رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران گفت: ایران جز ۵ تولیدکننده بزرگ جهان محسوب می‌شود به عنوان نمونه ۹۸ درصد زعفران و تقریباً ۱۰۰ درصد زرشک دنیا، در ایران تولید می‌شود.

ایران جزو ۵ تولیدکننده بزرگ جهان است/ تامین ۱۰۰ درصد زرشک جهان

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر، ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران با بیان این که ۶۰ درصد سبد محصولات کشاورزی صادراتی را محصولات باغی تشکیل می‌دهد، گفت: سال گذشته تولید محصولات کشاورزی به ۱۲۵ میلیون تن رسید که از این میزان بیش از ۲۵ میلیون تن محصولات باغی بوده است.

وی ادامه داد: در بسیاری از محصولات باغی، ایران جز ۵ تولیدکننده بزرگ جهان محسوب می‌شود به عنوان نمونه ۹۸ درصد زعفران و تقریباً ۱۰۰ درصد زرشک دنیا، در ایران تولید می‌شود همچنین ما سومین تولیدکننده بزرگ خرما و سومین تولیدکننده انار دنیا پس از هند و چین و جز سه تولیدکننده بزرگ پسته در جهان هستیم.

قاسمی با اشاره به برگزاری جشنواره‌های انار، زرشک و پسته در هفته‌های اخیر بیان کرد: محصولات انار، زرشک و پسته نیز جز همین محصولات باغی هستند که به همت اتاق‌های تعاون خراسان جنوبی جشنواره زرشک و اتاق تعاون شهرستان ساوه جشنواره انار و جشنواره پسته دامغان و رفسنجان برگزار شدند.

وی با اشاره به توانمندی‌های اتاق‌های تعاون اذعان کرد: برگزاری این جشنواره‌ها هم یک فعالیت تولیدی، صادراتی اقتصادی را رقم می‌زند و هم در راستای رسالت اجتماعی اتاق تعاون را در شناساندن این ظرفیت‌ها است.

قاسمی با اشاره به میزان صادرات انار خاطرنشان کرد: در حالی که ایران سومین تولیدکننده انار دنیا محسوب می‌شود اما سهم صادراتی این محصول ۱۰ میلیون دلار بوده است که ضرورت توجه ویژه و ساماندهی و ساختار سازی مناسب در این خصوص را نشان می‌دهد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران تصریح کرد: درصدد برنامه‌ریزی مناسب برای سال ۱۴۰۳ هستیم که محصولات شاخص هر استان را با توجه به تجربیات به دست آمده حاصل از برگزاری جشنواره متفاوت انار در ساوه، زرشک در خراسان جنوبی، پرتقال در جیرفت و پسته در دامغان و رفسنجان را در سطح ملی و بین‌المللی بالا برده و ضمن شناسایی چالش‌های تولید و صادرات، حضور موفق تری در سطح بین‌المللی در بازارهای جهانی داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.