معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز از طراحی و ساخت نرم افزار درمان صرع‌های ژنتیک برای نخستین بار در جهان به همت پزشکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد.

تولید نرم افزار درمان صرع‌های ژنتیک در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای نخستین بار در جهان

به گزارش قدس آنلاین از شیراز، مهرداد شریفی در حاشیه نخستین کنگره بین المللی هوش مصنوعی در علوم پزشکی که در مرکز همایش‌های جزیره کیش در حال برگزاری است، در این باره گفت: این نرم افزار برای نخستین بار در جهان طراحی و اجرا شده و پزشکان از تمامی کشورها می‌توانند از آن برای معالجه بیماران استفاده کنند.

وی از طراحی و اجرای این نرم افزار به عنوان یک نمونه موفق کاربرد استفاده از فناوری بر بالین بیمار نام برد و گفت: مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز همواره در ارایه طرح‌های نوین پیشرو بوده و از تمامی طرح‌های پژوهشی و نوآورانه همچون به کارگیری هوش مصنوعی در علوم پزشکی حمایت می‌کند.

 علی اکبر اسدی پویا استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مبتکر این طرح که پیش از این نیز در زمره یک درصد دانشمندان برتر جهان معرفی شد در این خصوص گفت: به طور میانگین یک درصد افراد جامعه دچار بیماری صرع هستند.

 اسدی پویا با اشاره به اینکه آمارها نشان می‌دهد در کشور ایران نیز بیش از هشتصد هزار نفر به بیماری صرع مبتلا هستند، افزود: درصد قابل توجهی از این بیماران به انواع صرع‌هایی مبتلا هستند که دلیل ژنتیکی دارد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه تا کنون بیش از ۲ هزار ژن مرتبط با بیماری صرع در جهان شناسایی شده ادامه داد: محققان کشور استرالیا موفق شدند ارتباط قطعی ۹۵۴ ژن را با بیماری صرع مشخص کنند.

وی طراحی و ایجاد نرم افزار get را نتیجه تلاش‌های یک تیم تحقیقاتی ۲۳ نفره از نخبگان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بررسی بیش از هشت هزار مقاله علمی دانست.

نرم افزار مشابه خارجی ندارد

این پزشک فوق تخصص بیماری صرع عنوان کرد: در این نرم افزار بر اساس ژن شناسایی شده نوع درمان و اطلاعات مرتبط با بیماری در اختیار پزشک معالج قرار می‌گیرد.

 اسدی پویا با اشاره به اینکه این نرم افزار برای نخستین بار در جهان طراحی و اجرا شده و مشابه خارجی ندارد، اظهار کرد: این نرم افزار به صورت رایگان و با هدف کمک به درمان بیماری صرع در اختیار جامعه پزشکی جهان قرار می گیرد.

همزمان با برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی هوش مصنوعی و با حضور معاونان آموزشی و تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از این سامانه هوشمند درمانی رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.