وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در آنکارا حضور دارد با همتای ترکیه‌ای خود دیدار کرد و درباره اوضاع جاری غزه به گفت‌وگو پرداخت.

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای ترکیه‌ای درباره اوضاع غزه

به گزارش قدس آنلاین به نقل از فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی و به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالیرتبه ترکیه درباره اوضاع جاری در غزه و رایزنی درباره راه‌های پایان دادن به جنایات جنگی و نسل کشی صهیونیست‌ها در غزه، در آنکارا حضور دارد، پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) دهم آبان ماه با حضور در محل وزارت امور خارجه ترکیه با «هاکان فیدان» همتای ترکیه‌ای خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان پیش از ترکیه نیز سفری به دوحه داشت و با امیر و وزیر خارجه قطر و همچنین اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس دیدار و درباره اوضاع غزه به گفت‌وگو پرداخته بود.

دولت ترکیه نیز دیروز در بیانیه‌ای با اشاره به سفر وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده بود که امیرعبداللهیان در این سفر با «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه‌ دیدار و دو طرف درباره اوضاع فلسطین، تحولات جاری در منطقه‌و همچنین مناسبات دوجانبه گفت‌وگو خواهند کرد. 

امیرعبداللهیان و هاکان فیدان در طی تحولات اخیر در فلسطین در حاشیه نشست سازمان همکاری اسلامی در جده دیدار کرده بودند و اول آبان ماه نیز فیدان برای شرکت در نشست وزرای خارجه فرمت ۳+۳ به تهران سفر کرده بود. فیدان پیش از این در ۱۲ شهریور ماه و در نخستین دیدار رسمی دوجانبه‌ بعد از تصدی وزارت خارجه به تهران سفر کرد. 

قرار است امیرعبداللهیان در این سفر با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

سفر امیرعبداللهیان به ترکیه در چارچوب دور جدید رایزنی‌های منطقه‌ای ایران درباره اوضاع غزه صورت گرفته است. وی در دور اول این سفرها به چهار کشور منطقه شامل عراق، لبنان، سوریه و قطر رفته بود و همچنین در نشست سازمان همکاری اسلامی در جده نیز حضور یافته بود.

این نخستین سفر امیرعبداللهیان به ترکیه پس از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور و در دوران وزارت خارجه هاکان فیدان است و چهارمین سفر امیرعبداللهیان به ترکیه پس از تصدی وزارت امور خارجه است. او اسفند سال گذشته و در دوران وزارت خارجه مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه پیشین ترکیه برای ابراز همدردی با مقامات و مردم ترکیه در پی زلزله در این کشور و بازدید از مناطق زلزله زده به ترکیه سفر کرده بود.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.