اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی با حضور تولیت آستان قدس رضوی برگزار و از برگزیدگان این دوره تقدیر شد.

برگزیدگان سیزدهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی معرفی شدند

به گزارش قدس آنلاین، مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی  با حضور حجت الاسلام والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی، دکتر عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان حوزه فرهنگ و هنر در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.
در این دوره از جشنواره، ۴۱۰ اثر از ۱۶ کشور از جمله ایتالیا، پاکستان، ترکیه و... به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که بر اساس داوری صورت گرفته، فهرست برگزیدگان بخش‌های مختلف سیزدهمین جشنوارة بین المللی کتاب سال رضوی به این شرح است:
بخش کتاب‌های چاپی با محوریت علوم و معارف رضوی: «مناظرات امام رضا(ع) با علمای یهود»، اثر علیرضا ابراهیم رتبه نخست را به خود اختصاص داد و «جایگاه و نقش تمدنی سادات در خراسان رضوی از قرن چهارم تا پایان قرن نهم هجری»، اثر اسماعیل رضایی برجکی حایز رتبه دوم شد. همچنین در این بخش «آتش آذربایجان قبل از ظهور» اثر حجت الاسلام و المسلمین مصطفی امیری، «خودسازی در محضر عالمیان مهدی موعود(ع)» اثر حجت الاسلام و المسلمین عباس استاد آقایی، «بانوی اندلس» اثرحجت الاسلام و المسلمین سید محمد صادق مصباح موسوی شایسته تقدیر شناخته شدند.
بخش کتاب های چاپی با محوریت تاریخ و سیره رضوی: اثر آیت الله نجم الدین طبسی(دام ظله) از قم با عنوان «بررسی ونقد روایات یمانی در منابع روایی شیعه و اهل سنت» اول شد و «مهارت‌های زندگی در سیره رضوی» اثر شهربانو مردانی از تهران رتبه دوم را به خود اختصاص داد. رتبه سوم در این بخش نیز به کتاب «تحقیق در مورد ابعاد شخصی و شخصیتی امام زمان(عج)» اثر حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی مجتهد سیستانی اختصاص یافت و «تطبیق تاریخی ارشاد شیخ مفید با متون اهل سنت و دوران امام حسن مجتبی(ع) تا امام زمان (عج)» اثر حسن فضل شایسته تقدیر شناخته شد.
بخش کتاب های چاپی با محوریت زیارت: در این بخش «آسیب شناسی زیارت، با تمرکز بر زیارت رضوی (از گردشکر تا زائر)»، اثر حجت الاسلام و المسلمین دکتر محسن محمدی رتبه دوم و «فرصت زیبای زیارت» اثر حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر پورامینی شایسته تقدیر شد. 
بخش کتاب های چاپی با محوریت حرم و اماکن متبرکه: «دایرة المعارف آستان قدس رضوی جلد دوم» اثری از بنیاد پژوهش‌های اسلامی رتبه نخست را به خود اختصاص داد و  کتاب «مهندسی قرارداد اجاره موقوفات در سنجه اصل رعایت غبطه وقف» اثر محمدجواد فخر، حجت الاسلام و المسلمین  دکتر سیدحسن وحدتی شبیری و عبدالرضا اصغری به رتبه دوم دست یافت. 
در این بخش کتاب «طب سنتی و گیاهان دارویی در اسناد آستان قدس از دوره صفویه تا پایان قاجار» و «گنجینه مهر رضوی: بررسی مُهرهای موجود در اسناد آستان قدس رضوی» اثر آمنه موسوی نیز رتبه سوم مشترک را کسب کردند و اثر «خادم تراز؛ چهل شایستگی خادم امام رضا علیه السلام» اثر حجت الاسلام و المسلمین علی پایاب شایسته تقدیر شد.
بخش کتاب های چاپی با محور شعر: در بخش گردآوری، «آهو آهن: گزیده اشعار رضوی» به کوشش رضا رحیمی عنبران رتبه دوم را به خود اختصاص داد و در بخش سرایش، «چشمه گوهر: چهل حدیث منظوم رضوی و چهل رباعی» سروده محمدجواد غفورزاده رتبه سوم را به خود اختصاص داد.
بخش کتاب های چاپی با محور ادبیّات داستانی و نمایشی: زنده‌یاد استاد سعید تشکری با اثر «دو رگه» و مجید پورولی کلشتری با اثر «جاده بهشت» رتبه دوم را کسب کردند و سعید محمدی با اثر «مرثیه ابوعتا» و محمد رضا هوری با اثر «هادی» از ایلام مشترکا سوم  شدند و مصطفی خدامی با اثر «واگن مخصوص» شایسته تقدیر شناخته شد. 
بخش کتاب های چاپی با محور کودک و نوجوان: «ده قصه از امام زمان(عج) برای بچه ها» اثر فریبا کلهر و «چهل حدیث چهل تصویر» اثر مهدوی حجت الاسلام و المسلمین علیرضا افشاری مقدم رتبه دوم، «مسافران شب برفی» کِلرژوبرت رتبه سوم و «۸ قصه از امام جواد(ع)» به روایت حسین فتاحی شایسته تقدیر شدند.
بخش کتاب های دیجیتال و گویا: رتبه نخست تقدیر از انتشارات به نشر، به خاطر تولید ۱۱ کتاب صوتی با انتخاب کتاب‌های موقف، اعترافات غلامان، راز آن بوی شگفت، صبح روز عید و ماه غریب و رتبه سوم تقدیر از انتشارات صاد، برای تولید کتاب صوتی چهل ویکم صورت گرفت.
بخش پایان نامه: «تحلیل دلالی روایات تفسیری امام هادی(ع) و مؤیّدات قرآنی و روایی آن» اثر حجت الاسلام و المسلمین دکتر روح الله پورعابدین رتبه دوم را به خود اختصاص داد و اثر «مضمون شناسی احادیث امام رضا (ع)» در باب امامت از فاطمه سادات هاشمی شایسته تقدیر شد. 
بخش آثار چاپ نشده: «دلم جزو امانات حرم شد» اثر علی گردویی، «دسته کلیدت را به ماه بیاویز حشمت بیگم» سیدموسوی مشهد و »گوشه ای از قلب من» اثر تینا ماری هاسکی تقدیر شدند.
بخش ناشران فعّال: ناشر «بوستان کتاب» و ناشر «دانشگاه علوم اسلامی رضوی» تقدیر شدند. 
بخش بین‌الملل آثار نگارش یافته به زبان های زنده و پر مخاطب جهان (غیرفارسی): از معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی برای چاپ کتاب های «نشانی بهشت» و «عطر خوش هدایت» به زبان انگلیسی، «نسیم با طراوت از سیره رضوی» به زبان ترکی استامبولی و «عطر خوش هدایت» به زبان آذری تقدیر شد.
همچنین از دانشگاه علوم اسلامی رضوی به خاطر چاپ کتاب «اعتقاد ما» به زبان فرانسوی تقدیر به عمل آمد و دو اثر «رضائی آل محمد (ص)» به زبان اردو و «ارشاد العصر جعفری» از پاکستان شایسته تقدیر شناخته شدشد.
تقدیر ویژه از زنده‌یاد سعید تشکری
در اختتامیه این دوره از جشنواره، همچنین به طور ویژه از زنده‌یاد استاد سعید تشکری به پاس سال‌ها تلاش در عرصه فرهنگ رضوی تقدیر شد و خانواده او مورد تجلیل قرار گرفتند.

انتهای پیام

منبع: آستان نیوز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.