نخست وزیر مجارستان در سفر به فرانسه و دیدار با رئیس جمهور این کشور مجددا بر موضع مخالف خود با تداوم کمک‌ها به اوکراین و آغاز مذاکرات الحاق تاکید کرد تا به این ترتیب تلاش پاریس برای همراه کردن موضع بوداپست با اتحادیه اروپا را با شکست مواجه کند.

فرانسه هم نتوانست نظر مجارستان در قبال اوکراین را تغییر دهد

به گزارش قدس آنلاین، "ویکتور اوربان"، نخست وزیر مجارستان چند روزی است که با سیاست های در تضاد با بروکسل در قبال اوکراین نفس اتحادیه اروپا را گرفته است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در سفر به فرانسه هم بار دیگر مخالفت خود با عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا را تایید کرد. این پوپولیست دست راستی در مصاحبه با هفته نامه فرانسوی Le Point گفت: اوکراین یکی از فاسدترین کشورهای جهان است. وی افزود: اگر کشاورزی آنها بخشی از کشاورزی اتحادیه اروپا شود، آن را نابود خواهد کرد. علاوه بر این، دو سوم جمعیت مجارستان مخالف آغاز مذاکرات الحاق با این کشور هستند.

اوربان تأیید کرد که حداکثر یک "مشارکت استراتژیک" بین اتحادیه اروپا و اوکراین قابل تصور است. وی گفت: اگر بتوانیم اوکراین را به اتحادیه اروپا نزدیک‌تر کنیم، چند سال دیگر خواهیم دید که چه اتفاقی می‌افتد.

اوربان شامگاه پنجشنبه مورد استقبال امانوئل مکرون ،رئیس جمهور فرانسه قرار گرفت. کاخ الیزه قبل از این مذاکرات گفت که هر دو همچنین می خواهند در مورد حمایت از اوکراین صحبت کنند. متعاقباً چیزی در مورد محتوای واقعی گفتگو فاش نشد.

در آغاز این هفته، اوربان تهدید کرد که اگر چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، دو قطعنامه اصلی حمایت از اوکراین را از دستور کار اجلاس حذف نکند، نشست سران اتحادیه اروپا در دسامبر "شکست" خواهد خورد.

ماکرون سپس اوربان را به یک ناهار کاری دعوت کرد تا راه حلی بیابد. دیپلمات ها گمان می کنند که اوربان می خواهد از تهدید محاصره خود برای دریافت 13 میلیارد یورو از بودجه اتحادیه اروپا برای کشورش استفاده کند. اتحادیه اروپا این بودجه را به دلیل مشکلات حاکمیت قانون در مجارستان مسدود کرد.

نمایندگان پارلمان اروپا اوربان را به "باج خواهی" متهم کردند. اوربان در این مصاحبه بار دیگر به حل مشکل مهاجرت در کشورش افتخار کرد. او گفت: «من تنها کسی هستم که دیواری ساختم. هیچ مهاجری در مجارستان وجود ندارد و من به این افتخار می کنم. اتحادیه اروپا باید کشورش را به عنوان مثال در نظر بگیرد و فقط به افرادی اجازه ورود دهد که مجوز دریافت کرده اند

. او با اشاره به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا گفت: اگر فکر می کنید پذیرش مهاجران به چیزی خوشایند منجر می شود مثلا به یک جامعه جدید (...)، پس این کار را انجام دهید. ما در مجارستان فکر می‌کنیم که این خیلی خطرناک است.

نخست وزیر مجارستان با وجود همه تلاش‌های اتحادیه اروپا طی نامه‌ای به رئیس شورای اروپایی مذاکرات الحاق اوکراین و کمک‌های میلیاردی بروکسل به این کشور را رد کرده و خواستار از دستور خارج شدن این موضوعات از نشست آتی سران اروپایی شد.

نخست وزیر مجارستان، هم مذاکرات الحاق اتحادیه اروپا با اوکراین و هم کمک میلیاردها دلاری بروکسل به کی یف را رد کرد.

اوربان با اشاره به نشست سران کشورهای اروپایی در 14 و 15 دسامبر هشدار داد: فقدان آشکار اجماع، ناگزیر به شکست منجر می‌شود. هر دو تصمیم نیاز به اتفاق آرا دارد.

اوربان چندی پیش هم در اولین نامه به میشل خواستار بررسی حمایت اروپا از اوکراین و همچنین تحریم روسیه شد.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا هم سفر اخیر خود به چین را به دلیل این موضع گیری مجارستان که خطری برای طرح آغاز مذاکرات عضویت با اوکراین است ناتمام گذاشت.

بهر حال رهبری مجارستان به شدت با آغاز مذاکرات الحاق با کی یف پس از تایید کمیسیون اروپا برای آغاز مذاکرات عضویت در ماه نوامبر مخالف است و تهدید کرده که از کمک مالی برنامه ریزی شده 50 میلیارد یورویی به اوکراین جلوگیری می کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.