با تداوم حملات موشکی روسیه به زیرساخت ها و شبکه برق اوکراین، نگرانی‌ها نسبت به امنیت زاپروژیا و سایر نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین افزایش یافته است.

تداوم خاموشی‌ها در اوکراین/ امنیت همه نیروگاه‌های هسته‌ای در خطر است

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از تارنمای روزنامه گاردین، با تداوم حملات روسیه به شبکه برق اوکراین و تعطیلی اضطراری بی سابقه چند ژنراتور نیروگاه اتمی زاپروژیا، نگرانی ها درخصوص ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور افزایش یافته است.

«پترو کوتین» رئیس شرکت انرژی هسته‌ای اوکراین در این خصوص گفت: همه مکانیسم‌های ایمنی روز چهارشنبه طبق برنامه عمل می کردند، اما دو ژنراتور در این فرآیند آسیب دیده و راه‌اندازی دوباره رآکتورها را به تاخیر انداخته است. وی افزود: خاموشی‌های مکرر ناشی از حملات موشکی فزاینده روسیه می‌تواند خسارت های گسترده‌ای در پی داشته باشد و تاثیر بالقوه شدیدی بر تامین برق اوکراین و ایمنی هسته‌ای بگذارد.

براساس داده های ارائه شده از سوی اطلاعات اوکراین، روسیه احتمالا اواسط هفته جاری یک حمله موشکی دیگر به زیرساخت های اوکراین انجام می دهد.

نیروگاه اتمی زاپروژیا به عنوان بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا، در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) به تصرف نیروهای روسیه درآمد و از ماه سپتامبر (شهریور) به این سو به دلیل گلوله باران مکرر مناطق اطراف آن، از شبکه برق خارج شده است.

در اوایل اکتبر (مهر)، مسکو اعلام کرد که این نیروگاه بخشی از خاک روسیه است و بنابراین تحت نظارت شرکت دولتی "روس اتم" قرار دارد.

گفته می شود سه نیروگاه هسته‌ای دیگر اوکراین شامل "ریونه"، "اوکراین جنوبی" و "خمنیتسکی" هم اگرچه به طور مستقیم هدف حملات موشکی روسیه قرار نگرفته است، اما امنیت آنها احتمالا به دلیل تداوم حملات به زیر ساخت ها می تواند به خطر بیفتد.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این خصوص گفت: از بین رفتن کامل و همزمان برق نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین نشان می‌دهد که وضعیت ایمنی و امنیت هسته‌ای در این کشور به طور فزاینده‌ای به خطر افتاده است.

«اوله کوریکوف» بازرس ارشد امنیت هسته‌ای اوکراین نیز با اشاره به شدت گرفتن حملات موشکی روسیه گفت: هر بار که تعطیلی اضطراری رخ می‌دهد، خطرات چند برابر می‌شود. زیرا این امر احتمال خرابی تجهیزات و اشتباه پرسنل را افزایش می دهد.

گروسی ماه‌ها در تلاش بود تا بر سر ایجاد یک «منطقه حفاظتی ایمن» در اطراف زاپروژیا که در آن گلوله باران ممنوع است، مذاکره کند، اما اوکراین اصرار دارد که چنین منطقه‌ای باید کاملا غیرنظامی شود.

اوکراین ادعا می کند که روسیه از این نیروگاه برای نگهداشتن سلاح های سنگین استفاده می کند و با اینکار وضعیت این محل را وخیم تر کرده است. دولت کی‌یف می گوید روس ها یک پایگاه نظامی برای حفاظت از تسلیحات سنگین در زاپروژیا ایجاد کرده اند و این امر به ویژه در صورت شرایط اضطراری بسیار خطرساز است. زیرا نمی توان به آن دسترسی پیدا کرد. اوکراین مدعی است تمام فضای آزاد سالن توربین مملو از تسلیحات است.

«ماریانا باجرین» محقق ارشد پروژه مدیریت اتمی دانشگاه هاروارد در این خصوص تشریح کرد: وضعیت کنونی زاپروژیا مانند این است که در محل خواب خود باشید و یک نفر تمام مدت بر روی شقیقه شما اسلحه گذاشته باشد. وی افزود: چنانچه نیروگاه های هسته ای بدون برق وجود داشته باشد و قادر به راه اندازی مجدد آن نباشید، انگار که چند بمب ساعتی عظیم داشته باشید. مجموع اینها بدان معناست که ما اکنون در مورد خطرناک ترین لحظه امنیت هسته ای صحبت می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.