معاون اقتصادی رییس‌جمهور گفت: سند راهبردی برای ساختار بودجه دولت تنظیم شده که تا پایان امسال ساختار جدید بودجه دولت به تصویب شورای عالی هماهنگی سران اقتصادی قوا به تصویب خواهد رسید.

سند راهبردی ساختار بودجه کشور در حال تنظیم است

به گزارش قدس خراسان، محسن رضایی روز پنجشنبه در نشست هم اندیشی معاونین اقتصادی استانداران سراسر کشور در مشهد اظهار کرد: چند عامل داخلی وخارجی در ایجاد تورم نقش دارد، خوشبختانه در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ کسری بودجه آشکار را نداشته ایم.

معاون اقتصادی رییس‌جمهور اظهار کرد: عدم تحقق بودجه با کسری بودجه متفاوت است، کسری بودجه مربوط به ساختار بودجه دولت است که این موضوع در شورای عالی هماهنگی سران اقتصادی قوا در حال بررسی است.

وی مساله دوم در ایجاد تورم را فروش دلارهای نفتی دانست و گفت: باید وزارت نفت دلارهای نقتی را به بانکهای غیربانک مرکزی بفروشد، بعد ریال را به دولت بدهد، اما طی ۵۰ سال گذشته در کشورمان به صورت اشتباه دلارهای نفتی به بانک مرکزی فروخته و پول قدرتمند وارد جامعه شده که حجم این پول چند برابر گشته است.

رضایی عامل سوم در ایجاد تورم را نقدینگی ذکر و بیان کرد: نقدینگی مربوط به ساختار ورفتار نظام بانکی کشور است که هر سه موضوع، کسری بودجه دولت، فروش دلارهای نفتی و نقدینگی در دست اصلاح است.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه عوامل تورم زا روی نرخ ارز تاثیر می گذارد، افزود: تورم و ارز ارتباط دو سویه دارند، در صورتی که نرخ تورم افزایش یابد، نرخ ارز رشد پیدا می کند و در صورتی که بتوان تورم را کنترل کرد، نرخ ارز نیز کاهش می یابد.

وی اظهار کرد: زمانی که نرخ ارز افزایش می یابد، هزینه های تولید گران می شود، چون بالای ۴۰ درصد واردات کالا در کشور متعلق به کالاهای واسطه ای و مواد اولیه است، لذا افزایش هزینه تولید روی تورم تاثیر می گذارد و نرخ آن را بالا می برد، لذا در صورتی که نرخ ارز افزایش یابد، هزینه تولید افزایش یافته و منجر به رشد نرخ تورم می شود.

رضایی ضمن تبریک اعیاد ماه رجب با اشاره به نزدیکی ۲۲ بهمن، پیروزی ملت ایران را رویداد بزرگی در ایران و جهان اسلام دانست و گفت: چه کشور ایران و چه جهان اسلام در تاریخ با چنین رویدادی کمتر مواجه شده است.

معاون اقتصادی رییس‌جمهور اظهار کرد: ایران طی ۳۰۰ سال گذشته مانند برف چه از لحاظ جغرافیایی و چه فرهنگی آب شده بود و تعداد متعددی استان از کشور جدا شد و درجهان اسلام هم به مدت ۵۰۰ سال و بعد از اینکه غرب توانست پیشرفتهای صنعتی پیدا کند شکستها و عقب ماندگیهای زیادی بوجود آمد، استعمار در مصر و عربستان و ایران و پاکستان کولاک می کرد. ولی دراثر انقلاب اسلامی بیداری، جدیدی در آنها طلوع کرد.

وی ادامه داد: مهمترین ویژگی این رویداد بازگشت رهبری بهکشور بود، چرا که ایران مدتها بود رهبری مقتدر نداشت و تجربه ثابت کرده که ایرانیها با حضور رهبران بزرگ جان می گرفتند و کارهای بزرگی کرده‌اند.در زمان امام خمینی ایران شخصیت گرفت و اکنون در زمان رهبری آیت الله خامنه ای ایران با قدرت و قوت جلو تمام مستکبران جهان ایستاده و از منافع ملت ایران دفاع می کند.

رضایی بیان کرد: آمریکا و انگلیس هرجا را که اراده کرده بودند توانستند دستخوش تغییر سازند، به طور مثال چین با اینکه بسیار پیشرفت کرده و قدرتمند شده است با یک تحریم آمریکا ملاحظه می کند . ایران ۴۰ سال است که حوادث را پشت سر گذاشته و حوادث اخیر هم برای اولین بار نیست که رخ می دهد.

معاون اقتصادی رییس‌جمهور با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن اظهار داشت: با عبور از این حوادث بزرگ ایستگاه های زیادی را پشت سر گذاشتیم از جمله ایستگاه های سیاسی،دفاعی و امنیتی اما به ایستگاه اقتصاد که رسیدیم حرکت کند شد؛ در حالیکه باید طی ۵ تا ۱۰ سال از این ایستگاه نیز رد می شدیم.

وی تصریح کرد: در ایستگاه سیاسی قانون اساسی نوشته شد،نظام سیاسی درست شد و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود قاعده‌مند و نظام‌ مند شد. در عرصه دفاع به نیروهای مستقل و ملی و خودکفایی درخشان در تجهیزات نظامی و دفاعی رسیدیم. در عرصه امنیت حتی پا را فراتر از کشور گذاشتیم و در منطقه صلح ساز و اثرگذار شدیم و داعش را نرسیده به مرزهای خودمان نابود کردیم.

رضایی ادامه داد: حال به ایستگاه اقتصاد رسیده ایم؛ اقتصاد مسئله مهمی است و هم تضمین گذشته و هم راهی بسوی آینده و فتح قله‌های پیشرفت است.

معاون اقتصادی رییس‌جمهور با اشاره به تلاش دشمن برای اینکه ایران از ایستگاه اقتصاد عبور نکند،گفت: دلیل آن‌ها این است که می‌دانند اگر ایران از این ایستگاه عبور کند تبدیل به قدرت بزرگی می‌شود و هیچ کشوری ژئوپلیتیک و موقعیت اقتصادی ایران را ندارد.اگر ایران قدرت اقتصادی شود با ۵۰۰ میلیون جمعیت اطراف خود تشکیل یک اقتصاد منطقه‌ای و بلوک اقتصادی می دهد.

وی افزود: دشمن جنگ اقتصادی را شروع کرد. پس از آنکه دیدند دیوارهای تحریم ترک برداشته و در حال فرو ریختن است، ناامنی را به کمک این تحریم‌ به وجود آوردند در این مورد هم شکست خوردند لذا در مرحله بعد ناامنی را به بازار آوردند.

رضایی گفت: اخیراً مقامات آمریکایی صحبت کردند که تمرکز ما به جای مذاکرات بر مسائل داخلی ایران است و این حرف برای تشویش و ناامنی در بازارهای کشور و بالا رفتن قیمت ارز در ایران است، باید بدانیم که ناامنی بازارها کمتر از ناامنی کف خیابانها نیست و اینکه دشمن روی اقتصاد ما تمرکز کرده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.