۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۸
کد خبر: 834505

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که مکانیزم دفاعی داخل بینی، در گرما عملکرد بهتری دارد. درواقع وقتی هوا سرد می‌شود، سیستم ایمنی داخل بینی، عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهد و باعث می‌شود افراد در فصل سرما بیشتر مریض شوند.

راهکار مریض‌نشدن در فصل زمستان کشف شد!

به گزارش قدس آنلاین در فصل سرد زمستان سرماخوردگی و سایر عفونت‌های تنفسی افزایش پیدا می‌کنند. دانشمندان در تحقیقات جدید خود، دلیل علمی این موضوع را کشف کرده‌اند. یافته‌ها نشان می‌دهند ابتلا به چنین بیماری‌هایی در فصول سرد سال، به‌شکلی با یکی از اعضای روی صورت ما، یعنی «بینی» ارتباط دارد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که مکانیزم دفاعی داخل بینی، در گرما عملکرد بهتری دارد. درواقع وقتی هوا سرد می‌شود، سیستم ایمنی داخل بینی، عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهد و باعث می‌شود افراد در فصل سرما بیشتر مریض شوند.

در فصل سرد زمستان سرماخوردگی و سایر عفونت‌های تنفسی افزایش پیدا می‌کنند. دانشمندان در تحقیقات جدید خود، دلیل علمی این موضوع را کشف کرده‌اند. یافته‌ها نشان می‌دهند ابتلا به چنین بیماری‌هایی در فصول سرد سال، به‌شکلی با یکی از اعضای روی صورت ما، یعنی «بینی» ارتباط دارد.

چرا در فصول سرد سال، تعداد افراد بیشتری درگیر بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی می‌شوند؟ آیا ویروس‌ها در هوای خشک و سرد بهتر زنده می‌مانند؟ آیا واقعاً سیستم ایمنی بدن ما در مقابل سرما، ضعیف عمل می‌کند؟ یا عامل دیگری در این میان نقش دارد؟

دانشمندان برای پاسخ دادن به این سؤالات، تحقیقات مختلفی انجام داده‌اند و اکنون کشف کرده‌اند که سیستم ایمنی داخل بینی ما به مهاجمان ویروسی حمله می‌کند و این مکانیزم دفاعی وقتی هوا گرم باشد، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

این یافته‌های جدید در مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی منتشر شده‌اند و به توسعه روش‌های درمانی بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و سایر بیماری‌های ویروسی مانند کرونا، کمک می‌کنند.

راهکار مریض‌نشدن در فصل زمستان کشف شد!

سیستم ایمنی داخل بینی و ارتباط آن با افزایش سرماخوردگی در فصول سرد سال

«بنجامین بلیر»، یکی از محققان مطالعه و جراح دانشکده پزشکی هاروارد در بخش چشم و گوش ماساچوست بوستون در ایالات متحده می‌گوید: «ظاهراً هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که چرا در ماه‌های سرد سال، عفونت‌های ویروسی افزایش پیدا می‌کنند. اما تحقیقات جدید به سرنخ‌هایی در این زمینه رسیده است که از نظر بیولوژیکی قابل‌قبول به‌نظر می‌رسند.»

تحقیقات نشان می‌دهند که هوای سرد می‌تواند سیستم ایمنی بدن را دچار نوعی بی‌حسی کند. تحقیقات قبلی تیم مطالعاتی نشان می‌دهد وقتی نفس می‌کشیم، سلول‌های داخل بینی ذرات ریزی به نام وزیکول‌های خارج سلولی (EVs) را آزاد می‌کنند که باکتری‌ها را از بین می‌برند. این مطالعه نشان می‌دهد که درجه حرارت می‌تواند بر قدرت سیستم ایمنی بدن و خصوصاً در بینی، تأثیر بگذارد.

دانشمندان نمونه‌های بینی را از داوطلبان شرکت‌کننده در مطالعه جمع‌آوری کردند. مطالعات نشان داده‌اند که ویروس‌های تنفسی رایج در دمای پایین‌تر رشد می‌کنند. در سال ۲۰۱۵، تیمی از دانشگاه ییل دریافتند که راینوویروس (که باعث بیشتر سرماخوردگی‌های رایج می‌شود) می‌تواند در دمای پایین‌تر داخل بینی نسبت به دمای مرکزی بدن، به‌صورت مؤثرتری پخش شود.

تحقیقات مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده نشان می‌دهند ویروس‌های آنفولانزا در آب‌وهوای سرد، بهتر پخش می‌شوند و حالا یافته‌های جدید می‌توانند به توسعه روش‌های درمانی جدیدی برای بیماری‌های ویروسی تنفسی کمک کنند.

منبع: برترین ها

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.