یک سازمان بین المللی با هشدار درباره قحطی در نوار غزه و بحران بزرگ گرسنگی در این منطقه بر اثر تشدید و تداوم تجاوزات رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ۸۳ تا ۹۷ درصد آوارگان در غزه غذای کافی برای خوردن پیدا نمی‌کنند.

برنامه جهانی غذا: ۹۷ درصد آوارگان در غزه غذای کافی برای خوردن ندارند

به گزارش قدس آنلاین، درحالی که در سایه تشدید تجاوزات رژیم اشغالگر علیه غیرنظامیان در غزه بحران انسانی در این منطقه روز به روز ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند، سازمان برنامه جهانی غذا با هشدار درباره قحطی در غزه اعلام کرد که گرسنگی در سراسر غزه گسترش یافته و مردم هیچ غذایی برای خوردن پیدا نمی‌کنند.

این سازمان در بیانیه خود تاکید کرد، در نتیجه جنگ شدیدی که اسرائیل علیه غیرنظامیان غزه به راه انداخته، بین ۸۳ تا ۹۷ درصد آوارگان در نوار غزه غذای کافی برای خوردن پیدا نمی‌کنند. در برخی مناطق حدود ۹۰ درصد خانواده‌ها نمی‌توانند در شبانه‌روز حتی یک وعده غذایی پیدا کنند و طی ماه گذشته ۱۸ درصد از آوارگان بیش از ۱۰ روز گرسنه مانده و هیچ غذایی برای خوردن نداشتند.

از سوی دیگر دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد گزارش داد که بیمارستان‌ها نیز شرایط بسیار نامطلوبی دارند و اغلب آنها قادر به پذیرش بیماران جدید نیستند. تنها ۱۴ بیمارستان از ۳۶ بیمارستان غزه اکنون فعال هستند که آنها هم خدمات محدودی دارند.

پیشتر سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه اعلام کرده بود که اسرائیل «جنگ گرسنگی» علیه مردم غزه را به شکل وحشتناکی تشدید کرده و به دنبال وخیم‌تر کردن وضعیت زندگی مردم غزه است که به سطح فاجعه‌باری رسیده است. اسرائیل می‌خواهد از گرسنگی به عنوان ابزاری برای تسلیم کردن مردم غزه استفاده کند.

این سازمان هشدار داد که اسرائیل منطقه کشاورزی شرق غزه، انبارهای آرد و قایق‌های ماهیگیران و همچنین مراکز تدارکاتی سازمان‌های امدادی به ویژه آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) که بزرگترین منبع کمک‌های بشردوستانه در نوار غزه است را نابود کرده و نگرانی بزرگی به ویژه درباره مرگ و میر قریب‌الوقوع کودکان بر اثر گرسنگی وجود دارد.

همچنین آمار خیره‌کننده‌ای از تعداد کودکان مبتلا به سوءتغذیه حاد در نوار غزه به ثبت رسیده که نیاز به دریافت مراقبت‌های سریع پزشکی دارند. قبل از آغاز این تجاوزات اسرائیل به غزه نیز در سایه محاصره سنگینی که علیه غزه وجود دارد ۷۰ درصد کودکان در این منطقه از ضعف سیستم ایمنی و کم‌خونی رنج می‌بردند و بعد از شروع حملات اسرائیل و پیامدهای آن، ۹۰ درصد کودکان نوار غزه به ضعف شدید سیستم ایمنی و کم‌خونی حاد دچار شده‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.