معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تک‌برگی شدن سند ازدواج عملا اجرایی شده و فقط باید برخی موانع فنی آن را برطرف کنیم.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک: موانع اجرای تک‌برگی شدن سند ازدواج را رفع می‌کنیم

صفدر کشاورز درباره الکترونیکی و تک برگی شدن سند ازدواج و اینکه آیا زیرساخت‌ها برای این کار فراهم است، گفت: این امر قابلیت اجرایی دارد و اجرا هم شده است؛ فقط باید برخی از موانع آن از جمله موانع فنی و فناوری را برطرف کنیم ولی اصل موضوع که سند به صورت الکترونیکی صادر شود، مهیا است.

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: فرآیند تک برگی شدن سند ازدواج اجرایی شده و آن را پیگیری می کنیم.

کشاورز با بیان اینکه هدف از برنامه تحولی قوه قضاییه در بخش صدور سند الکترونیکی ازدواج، تسهیل خدمات و ارائه خدمات صحیح به مردم است، گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فرآیند ثبت ازدواج را از حالت سنتی به الکترونیکی تبدیل کرده است.

دفاتر ازدواج و طلاق در گذشته برای ثبت ازدواج یا طلاق مشخصات و مدارک را در دفاتری کاغذی و سنتی ثبت می‌کردند اما به مرور زمان به دلیل مشکلات و ایراداتی که ثبت سنتی داشت، سردفتران ملزم شدند تا مشخصات طرفین و ثبت واقعه ازدواج یا طلاق را در دفاتری الکترونیک انجام دهند و اقدام به اخذ اثر انگشت و امضای دیجیتال از زوجین کنند و در نهایت پس از ثبت الکترونیک ازدواج، سندی کاغذی در اختیار آن‌ها قرار می‌گرفت. در راستای تسهیل در امور مردم، دسترسی آسان و جلوگیری از جعل این اسناد اولین سند الکترونیکی ازدواج  در سوم آبان سال جاری صادر شد؛ بدین صورت که پس از ثبت ازدواج در دفاتر ازدواج، فایل یا لینکی در اختیار زوجین قرار می‌گیرد که با مراجعه به آن، محتوای سند ازدواج قابل رویت است.

خروجی سند الکترونیکی ازدواج در ابعاد کاغذ A ۴ و تک برگی بوده و دارای کد شناسه یکتا است. زوجین می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت من بر اساس کد ملی و شناسه یکتا به اطلاعات و مشخصات مندرج در سند الکترونیکی ازدواج دسترسی داشته باشند. همچنین دستگاه‌هایی که در مواقع نیاز می‌خواهند اصالت این سندها را احراز کنند می‌توانند متن سند را ملاحظه و صحت آن را احراز کنند. همچنین از تاریخ ۳ آبان ۱۴۰۲ ارائه سند ازدواج برای دریافت وام ازدواج ممنوع است و بانک‌ها باید برای احراز اصالت اسناد ازدواج الکترونیکی به سامانه ثبت من مراجعه کنند و دیگر ضرورتی برای حمل دفترچه ازدواج وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.