پرتاب خرگوش زنده به سمت مار پیتون در باغ وحش مشهد، ویدیویی بود که طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست شد، این گزارش به ابعاد مختلف این ماجرا می‌پردازد.

تذکر محیط زیست به باغ وحش مشهد درباره یک ویدیوی خشونت بار!

به گزارش قدس خراسان، همزمان با روزهای پایانی دهه آخر صفر؛ همان زمان که رسانه‌ها مشغول پوشش برنامه‌ها و مراسم مرتبط با آن ایام بودند، ویدئویی دلخراش در فضای مجازی پر بازدید شد.

ویدئویی از باغ‌وحش وکیل‌آباد مشهد که در آن فردی مقابل چشم بازدیدکنندگان پس از ورود به محل نگهداری مار پیتون، خرگوشی را برای این مار ۴/۵ متری پرتاب کرده و با دقت و بدون هراس فیلم تهیه می‌کند!

مار هم که زیاد اهل تعارف و خجالت نیست، با آن جثه عریض و طویلش در چشم برهم زدنی، با حلقه زدن دور طعمه وحشت‌زده آن را می‌بلعد.

در تصویر، تابلویی سبزرنگ وجود دارد که روی آن نوشته غذای این مار عظیم‌الجثه، خرگوش است!

باغ‌وحش یک بنگاه اقتصادی است نه مکتب اخلاق!

یک فعال محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار قدس خراسان می‌گوید: مجوز ساخت باغ خزندگان و دستورالعمل‌های مرتبط با آن به طور رسمی توسط سازمان حفاظت محیط زیست صادر می‌شود و در سایتشان قابل دستیابی است.

علی کشمیری ادامه می‌دهد: در بند ششم دستورالعمل ایجاد و مدیریت این مراکز به تغذیه مار، منطبق بر رفتار طبیعی حیوان اشاره شده است. آن‌ها عمدتاً زنده‌خوار هستند؛ یعنی طعمه آن‌ها باید نبض داشته باشد وگرنه از خوردن غذا امتناع می‌کنند. موش، طعمه مارهای کوچک‌تر و خرگوش سهم مارهای بزرگ مانند پیتون است. در باغ خزندگان ناژوان اصفهان، باغ‌وحش ارم، باغ‌وحش صفادشت و جاهای دیگر مانند مؤسسات سرم‌سازی و تحقیقاتی که از مارها نگهداری می‌کنند، خوراک مارها، طعمه زنده است.

وی با بیان اینکه استفاده از موش یا خرگوش برای تغذیه مارها کاری قانونی است؛ اما از دید ما اخلاقی نیست، عنوان می‌کند: برای همین هم از اساس با ساخت بی‌ضابطه باغ‌وحش پرندگان و خزندگان موافق نیستیم؛ چون واقعیت ماجرا همین فیلمی بود که در فضای مجازی مشاهده کردیم.

این فعال محیط زیست تصریح می‌کند: باغ‌وحش یا باغ خزندگان بنگاه اقتصادی است نه مکتب اخلاق. تا چندی پیش یکی از باغ‌وحش‌ها برای جذب مشتری و در ساعات بازدید در قفس شیرها الاغ زنده رها می‌کرد تا طعمه شیرها شود.

کشمیری با اشاره به ویدئو مربوط به باغ‌وحش مشهد از دو تخلف مشخص در این مکان خبر می‌دهد و می‌گوید: تغذیه مار مقابل بازدیدکنندگان یکی از تخلف‌های روشن در این ویدئو است. در چنین مراکزی غذا دادن به مارها پس از اتمام بازدید و خروج مردم انجام می‌شود. تصورش هم وحشتناک است که کودکی این صحنه را آنجا دیده باشد.

وی تخلف دوم را ورود فرد غیرمسئول بدون ملاحظات ایمنی به داخل اتاق مار پیتون می‌داند و اظهار می‌کند: مسئولیت هر دو تخلف با باغ‌وحش مشهد است و محیط زیست باید پیگیر ماجرا باشد.

البته این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه خرگوش و موش مورد نیاز باغ‌وحش از مراکز مجاز مانند سرم‌سازی‌ها خریده می‌شوند که مورد تأیید و نظارت دامپزشکی است، به این شیوه غذارسانی به مار پیتون نقد دیگری هم دارد و می‌گوید: در طبیعت، هیچ حیوانی مقابل شکارچی خود از پیش بازنده نیست. توان فرار کردن یا پنهان شدن دارد؛ اما در شرایط اسارت، خرگوشی که مقابل مار رها می‌شود، هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارد.

طعمه زنده باید در شرایط آرام و بدون استرس به مار داده شود

مدیر بخش آموزش مدرسه خزنده‌شناسی ایران نیز در این زمینه به خبرنگار ما می‌گوید: من فیلم را دیدم و درباره آن واکنش هم داشتم. این کار به لحاظ اخلاقی نباید در معرض دید بازدیدکنندگان انجام می‌شد؛ اما در مورد نوع طعمه باید بگویم مارها لاشه‌خوار نیستند و باید طعمه یا زنده باشد یا حیوان مرده را جوری جلو او حرکت دهند که تصور کند طعمه زنده است.

مهدی غضنفری متذکر می‌شود: در خصوص طعمه زنده نیز باید در شرایط بدون استرس و آرامی این کار انجام شود.

وی با بیان اینکه باغ‌وحش در دنیا یک بحث منسوخ شده است، عنوان می‌کند: حیوانات باید در مراکز تیمار و نگهداری باشند. این مراکز فضاهای کاملاً علمی هستند که علاقه‌مندان به حیوانات می‌توانند از آنجا بازدید کنند؛ اما حیوانات در باغ‌وحش اذیت می‌شوند.

تذکر اداره کل محیط زیست به باغ‌وحش

موضوع را از کارشناس مسئول حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی هم پیگیری می‌کنیم. 

ایمان محمدی آبیز در خصوص پرتاب طعمه زنده جلو مار پیتون مقابل چشم بازدیدکنندگان می‌گوید: موضوع را بررسی کردیم و به نگهبان باغ‌وحش تذکر دادیم.

وی در ادامه اظهار می‌کند: رژیم غذایی مارهایی که از پستانداران تغذیه می‌شوند، به صورت زنده است و کاری بر خلاف ضابطه انجام نشده؛ اما چون این کار سبب خدشه‌دار شدن احساسات عمومی است، نباید این کار جلو دید عموم انجام شود.

جواد رستمی، مدیر باغ‌وحش وکیل‌آباد نیز این اتفاق را ناشی از اشتباه یکی از کارکنان این مجموعه دانسته و بر این موضوع که طعمه زنده نباید درمعرض دید عموم به حیوان داده شود، تأکید می‌کند.

گذشته از قانونی بودن یا نبودن چنین رفتارهایی، نکته‌ای که بیش از همه باید مدنظر قرار گیرد، فیلم‌برداری از چنین صحنه‌ای و انتشار آن در فضای مجازی است؛ موضوعی که انتظار می‌رود به خاطر جریحه‌دار کردن احساسات عمومی و ترویج خشونت، از طرف مراجع قضایی مورد پیگرد قرار گیرد تا دیگر شاهد وایرال شدن چنین صحنه‌های خشونت‌آمیزی در مشهدالرضا(ع)، شهر امام مهربانی‌ها که معروف به 
«ضامن آهو» است، نباشیم.

خبرنگار: معصــومه مــؤمنیان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
    1 0
    خیلی غیراخلاقی 🥺🥺🥺🥺🥺