مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز از کسری ۱۳ هزار مگاوات برق در استان خبر داد و گفت: برای جبران این ناترازی نیاز است که تقریبا ۱۳ نیروگاه در فارس احداث شود.

لزوم احداث 13 نیروگاه برق در استان فارس

به گزارش قدس آنلاین؛  محمدرضا سلاحی در سمینار استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر برای تامین برق صنایع استان فارس اظهارداشت: با توجه به مشکلات و کمبودهایی که در زمینه تامین انرژِی برق به ویژه در فصول گرم سال ایجاد می‌شود، افزایش سهم انرژی تجدیدپذیر در تامین انرژی امری ضروری است. 

وی افزود: البته به‌رغم همه مشکلات در تابستان سال جاری، اما سهم بخش مولد از مصرف انرژی در حوزه شرکت توزیع شیراز 2 درصد افزایش داشته و امیدواریم بتوانیم شرایط بهتری را برای صنعتگران در زمینه تامین انرژی مورد نیاز واحدهای تولیدی فراهم کنیم. 

مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز ادامه داد: برخی کشورهایی که بعضا چندان نیز متومل نیستند در یک بازه 10 ساله سهم انرژی‌های تجدید پذیر خود را افزایش چشمگیری داده‌اند.

سلاحی اضافه کرد: در شرکت توزیع شیراز نیز تقریبا 30 مگاوات انرژی تجدیدپذیر تولید داریم که اگر بخواهیم با پیک مصرف مقایسه کنیم سهم انرژی تجدیدپذیر ما امروز کمتر از 2 درصد است.

وی خاطرنشان کرد: شاید در شهرک صنعتی شیراز بتوان یک ظرفیت نسبی برای این شهرک ایجاد کنیم تا از موضوع مدیریت بار و بحث 12 ساعت در هفته ایام گرم سال این مجموعه را معاف کرد تا این معافیت یک مزیتی برای صنعتی شدن شیراز ایجاد کند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز در خاتمه سخنان خود با اشاره به بحث مطرح شده در خصوص کسری 13 هزار مگاوات برق در استان فارس در سال گذشته، تصریح کرد: برای جبران این ناترازی نیاز است که تقریبا 13 نیروگاه در فارس احداث شود که این کار 13 میلیارد دلار هزینه و پنج سال زمان نیاز دارد که در آینده نزدیک ممکن نیست.

مدیر نظارت و ارزیابی فنی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز در ادامه این سمینار گفت: امکان را اندازی انرژی خورشیدی بر روی سقف سوله‌ها در سطح شهرک‌های صنعتی استان در فضایی به مساحت یک هزار و 200 هکتار فراهم شده که می‌توان 435 مگاوات برق حاصل از انرژی خورشیدی در این واحدها تامین کرد.

محمد روستا با اشاره به وجود 63 شهرک و ناحیه صنعتی در استان فارس، افزود: ما امسال به دلیل بحث مدیریت برق و کاهش قطعی برق در بخش خانگی، در خردادماه یک روز در هفته، تیرماه 2 روز در هفته، مردادماه 2 روز در هفته و شهریورماه یک روز قطعی برق در صنایع مستقر در شهرک صنعتی را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: شهرک شهرک‌های صنعتی فارس در راستای حمایت از استقرار واحدهای تولید انرژی تجدیدپذیر خورشیدی، بر اساس دستورالعمل صنایع کوچک مزایایی از بابت استقرار این واحدها فراهم کرده است.

روستا همچنین از مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز درخواست کرد که برای آن دسته از صنایعی که می‌خواهند از مزایای نصب پنل‌های خورشیدی بر روی سقف واحدهای تولیدی خود استفاده کنند در زمینه قطع برق و مدیریت برق آن‌ها امتیازاتی در نظر گرفته شود تا انگیزه آن‌ها برای نصب این پنل‌ها افزایش یابد.

لزوم توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر برای جبران کسری انرژی

مدیرگروه سرمایه‌گذاری انجمن سازندگان، تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در این سمینار گفت: به منظور تامین کسری انرژی باید به سمت احداث و راه‌اندازی نیروگاه‌های تجدیدپذیر گام برداریم.

حمیدرضا بهمن آبادی افزود: البته این نیاز از طریق ایجاد نیروگاه‌های حرارتی هم می‌تواند تامین شود، اما راه‌اندازی این نیروگاه‌ها هم زمان بر است، هم هزینه بسیار بالایی باید صرف احداث آن شود و علاون بر این آلودگی زیست محیطی نیز ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: در مقابل سرعت راه‌اندازی نیروگاه‌های تجدید پذیر بسیار بالاتر است، هزینه راه‌اندازی آن‌ها نیز به مراتب کمتر از نیروگاه‌های حرارتی است و با توجه به اینکه برای راه‌اندازی به سوخت نیاز ندارد با محیط زیست نیز سازگار است.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.