رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان با اشاره به مصوبات سفر رئیس جمهور گفت: این سفر ۱۲۷ مصوبه برای استان به همراه داشت که توزیع آن بین وزارتخانه‌ها مشخص هست و در مجموع ۲۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای آن مصوب شد.

اجرای ۳۹ مصوبه سفر رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان

به گزارش قدس آنلاین، مهرداد عرب اول در سمینار فرمانداران سیستان و بلوچستان افزود: از این میزان ۳۹ مصوبه به صورت کامل انجام شده، ۷۸ مصوبه در حال اجر و ۱۰ مصوبه بلا اقدام است که پیگیری مجدانه‌ای از سوی استاندار و معاون هماهنگی امور عمرانی در این رابطه شکل گرفته و امسال به مرحله اجرا خواهد رسید.

وی بیان کرد: هشت هزار و ۹۱۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات مصوب سفر در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به منظور اجرای طرح‌های هدف به صورت نقدی دریافت شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: از مجموع اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور پنج هزار و ۸۱۳ میلیارد تومان تعهد سازمان برنامه و بودجه کشور بوده که سه هزار و ۹۱۹ میلیارد تومان پرداخت شده و بقیه آن تا سقف مصوب در سالجاری پرداخت می‌شود.

وی اظهارداشت: مطالعات آمایش سیستان و بلوچستان تا افق ۱۴۲۴ در شورای عالی آمایش مصوب شده، نکته حائز اهمیت این است که امکان اصلاح و ویرایش موضوعات در سند وجود دارد.

به گفته عرب اول، سیستان و بلوچستان اولین استانی است که ۲۶ برش شهرستانی را روی مطالعات آمایش انجام داده که با توجه به مدت زمانی که به این مهم اختصاص یافته و محتوای آن، انتظار می‌رود که در حوزه شهرستانی مشورت و هم‌فکری فرمانداران را شاهد باشیم‌.

وی با بیان اینکه برنامه‌های اجرایی در ماده چهار سند آمایش سیستان و بلوچستان مشخص و برای هر برنامه طرح‌های متنوع و موثری تعریف شده است، افزود: برخی از آنها به بهره‌برداری رسیده و برخی دیگر در حال اجراست، بنابراین با قوت اعلام می‌شود نه تنها مطالعات آمایش استان بر زمین نمانده بلکه برای اجرایی شدن سند آمایش در بخش‌های مختلف پروژه‌های مهم و موثر مشخص و در حال اجرا است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: بر این اساس تمامی منابع اعتباری ابلاغی به استان به همین طرح‌ها اختصاص می‌یابد تا ضمانت اجرای سند آمایش را بیش‌از پیش شاهد باشیم، بنابراین با اتخاذ این سیاست طی سالهای اخیر شاهد اتفاقات خوبی در حوزه‌های حمل و نقل، کشاورزی، شیلات و گمرک بودیم.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع پنج هزار و ۴۹۶ میلیارد تومان اعتبار مصوب در حوزه عمرانی در شورا و کمیته‌های برنامه‌ریزی این استان پارسال توزیع شد که چهار هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان آن به میزان ۷۶ درصد تخصیص یافته است.

وی ادامه داد: بیشترین میزان اعتبارات عمرانی استان در سال گذشته به فصل حمل و نقل اختصاص پیدا کرد.

وی بیان کرد: از مجموع اعتبارات جدول ۱۰ بند ج (استانها)، سهم مصوب سیستان و بلوچستان چهار هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان بود که در مجموع سه هزار و ۴۷۵ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: به این ترتیب ۷۴ درصد اعتبارات جدول استانها به این استان تخصیص یافت‌، در حالیکه این رقم در سال ۱۴۰۰ فقط ۴۸ درصد بود، بخش اعظم این اعتبار به منظور اجرای پروژه ها به صورت نقدی در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار گرفت‌.

وی ادامه داد: ارقام دیگری به میزان ۸۰۴ میلیارد تومان نیز از ردیف های متفرقه در شورای برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان توزیع شد که بخشی از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور، ماده ۱۷ مدیریت بحران و سواحل مکران بود که ۶۹۵ میلیارد تومان آن (۸۶ درصد) تخصیص پیدا کرد.

عرب اول افزود: حسب خروجی مطالعات آمایش و نیاز سیستان و بلوچستان و همه شهرستانها بالاترین حجم اعتبار به میزان یک‌هزار و ۳۵۵ میلیارد تومان مربوط به فصل حمل و نقل بود که یک‌هزار و ۳۶ میلیارد تومان آن (۷۷ درصد) تخصیص پیدا کرد.

به گفته وی، ۷۳۸ میلیارد تومان نیز به فصل عمران شهری و روستایی اختصاص یافت که ۴۹۲ میلیارد تومان آن (۶۷) درصد تخصیص پیدا کرد و فصل آب در جایگاه سوم اعتباری قرار گرفت که نشان می‌دهد نگاه در استان به سه بخش مهم آب، حمل و نقل و عمران شهری و روستایی بوده و بالاترین حجم اعتبار به این بخش ها اختصاص یافته است‌.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: انتظار می رود فرمانداران اجازه ندهند که پروژه‌ای در شهرستان‌ها به بهانه کمبود یا نبود اعتبار معطل بماند، مگر اینکه دلیل حقوقی داشته باشد چراکه درصد تخصیص نقدی ابلاغی به استان در سال ۱۴۰۰ فقط ۳۰ درصد بوده در حالیکه در سال ۱۴۰۱ به ۶۹ درصد رسیده، بنابراین اگر پروژه‌ای تعطیل باشد قابل پیگیری و رصد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.