فرماندار شهرستان شیراز اعلام کرد که طرح ضربتی با هدف مبارزه با بیماری سالک، در این شهرستان اجرایی شده است.

اجرای طرح ضربتی مبارزه با سالک در شیراز

به گزارش قدس انلاین، لطف‌الله شیبانی در جلسه هماهنگی مبارزه با بیماری سالک که با حضور جمعی از مدیران دستگاه‌های متولی برگزار شد، گفت: باید هرچه سریعت نسبت به پاکسازی محلات آلوده و اجرای سم‌پاشی و ضدعفونی اماکن و معابر در این نقاط، اقدام لازم انجام شود.

وی گفت: مدیریت پسماند شهرداری شیراز نسبت به اجرای طرح ضربتی برای جمع آوری زباله‌ها و ضایعات ساختمانی در نقاط مختلف به ویژه مناطقی که موارد سالک گزارش شده است، اقدام کند.

فرماندار شیراز همچنین خاطرنشان کرد: برای کنترل و کمک به پیشگیری اثرگذار بیماری سالک، نیازمند اجرای برنامه‌های آموزش همگانی و ارتقاء آگاهی‌های شهروندان هستیم.

شیبانی با اشاره به رایگان بودن تشخیص و درمان مبتلایان به سالک در مراکز درمانی تحت مدیریت علوم پزشکی، اضافه کرد: قطعا در این مراکز نسبت به ارائه آموزش نیز اقدامات لازم اجرایی شده است.

فرماندار شیراز همچنین از اجرایی شدن طرح بیماریابی فعال، خاطرنشان کرد: این اقدام با همکاری مرکز بهداشت شهرستان در حال اجرا است.

در این جلسه، وظیفه تهیه و ارائه طرح ضربتی مبارزه با سالک و تعریف تکالیف سازمان‌ها و دوایر مختلف به مرکز بهداشت شیراز محول شد.

طی ماه‌های اخیر، روند ابتلا به بیماری سالک در شیراز، به ویژه محله‌های مرکزی این شهر، رو به تزاید و گسترش بوده است.

بیماری سالک که از گذشته دور تاکنون در فارس و شیراز وجود داشته است؛ عامل این بیماری انگلی، یک تک یاخته به نام لیشمانیا است که باید حتما یک چرخه را طی کرده باشد.

مخزن این بیماری جوندگان و سگ‌های ولگرد و عامل انتقال، پشه خاکی است؛ محل دپوی زباله و ضایعات ساختمانی، خانه‌های مخروبه یا نیمه‌کاره و محیط‌های فاقد زیرساخت بهداشتی، مکان‌های مناسبی برای رشد عامل انتقال لیشمانیا محسوب می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.