«لولا دا سیلوا» رئیس جمهور برزیل روز شنبه فرمانده ارتش این کشور را برکنار کرد.

داسیلوا فرمانده ارتش برزیل را برکنار کرد

به گزارش قدس آنلاین، «لولا دا سیلوا» رئیس جمهور برزیل ژنرال «خولیو سزار دی ارودا» فرمانده ارتش این کشور را به دلیل آنچه تهدیدات علیه دموکراسی درپی ناآرامی‌های اخیر این کشور اعلام شده است، از سمت خود برکنار کرد.

بر اساس این گزارش، وبگاه رسمی نیروهای مسلح برزیل برکناری ارودا را تأیید کرد و از تعیین توماس میگل ریبرو بایوا که پیش از این ریاست فرماندهی نظامی جنوب شرقی را برعهده داشت به عنوان جانشین وی خبر داد.

لازم به ذکر است که چند هفته پیش و چند روز پس از تحلیف و آغاز به کار رسمیِ «لولا داسیلوا»، رئیس جمهور جدید و چپ گرای برزیل، هواداران «ژائیر بولسونارو»، رئیس جمهو غرب گرای پیشین این کشور و رقیب شکست خورده لولا در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، به ساختمان کنگره، دادگاه عالی و کاخ ریاست جمهوری حمله کردند.

تقریباً تمام سران کشورهای آمریکای لاتین و بقیه جهان این اغتشاش و شورش هواداران بولسونارو را محکوم کردند. برای مقابله با معترضان در پایتخت، رئیس‌جمهور برزیل دستور داد تا ارتش و نیروهای فدرال وارد عمل شوند.

کشورهای آرژانتین و شیلی رسماً از برزیل خواستند که برای کمک به نیروهای پلیس این کشور، نیروهای ویژه به برزیل اعزام کنند.

بولسونارو که در دوران ریاست‌جمهوری‌اش به «ترامپِ برزیل» مشهور شده بود، هم‌اکنون در آمریکا به سر می‌برد.

«الکساندر دو مواریس» (Alexandre de Moraes) قاضی دادگاه عالی فدرال (STF) برزیل حکم آزادی موقت ۴۶۴ نفر از مظنونین به مشارکت در اغتشاشات اخیر در این کشور را صادر کرد.

بر اساس اعلام این رسانه، قاضی دادگاه عالی فدرال برزیل به در حبس ماندن ۹۴۲ نفر دیگر نیز رأی داد.

منبع: مشرق نیوز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.