۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰
کد خبر: 851982

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران ضمن بیان اینکه محصولات غذایی در بازار فراوان است و هیچ کمبودی نداریم، گفت: نوسانات ارزی اخیر موجب افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت‌ها در بازار شده است.

افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت مواد غذایی

به گزارش قدس آنلاین، رضا کنگری، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران در یک گفت و گوی رادیویی اظهار کرد: متأسفانه نوسانات ارزی اخیر موجب افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت‌ها در بازار شده؛ اما بازار همچنان در رکود است و استقبال چندانی از خرید و فروش نمی‌شود.

وی افزود: به دلیل افزایش تورم، کوچک شدن سفره‌ها و کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت دلار، بازار به شدت در رکود به سر می‌برد.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران با اشاره به قیمت حبوبات عنوان کرد: قیمت نخود که دو ماه قبل ۳۹ هزار تومان بود الان به ۵۵ تا ۶۳ هزار تومان رسیده و لوبیا قرمزی که ۳۷ هزار تومان بود با قیمت ۵۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت لوبیا چیتی نیز ۶۸ هزار تومان شده است.

کنگری گفت: این قیمت‌ها، قیمت‌های بنکداری است که به صورت عمده و ماشینی جابه‌جا می‌شود و قیمت‌های مصرف کننده ۵ تا ۶ هزار تومان بالاتر از این قیمت‌ها خواهد بود.

وی با بیان اینکه قیمت بازار فقط بستگی به قیمت ارز دارد، اظهار کرد: اگر قیمت ارز ثبات پیدا کند قیمت‌ها هم تثبیت می‌شوند و روال عادی را طی می‌کنند؛ اما وقتی دلار نوسان پیدا می‌کند قیمت‌ها به ویژه در حوزه محصولات غذایی نیز افزایش پیدا خواهند کرد.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران تأکید کرد: محصولات غذایی به وفور در بازار موجود است و هیچ کمبودی نداریم.

کنگری مقصر اصلی افزایش قیمت حبوبات را نوسانات ارزی دانست و گفت: ما با همان سود سه درصدِ در نظر گرفته شده فعالیت می‌کنیم و این افزایش قیمت‌ها ضرر بسیار بزرگی به اصناف وارد می‌کند درصورتی که اگر قیمت‌ها افزایش پیدا نکند ما هم راحت تر و با اعتماد بیشتر فعالیت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد از حبوبات بازار وارداتی هستند، اظهار کرد: ۸۰ درصد عدس از روسیه و کانادا وارد کشورمان می‌شود که قیمت آن هیچ تغییری نداشته و از دو ماه اخیر که ۴۵ هزار تومان بوده الان هم با قیمت ۴۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

منبع: مشرق نیوز

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.