تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر لزوم توجه به بیان مطالب موثق از منابع معتبر در روضه‌خوانی‌های محرم، گفت: درس‌های حیات بخش نهضت حسینی در عزاداری‌ها باید تبیین و بیان شود.

درس‌های حیات بخش نهضت حسینی در عزاداری‌های محرم تبیین و بیان شود

به گزارش قدس آنلاین به نقل از  آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در مراسم اذن عزا و آئین تعویض پوش ضریح منور و پرچم گنبد حرم مطهر رضوی و اهداء پرچم به هیئت های مذهبی که عصر جمعه (هفتم مردادماه) و در آستانه آغاز ماه محرم در بارگاه قدسی امام رضا(ع) برگزار شد، پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) و حضرات معصومین(ع) را صاحبان حقیقی عزاداری محرم و صفر دانست و ابراز کرد: عظمت مجلس عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) و ادب اسلامی اقتضا می‌کند، ورود به عزای امام حسین(ع) با اذن صاحبان این عزا باشد.
وی در ادامه بر اهمیت تبیین درس‌های عاشورا در برگزاری مراسم‌های عزاداری اباعبدالله(ع) تأکید و ابراز کرد: گذشت زمان و فشارها و خباثت های دشمنان هیچ گاه نتوانسته از عظمت و شکوه عزاداری امام حسین(ع) بکاهد و آثار و عظمت عاشورا آنچنان زمان و قلب‌ها را تسخیر کرده که عزای اباعبدالله(ع) روز به روز زنده‌تر و نام امام حسین(ع) پر رونق تر از گذشته می‌درخشد.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه نور اباعبدالله الحسین(ع) خاموش شدنی نیست، ابراز کرد: حماسه عاشورا تجلی عزت است و سراسر نهضت امام حسین(ع) تا شهادت آن حضرت، تحقق مفهوم عزت و درس ارجمندی و شرافت است؛ لذا در عزاداری‌ها باید مراقب بود که مبادا کلامی و سخنی به زبان بیاوریم که با عزت حسینی منافات داشته باشد، مبادا مطلبی خوانده و بیان شود که عزت حسینی را خدشه دار کند.
وی با بیان اینکه در روضه ها و مرثیه ها باید روحیه شجاعت، فداکاری، ایثار، از خودگذشتی و ایستادگی در برابر ظالمین و مستکبرین بروز و ظهور داشته باشد، تصریح کرد: نهضت عاشورا عزت آفرین و آزادی بخش است و به جامعه حیات هدیه می‌کند؛ عاشورا ترویج اسلام و ایمان حقیقی و امام حسین(ع) جلوه ای درخشنده از انسان با ایمان است، لذا در عزاداری‌های آن حضرت ایمان حقیقی باید ترسیم و تعریف شود.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه روضه خوانی‌ها و مرثیه سرایی‌های محرم و صفر باید از کتب معتبر نقل شود، اظهار کرد: هر روضه‌ای و هر خواب و نقل ضعیفی که با عزت و عظمت اباعبدالله(ع) در تضاد است را نباید در مجالس امام حسین(ع) نقل کرد؛ روضه‌ها و مرثیه سرایی ها باید از منابع و کتب معتبر و مستند باشد.
وی با اشاره به سیره و تأکیدات حضرات معصومین(ع) در برپایی مجالس عزاداری امام حسین(ع)، تصریح کرد: نگاهی به زندگی ائمه اطهار(ع) نشان می‌دهد که آن حضرات همواره مردم را به ذکر مصیبت‎های امام حسین(ع) و برگزاری هر گونه عزاداری آن حضرت، سفارش می‌کردند که نشان دهنده اهمیت نهضت حسینی در بقای اسلام است.
تولیت آستان قدس رضوی همچنین در این مراسم به بارش‌های شدید باران که اخیرا سبب وقوع سیل در مناطقی از کشور و جان باختن و مفقود شدن تعدادی از هموطنان شده است، اشاره کرد و گفت: جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزانمان در حادثه ناگوار جاری شدن سیل در برخی نقاط کشور را تسلیت عرض می‌کنم و در جوار بارگاه قدس رضوی از خداوند متعال برای این عزیزان رحمت الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.