۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۶:۲۰
کد خبر: 944264

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اعلام این‌که اعزام دانشجویان و دانشگاهیان به عمره در دستور کار قرار گرفته است، گفت: تعداد نفرات اعزامی به عمره در دو هفته پیش ‌رو مشخص خواهد شد.

«عمره دانشجویی» از سر گرفته می‌شود

با نزدیک شدن ازسرگیری اعزام زائران ایرانی به عمره  پس از حدود هشت سال وقفه، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره شرایط اعزام دانشجویان به سفر عمره گفت‌وگو کرد.

حجت‌الاسلام رستمی در این دیدار گفت: پس از تعطیلی عمره، دانشجویان مانند سایر هموطنان از این سفر زیارتی محروم شدند. اگرچه زیارت عتبات (عراق) رونق خاصی گرفت و بخش قابل توجهی از دانشجویان بهره بردند، اما با بازگشایی سفر عمره درخواست داریم که اعزام عمره دانشگاهیان در دستور کار قرار گیرد.

او همچنین اظهار کرد: با تعطیل شدن عملیات عمره تعدادی که ثبت‌نام کرده و کاروان آن‌ها آماده اعزام بود بی‌بهره ماندند که با بازگشایی عمره انتظار داریم تدبیر شده و آن افراد در اولویت اعزام قرار گیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت پس از این اظهارات، به مسئولان بعثه توصیه کرد در این زمینه همکاری‌ لازم را با نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها داشته باشند و از ظرفیت‌های موجود در سقف نسبی برای اعزام دانشگاهیان به سرزمین وحی استفاده کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بیان کرد: بعثه در سال‌های گذشته همکاری مناسبی با ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برای اعزام دانشگاهیان داشته است و از این پس نیز برای اعزام آن‌ها به صورت متناسب برنامه‌ریزی خواهد کرد.

نواب که زمان تقریبی عمره را با توجه به اجاره مسکن مورد نیاز زائران تا اوایل دی‌اعلام کرده است، گفت: به سبب قطعی نشدن هزینه‌های سفر معنوی عمره مفرده، تعداد نفرات اعزامی در دو هفته پیش ‌رو مشخص خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه به مسئولان ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان پیشنهاد کرد برای امسال با توجه به کم بودن تعداد زائران اعزامی، کسانی را که در عمره ۹۳ _۹۴ ثبت‌نام و پول پرداخت کرده‌اند، در اولویت اعزام برای عمره قرار دهند و سپس نخبگان المپیادی و کسانی را اضافه کنند که کار فاخری انجام داده‌اند و یا فرصت‌های آخر تحصیلات آنان باشد.

بنابر آمار سازمان حج و زیارت، درحال حاضر نزدیک به پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر منتظر عمره هستند. تا پیش از وقفه هشت‌ساله عمره که به دلیل تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده و پس از آن، قطع روابط سیاسی ایران و عربستان به دلیل حمله به سفارت این کشور رخ داد، ایران سالانه کمتر از یک میلیون زائر به عمره اعزام می‌کرد. آخرین پیش‌بینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این بوده که با برقراری دوباره عمره، امکان اعزام ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از میان افرادی که در نوبت مانده‌اند، وجود دارد. با آن‌که نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت زمان تقریبی ازسرگیری عمره را اوایل دی، یعنی حدود دو هفته دیگر اعلام کرده، اما هنوز زمان ثبت‌نام و هزینه سفر عمره مشخص نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.