دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در دیدار با شمخانی ضمن تأکید بر اجرای هر چه سریع‌تر طرح‌ها و پروژه‌های مشترک، از آمادگی این کشور برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران شامل فولاد، نفت و پتروشیمی خبر داد.

آمادگی روسیه برای سرمایه‌گذاری در فولاد، نفت و پتروشیمی در ایران

به گزارش قدس آنلاین،   «ایگور لویتین» دستیار ویژه ولادیمیر پوتین  رئیس‌ جمهور روسیه که شب گذشته (شنبه) ۱۹ فروردین ماه وارد تهران شد، پیش ازظهر امروز یکشنبه (۲۰ فروردین ماه) با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات روند اجرایی سازی توافقات دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی و بانکی، به ویژه سرعت دادن به آغاز عملیات اجرایی تکمیل دالان شمال- جنوب مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در سفر دی‌ماه گذشته لویتین به ایران دو کشور توافق کردند که بخش باقی مانده از دالان راهبردی شمال - جنوب که قطعه رشت - به آستارا است با سرمایه گذاری مستقیم روسیه احداث شود.

شمخانی در این دیدار با ابراز رضایت از ارتقای سطح و حجم همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور بر اتخاذ راهکارهای میان‌بر برای شتاب دادن به اجرای پروژه‌های مشترک اقتصادی تأکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی از ابتکارات نهایی شده بین دو کشور در بخش مراودات پولی و بانکی به منظور تامین مالی پروژه‌های مشترک به عنوان الگویی موثر در زمینه ناکام گذاشتن تحریم‌های غیر قانونی غرب نام برد و خاطرنشان کرد: مسیر آغاز شده برای کاهش اثرگذاری دلار در مبادلات اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی که کشورهای زیادی در حال پیوستن به آن هستند، سلطه غرب بر اقتصاد جهانی را به حداقل ممکن تقلیل خواهد داد.

شمخانی، تکمیل کریدور شمال - جنوب و گسترش همکارهای ترانزیتی بین ایران و روسیه را بخش مهمی از پروژه‌های مشترک دو کشور ذکر کرد و افزود: با تلاش و پیگیری مستمر مسؤولان دو کشور، هرگونه مانع در مسیر تحقق اراده رهبران دو کشور در زمینه اجرای سریع این پروژه راهبردی که نقش تعیین کننده‌ای در تغییر هندسه ترانزیت کالا در منطقه دارد، برداشته خواهد شد.

ایگور لویتین دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از آخرین تحولات مربوط به مناسبات تجاری و بانکی و پروژه‌های مشترک اقتصادی، گفت: روسیه ضمن تأکید بر اجرای هر چه سریع‌تر طرح‌ها و پروژه‌های مشترک به ویژه در حوزه ترانزیت، آماده سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران شامل فولاد، نفت و پتروشیمی است.

وی با اشاره به رفت و آمدهای متعدد و مستمر مسؤولان اقتصادی و بانکی دو کشور تصریح کرد: علاوه بر گام‌های قابل توجهی که در مسیر ارتقای همکاری‌های اقتصادی دوجانبه برداشته شده، زمینه‌های مناسبی برای انعقاد قراردادهای اقتصادی چندجانبه و جلب مشارکت سایر کشورهای منطقه در پروژه‌های سودآور اقتصادی فراهم شده است.

پایان پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.