وزیر کشور از هیئت حاکمه موقت طالبان خواست نیروهای مرزبانی و مسئولان محلی رده پایین خود را توجیه کنند تا حوادثی مانند درگیری‌های اخیر تکرار نشود.

مرزبانان خود را توجیه کنید

قدس آنلاین: احمد وحیدی امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاراندرباره آخرین وضعیت مرزهای شرقی با کشور افغانستان پس از درگیری‌های اخیر و تعرض نیروهای طالبان به پاسگاه های مرزی کشورمان، گفت: با اشاره به اینکه اکنون وضعیت در مرزهای ایران و افغانستان آرام بوده و ترددها در حال انجام است، بر اساس اشتباهی که مرزبانان افغانستانی انجام داده و تیراندازی کرده بودند، درگیری ها اتفاق افتاد و ما شهید هم داشتیم از طرف افغانی هم افرادی کشته شدند؛ که با دقت و تدبیر طرف جمهوری اسلامی و دقت و ورود به موقع طالبان و حکومت مرکزی کابل، مسأله حل شد و ما الان در مرز مشکلی نداریم.

وزیر کشور با بیان اینکه متأسفانه تاکنون چند نوبت اتفاقات از این دست داشته‌ایم، افزود: به مسئولان طالبان و هیئت حاکمه افغانستان توصیه می‌کنیم که دقت کنند و مرزبانان خود را توجیه کنند تا از این دست اتفاقات رخ ندهد.  

وی با یادآوری اینکه برخی افراد غیرمسئول یا در رده‌های مسئولیت پایین افغانستانی اظهاراتی علیه ایران داشته‌اند که بر اساس گزارش های دریافتی، آنها را برکنار کرده اند چون اظهارات بی جا و غیر منطقی زده شده بود؛ خاطرنشان کرد: اکنون با حاکمان افغانستان در تعامل هستیم و هر حرفی باشد از طریق گفت‌وگو باید حل و فصل شود.

وحیدی درباره زمان استعفای متقاضیان داوطلبی نمایندگی مجلس با توجه به جابجایی برخی مهلت های قانونی نهادهای ناظر اظهار داشت:  بر اساس قانون موجود که محل استناد ما است، اعلام شده که ۶ ماه قبل از آغاز ثبت نام باید استعفا انجام شود اما در شرایط کنونی طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلسی به تصویب رسیده و در اختیار شورای نگهبان قرار دارد. اگر این طرح تصویب و قانون شود، این زمان بندی‌ها تغییر می‌کند که ما الان منتظر دریافت نتیجه آن هستیم و در صورت تایید برخی تغییرات زمانی که در قانون جدید  برای استعفای نامزدها از مشاغل دولتی که موعد آن رد شده،  لازم است اصلاحاتی انجام شود.

وی اظهار داشت: منتظر نظر شورای نگهبان هستیم که آیا این اصلاحات را مجلس اعمال می‌کند یا نه؛ اما به طور کلی مستند ما قانون موجود است که بر اساس آن عمل می‌کنیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.