رئیس سازمان صداوسیما از «مردم» و «هنرمندان» به عنوان دو عنصر مکمل «رسانه‌ملی» یاد کرد و گفت: تلویزیون شکل‌گرفته از دو عنصر مردم و پیام‌آفرینان (هنرمندان) است. رسانه‌ملی دست ما به امانت سپرده شده‌است و بر این اساس باید به آن توجه خاص شود.

پیمان جبلی: درِ رسانه‌ملی به‌روی هنرمندان باز است

به گزارش قدس آنلاین دکتر پیمان جبلی در گفت‌وگویی با ایسنا، به پرسش‌هایی درباره‌ واکنش‌ها به اظهارات اخیرش درباره‌ برخی سلبریتی‌ها و وضعیت پروژه‌های «الف‌ویژه» سازمان به تبع بودجه‌ اختصاص یافته به صداوسیما، پاسخ گفت.

سخنان اخیرا رئیس سازمان صداوسیما درباره‌ برخی هنرمندان که در دانشگاه امام صادق (ع) و در پاسخ به پرسش عده‌ای از دانشجویان شکل گرفت، در روزهای گذشته واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشته‌است.

حالا ایسنا در گفت‌وگویی با پیمان جبلی، این پرسش را با رئیس سازمان صداوسیما در میان گذاشته‌است که آیا نگاه جدید مطرح‌شده توسط وی، به تبع شرایط با آنچه در بدو ورود به رسانه‌ملی عنوان کرده، تفاوت کرده‌است؟ که وی توضیح داد: به هیچ‌وجه این‌گونه نیست. قبلا هم این نکته را گفته‌ام که تلویزیون شکل‌گرفته از دو عنصر مردم و پیام‌آفرینان (هنرمندان) است. بر این اساس به آنچه درباره‌ انتظارات جامعه ایرانی از ما (رسانه‌ملی) گفته‌ام و همچنین این نکته که رسانه‌ملی در دست ما به امانت سپرده شده‌است، باید توجه خاص شود. باید به مردم و نیازهایشان، ارزش‌ها، تاریخ و فرهنگ‌شان توجه شود. هنرمندان هم باید در خدمت به مردم باشند. مردم و هنرمندان دو عنصر مکمل رسانه هستند. هنرمندان هم افراد بسیار وفادار و امانتداری هستند که به ذائقه، نیازها و ارزش‌های مردم توجه دارند. همیشه گفته‌ام، درِ رسانه‌ملی به روی آنها باز است. درِ صداوسیما به روی هنرمندان، عوامل تولید، تمام کارگردانان توانمند مجموعه‌های نمایشی و ... باز است. نکته‌ای که قید کردم این بود اگر کسی خودش نخواهد از این ظرفیت‌ها و ارزش‌های مردم استفاده کند، تصمیم با خودش بوده‌است. 

رئیس سازمان صداوسیما سپس تاکید کرد صحبت‌هایش هیچ مغایرتی با قبل نداشته‌است و در این زمینه بیان کرد: همیشه این را تکرار کرده‌ام که رسانه‌ملی امانت مردم نزد ماست و مردم نمی‌پذیرند ما به این امانت، خدای ناکرده بی‌توجهی کنیم. مردم همین انتظار را از همه دارند؛ از هنرمندان، رسانه و مجموعه تصمیم‌گیران؛ این‌که به ارزش‌ها و امانت‌های مردم، تاریخ و فرهنگ‌شان توجه ویژه شود. پیمان جبلی درباره نگاهش به واکنش‌هایی که بعضا درباره سخنانش اتفاق می‌افتد، نیز گفت: به هر حال نوع کار در رسانه‌ملی این‌گونه است که با عموم مردم و افکار عمومی سر و کار دارد. واکنش‌هایی هم که اتفاق می‌افتد، برای ما کاملا طبیعی است و خیلی ذهن‌مان را به این واکنش‌ها مشغول نمی‌کنیم.

رئیس صداوسیما سپس درباره ساخت پروژه‌هایی که از سوی وی نیازمند حمایت ویژه دولت و مجلس عنوان شده‌است، گفت: لازم می‌دانم از همراهی دستگاه‌های مختلف، به‌ویژه مجلس شورای اسلامی و همچنین دولت تشکر کنم اما آنچه گفتم درخواست و خواهش عموم جامعه ماست. مردم ما در حال حاضر به حوزه‌های سرگرمی فاخر و هدفمند به‌ویژه مجموعه‌های نمایشی تلویزیونی نیاز دارند و ما متناسب با همین نیازها و ذائقه‌ها، اهدافمان را دنبال می‌کنیم و حتما باید دست‌مان برای کارهای نمایشی پر باشد.

جبلی تصریح کرد: حمایتی که تاکنون از ساخت پروژه‌های نمایشی صورت گرفته، حمایتی طبیعی و معمولی بوده‌است اما ما به چیزی فراتر از حمایت معمولی نیازمندیم؛ هم در تصویب و هم در تخصیص بودجه و این دو، هرکدام مسأله‌ای مجزاست. دوستان ما در مجلس و دولت زحماتی کشیدند و بودجه‌ای در قانون امسال تصویب کردند اما آنچه ما نیاز داریم به آن توجه بیشتری شود، تخصیص کامل بودجه‌ای است که تصویب شده‌است تا ما بتوانیم کارهای نمایشی را با سرعت و قدرت بیشتری شروع کنیم، به جریان بیندازیم و به پایان ببریم.

رئیس صداوسیما در ادامه صحبت‌هایش با موضوع بودجه رسانه‌ملی، تاکید کرد: این حمایت‌ها به شدت مورد نیاز ماست که هم در دولت و هم در مجلس در بحث تخصیص بودجه‌ مجموعه‌های نمایشی این اتفاق بیفتد. دولت فعلی در تخصیص بودجه‌ مجموعه‌های نمایشی حمایتی قابل توجه داشتند اما همچنان نیازمند آن هستیم که به تولیدات سرگرمی و نمایشی به عنوان یک حوزه راهبردی توجه شود و نه یک حوزه معمولی و عادی.

جبلی سپس خاطرنشان کرد: امیدواریم این حمایت‌ها استمرار پیدا کند و تعداد بسیار زیادی از طرح‌ها و فیلمنامه‌هایی که آماده رفتن به مرحله تولید هستند، با مشکلات پشتیبانی بودجه‌ای در آرشیو سیمافیلم و حوزه سیما باقی نمانند.رئیس سازمان صداوسیما که در پشت صحنه سریال «فراری» با نام قبلی «هادی» حاضر شده بود، درباره ساخت سریال‌هایی با مضمون مدافعان حرم، توضیح داد: دوستان ما در سیمافیلم و در مرکز فیلمنامه سیما، طرح‌ها و فیلمنامه‌های متعددی را در دست بررسی و اجرا دارند که مجموعه‌ای از این طرح‌ها به موضوع دفاع از حرم و امنیت برمی‌گردد. داستان این سریال‌ها برگرفته از قصه‌های واقعی است که برای قهرمانان ما اتفاق افتاده و به تدریج این طرح‌ها و ایده‌ها وارد مرحله تولید می‌شود.

رئیس صداوسیما همچنین با بیان این‌که هم‌اینک ۱۰۰ فیلمنامه در دست بررسی است، توضیح داد: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ طرح فیلمنامه در دست بررسی قرار دارد که تعدادی از این طرح‌ها به موضوع شهدای حرم اختصاص یافته‌است. بخشی از این طرح‌ها هم به فیلمنامه تبدیل شده‌است. با برخی نیز قرارداد تدوین نگارش فیلمنامه هم بسته شده‌است و برخی از آنها از ماه‌های قبل به مرحله‌ تولید هم رسیده که سریال فراری جزو این گروه از سریال‌هاست.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.