معاون دبیرکل حزب‌الله با اشاره به لزوم اتحاد مسلمانان روی ارزش‌های مشترک تاکید کرد که کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی فرصتی برای این اتحاد و هماهنگی بین همه مسلمانان است.

شیخ نعیم قاسم: کنفرانس وحدت اسلامی فرصتی برای تقویت اتحاد مسلمانان است

به گزارش قدس آنلاین به نقل از تسنیم، از چند روز گذشته تهران شاهد برگزاری سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با شعار همکاری اسلامی در راستای تبلور ارزش‌های مشترک با حضور ده‌ها تن از نخبگان و اندیشمندان و علمای امت اسلامی بود. شرکت‌کنندگان در این کنفرانس عمده سخنرانی‌های خود را متمرکز بر مهمترین چالش‌های پیش روی امت اسلامی و راه‌های تقویت وحدت اسلامی برای حمایت از آرمان فلسطین و مقاومت کردند.

کنفرانس وحدت اسلامی فرصتی برای تقویت اتحاد مسلمانان روی ارزش‌های مشترک است

در همین راستا شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفتگو با العهد اظهار داشت، ایده کنفرانس وحدت اسلامی و شعار آن ایده بسیاری خوبی برای تقویت وحدت و هماهنگی میان مسلمانان و در چارچوب تلاش برای انتخاب واژگانی است که طرف‌های مختلف اسلامی احساس کنند نیاز دارند پیرامون این واژه‌ها و گفتمان‌های اسلامی با یکدیگر متحد شوند.

شیخ نعیم قاسم افزود، به دلیل تفاوت دیدگاه‌ها و واقعیت‌های سیاسی و شرایطی که وجود دارد، نمی‌توان گفت که بیایید بر سر همه چیز متحد شویم؛ بلکه به جای آن می‌گوییم بیایید ارزش‌های مشترکی که داریم را در نظر بگیریم و مثلا از بین 20 ارزش مشترک روی یک یا دو و یا سه ارزش باهم به توافق برسیم. بنابراین وحدت و ارتباط میان همه مسلمانان به این روش بسیار بهتر از عدم ارتباط بین آنهاست و توافق روی برخی ارزش‌ها مسلمانان را قوی می‌کند و این ارزش‌ها در منطقه و جوامع اسلامی برای مقابله با چالش‌های بزرگ تقویت می‌گردد.

معاون دبیر کل حزب‌الله تصریح کرد، امروز استکبار جهانی در تلاش برای تخریب فرهنگ، روحیه، جرات، شجاعت و استقلال مسلمانان است و بنابراین ما باید برای تقویت برخی ارزش‌های مشترکی که همه به آن نیاز داریم دور هم جع شویم. از نظر من کنفرانس وحدت اسلامی گام مهمی در چارچوب نزدیک کردن دیدگاه‌هاست؛ به ویژه اینکه حاضران در این کنفرانس از احزاب خاصی هستند که سال‌های گذشته در کنفرانس وحدت اسلامی حضور نداشتند.

از سوی دیگر سید عبدالرحمن آل هاشم مشاور امور دینی و قضایی پادشاهی ابوظبی و عضو مجمع پژوهش‌های اسلامی الازهر نیز به نوبه خود در مصاحبه با العهد اظهار داشت، برای تحقق شعار کنفرانس وحدت اسلامی، من می‌گویم اگر مسلمانی به آیاتی از قرآن که دعوت به وحدت و همه خوبی‌ها و نیکی‌هاست نگاه کند می‌بیند که همه معانی خیر و خوبی در قرآن کریم است. من از همه مردم دعوت می‌کنم قرآن کریم و آموزه‌های رسول اعظم (ص) را بخوانند؛ زیرا همه خوبی‌ها در آن بوده و راه خیر را برای امت اسلامی و کل بشریت روشن می‌کند. خداوند متعال، رسول خود را فرستاد تا رحمتی برای همه جهانیان باشد.

فلسطین مسئله مهمی در بحث وحدت اسلامی است

«اسامه حمدان» یکی از رهبران جنبش حماس نیز در همین زمینه گفت، زمانی که آینده برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی مطرح شد ابتدا بسیاری تصور می‌کردند که این شبیه به یک رویاست، اما می‌بینیم که طی 36 سال گذشته با وجود همه موانع و چالش‌هایی که وجود داشته، این کنفرانس همواره برگزار شده است. ما امروز درباره یک گام رو به جلو صحبت می‌کنیم، به ویژه بعد از مرحله سختی که تقریبا همه امت اسلامی را درگیر یک فتنه بزرگ کرد.

وی افزود، بنابراین ما درباره عواملی صحبت می‌کنیم که وحدت اسلامی را تقویت می‌کند و همه از اهمیت وحدت میان مسلمانان آگاهیم. در این میان فلسطین یک مسئله مهم در موضوع وحدت اسلامی است؛ زیرا همه روی قداست قدس شریف و جایگاه آن و لزوم آزادسازی این شهر مقدس اتفاق نظر دارند و همه طرف‌های اسلامی باید با هرآنچه که در توان دارند برای آزادی قدس تلاش کنند.

حمدان در پایان تاکید کرد، ما همچنین در سطح جهانی نیز در رابطه با موضوع ارزش‌ها با چالش‌هایی مواجه هستیم و یک جنگ سازمان یافته علیه ارزش‌های اسلامی وجود دارد. بنابراین ما وظیفه داریم با محافظت از ارزش‌های اسلامی، از همه بشریت محافظت کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.