۳۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۰
کد خبر: 885670

همزمان با ایام حج تمتع و پس از رکود سه ساله در پی شیوع ویروس کرونا، امسال بازار مکه و مدینه در اوج فعالیت خود قرار دارد.

حال و هوای بازار مکه در ایام حج

فعالیت‌های تجاری در این بازارها از لباس‌های مختلف، پارچه، زیورآلات طلا و نقره، تسبیح، مواد غذایی، لوازم الکترونیکی، تلفن‌های هوشمند، ساعت، عطر و بخور و هدایای مربوط به حج از قبیل سجاده‌ها و عبا برای زنان و لباس خلیجی برای مردان و همچنین اسباب بازی‌های مختلف را شامل می‌شود.

حال و هوای بازار مکه در ایام حج

آمار و ارقام

توفیق الربیعه، وزیر حج عربستان سعودی، فوریه گذشته اعلام کرد که کشورش انتظار دارد در حج 2023 میزبان بیش از دو میلیون زائر در مکه و مدینه شود باشد. یک ماه قبل از آن دوبت سعودی اعلام کرده بود که تعداد پذیرش حجاج به قبل از همه‌گیری کرونا بازخواهد گشت.

تعداد زائران در حج سال 2022 به 899353 نفر رسید که 779919 زائر از خارج از عربستان بودند، در حالی که حج سال 2021 به 60000 نفر محدود شد و در سال 2020 تنها ده هزار حاجی در مراسم حج تمتع شرکت کرده بودند.

این آمار در حالی بود که عربستان سعودی در سال 2019 یعنی پیش از شیوع کرونا، 2.5 میلیون زائر پذیرش کرده بود.

به نوشته الخلیج آنلاین، با این افزایش تعداد زائران در این سال، به راحتی می توان انتظار رونق قابل توجهی در تجارت خرده فروشی در عربستان سعودی داشت و در میان برجسته‌ترین بخش‌هایی که از تجارت خرده‌فروشی سود می‌برند، می‌توان به حمل‌ونقل، رستوران‌ها و مراکز خرده‌فروشی مانند پوشاک، هدایا، عطر، بخور، لوازم الکترونیکی و غیره اشاره کرد.

حال و هوای بازار مکه در ایام حج

محمد رضوان، تبعه پاکستانی، یکی از تاجران عطر مکه مکرمه، در گفت و گو با «الخلیج آنلاین» گفت: «حج برای من و همه تاجران اینجا یک منفعت بزرگ است و این موضوع را کتمان نمی‌کنم. هر سال منتظر این موقع از سال هستم تا از طریق فروش به سرمایه کلانی برسم».

رضوان افزود: «سه سال گذشته به دلیل شیوع کرونا موسم حج و عمره تقریبا تعطیل شده بود و این اتفاق برای من و همه تاجران یک شکست بود».

او در ادامه با خنده می‌گوید: «به فضل الهی موسم حج به حالت عادی برگشته و ما به فروش و کسب سود بازگشته‌ایم، عطر و بخور هدیه زائران به نزدیکانشان و بستگانشان است».

به نوشته الخلیج آنلاین، شیوع کرونا در حالت کلی مانع بزرگی برای عربستان سعودی جهت تبدیل شدن به یک کشور توریستی و راهبرد تنوع بخشی به منابع درآمدی و کاهش وابستگی به نفت بود.

حال و هوای بازار مکه در ایام حج

عبدالصاوی کارشناس اقتصادی نیز به الخلیج آنلاین گفت: «موسم حج بازده مالی زیادی را برای بازارهای مکه و مدینه به ارمغان می‌آورد و حاجیانی از حدود 57 کشور با تخصص‌ها و علایق مختلف در این فصل گرد هم می‌آیند».

این اقتصاددان تصریح کرد: «آمارهای عربستان سعودی نشان می‌دهد که حجاج در سال 2019 بالغ بر 26.9 میلیارد دلار هزینه کرده بودند که نسبت به سال 2018 که 24.9 میلیارد دلار بود، هشت درصد افزایش داشته است».

حال و هوای بازار مکه در ایام حج

وی خاطرنشان کرد: «در موسم حج جاری در حوزه خدمات‌رسانی به زائران اعم از مسکن، حمل و نقل، رستوران‌ها، فروشگاهها، بانک‌ها و بازارهای خرده فروشی شاهد بهبود وضعیت خواهیم بود».

طبق گزارش اتاق بازرگانی مکه در سال 2019، موسم حج بالغ بر 70 درصد درآمد سالانه این شهر را تأمین می‌کند و هزاران شغل فصلی برای مردان و زنان جوان فراهم می‌سازد.

منبع: شفقنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.