هیئت دولت به تصویب رسید.

سخنگوی دولت بیان داشت: همچنین در جلسه یکشنبه گذشته ضمن ارائه گزارشی از وضعیت مناسبی که ذخایر کالاهای اساسی از آن برخوردار هستند و همچنین میزان خرید تضمینی گندم که یک رکورد شکنی در سال جاری است و وزیر کشاورزی هم گزارشی را ارائه کرد دولت به منظور حمایت  حداکثری از بخش کشاورزی و تامین و تولید داخلی نهاده ها و حمایت از این حوزه با اعطای مبلغ ۴۰هزار میلیارد تسهیلات به منظور تامین برخی از نهاده ها و کود ها در حوزه بخش کشاورزی موافقت کرد که به نوعی هدیه ای به بخش کشاورزی باشد.

انتهای پیام/

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.