یک روزنامه صهیونیستی از وجود اختلافات عمیق در کابینه جنگ رژیم صهیونیستی خبر داده و اعلام کرد که نتانیاهو نگران فروپاشی این کابینه است و این وضعیت می‌تواند او و بایدن را وارد مرحله جدیدی از تنش‌ها کند.

تشدید اختلاف میان سران صهیونیست درباره جنگ غزه/ هشدار درباره فروپاشی کابینه جنگ اسرائیل

به گزارش قدس آنلاین به نقل از تسنیم، در حالی که حتی جنگ غزه هم نتوانسته سران سیاسی و نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی را با یکدیگر متحد کند و در بحبوحه بحران کنونی، اختلافات میان مقامات این رژیم همچنان درحال تشدید است، یک رسانه عبری وجود شکاف عمیق در کابینه جنگ اسرائیل را فاش کرد.

روزنامه هاآرتص با انتشار گزارشی در این زمینه اعلام کرد، ۳ عامل اصلی وجود دارد که موفقیت عملیات نظامی را که اسرائیل در حال حاضر در نوار غزه به راه انداخته است، تعیین می‌کند: آزادی اسرای اسرائیلی که در دست مقاومت فلسطین هستند، نابودی شبکه تونلی حماس و حذف رهبران و فرماندهان ارشد حماس.

احتمال فروپاشی کابینه جنگ اسرائیل

این رسانه صهیونیستی در یک گزارش تحلیلی به قلم «عاموس هرئیل» کارشناس برجسته صهیونیست تاکید کرد که اختلافات شدیدی در کابینه جنگ اسرائیل در زمینه معامله تبادل اسرا با حماس وجود دارد و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر نگران است که نمایندگان راست‌افراطی در کابینه وی، این معامله را رد کنند. او همچنین نگران خروج بنی گانتس از کابینه جنگ و سپس فروپاشی این کابینه است که همین مسئله احتمال بروز تنش‌ میان نتانیاهو با «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا را افزایش می‌دهد.

هرئیل افزود، درحال حاضر مهمترین چالش اسرائیلی‌ها پرونده اسراست و این درحالی است که اختلاف نظرهای زیادی میان اعضای کابینه جنگ اسرائیل وجود دارد. بنی گانتس و گادی ایزنکوت به عنوان دو عضو فراکسیون «اردوگاه اصلی» معتقدند که اسرائیل باید از این فرصت برای نجات فوری اسرا استفاده کند؛ زیرا در غیر این صورت خطر جدی جان آنها را تهدید خواهد کرد. این درحالی است که یوآو گالانت (وزیر جنگ رژیم صهیونیستی) و شماری از فرماندهان ارتش و مقامات شاباک می‌گویند که آتش‌بس فعلا ممنوع است و باید فشارها را ضد حماس افزایش داد.

نتانیاهو نمی‌تواند درست موضع‌گیری کند

در ادامه این گزارش آمده است که هر دو طرف (موافقان و مخالفان انجام توافق تبادل اسرا) می‌دانند که حماس همه تلاش خود را خواهد کرد تا زمان بخرد و به نظر می‌رسد که یحیی السنوار روی آتش‌بس جامع در جنگ غزه حساب کرده و معتقد است که می‌تواند زمان بخرد. در این میان نتانیاهو هنوز نتوانسته درباره این اختلاف نظرها یک موضع قطعی اتخاذ کند؛ زیرا همچنان درگیر ملاحظات سیاسی خود بوده و می‌ترسد که ایتمار بن گویر و بزالل اسموتریچ (وزرای کابینه نتانیاهو) او را تحت فشار قرار دهند.

کارشناس مذکور صهیونیست تاکید کرد، فشارهای جناح راست روشن است و فشارهای متقابلی هم از سوی جناح چپ وجود دارد. در این وضعیت مخالفت مستمر در روند رسیدن به یک توافق برای تبادل اسرا می‌تواند ائتلاف شکننده نتانیاهو با بنی گانتس و گادی آیزنکوت را از هم بپاشد. همچنین در صورت کناره‌گیری این دو نفر از کابینه جنگ، روند تقابل و تنش بین نتانیاهو و بایدن تشدید خواهد شد.

نمی‌توان به تضمین‌های بایدن اعتماد کرد

عاموس هرئیل در ادامه تاکید کرد که دولت آمریکا با وجود گذشت یک ماه و نیم از جنگ غزه، به امید اینکه اسرائیل بتواند به یک دستاورد برسد، آتش بس را رد می‌کند. در این میان باید تصمیم‌گیرندگان در ارتش اسرائیل توجه داشته باشند که برنامه‌های آنها ممکن است توسط متغیرهای غیرمنتظره‌ای که عمدتاً مربوط به کشتار غیرنظامیان فلسطینی در غزه است، مختل شود. از طرف دیگر با توجه به محدودیت‌ها و فشارهای سیاسی که در داخل آمریکا علیه بایدن وجود دارد، خیلی نمی‌توان به پایدار بودن تضمین‌های وی برای اسرائیل اعتماد کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.