ناظر گمرکات خراسان رضوی در تشریح عملکرد گمرکات استان گفت: میزان صادرات کالا از گمرکات خراسان رضوی طی ۸ ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۲۶ درصد و از نظر وزن ۲۹ درصد افزایش یافته است.

رشد ۲۹ درصدی صادرات کالا از گمرکات خراسان رضوی

به گزارش قدس خراسان، جواد جعفری در خصوص صادارت کالا از خراسان رضوی اظهار کرد: میزان صادرات کالا از گمرکات خراسان رضوی طی ۸ ماهه اول سال جاری معادل یک میلیون و ۸۰۸ هزار تن و به ارزش ۱ میلیارد و ۴۴ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۲۶ درصد و از نظر وزن ۲۹ درصد افزایش یافته است.

ناظر گمرکات خراسان رضوی افزود: عمده اقلام صادراتی در این مدت زعفران در بسته بندی بیش از ۳۰ گرم، پسته و تخم خوراکی پرندگان بوده که عمدتا به کشورهای افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان صادر شده است.

وی تصریح کرد: گمرکات استان در ۸ ماهه اول سال جاری ۱۲ هزار و ۶۱۰ میلیارد و ۷۸۱ میلیون ریال درآمد کسب کرده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد افزایش داشته است.

جعفری عنوان کرد: در این مدت ۱۴۶ هزار تن کالای تجاری به ارزش بالغ بر ۴۴۳ میلیون دلار از طریق گمرکات وارد استان شده که عمده این اقلام شامل تلفن همراه، پنبه حلاجی نشده یا شانه نزده و نخ یک‌لا از الیاف شانه‌زده بوده است. واردات کالای تجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ دلاری ۴.۷ درصد افزایش و از لحاظ وزنی ۲۲ درصد کاهش داشته است.

ناظر گمرکات خراسان رضوی بیان کرد: همچنین در ۸ ماه نخست سال جاری ترانزیت کالا از مقصد گمرکات خراسان رضوی ۱میلیون و ۴۰۶ هزار تن بوده که نشان دهنده رشد ۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

وی کرد: در ۸ ماهه سال نخست جاری از خراسان رضوی به ۷۹ کشور جهان کالا صادر شده که ۹۲ درصد از ارزش صادرات استان، متعلق به ۱۱ کشور است و سایر شرکای تجاری استان ۸ درصد از ارزش صادرات را به خود اختصاص داده‌اند.

جعفری گفت: با توجه به مقایسه ارقام صادرات و واردات، تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی طی ۸ ماهه نخست سال جاری مثبت و معادل ۶۰۱ میلیون دلار بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.