جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به آمار سنگین تلفات غیرنظامیان در جنگ غزه هشدار داد که بحران انسانی در این باریکه یک چالش بی‌سابقه برای جامعه جهانی بشمار می‌رود.

بورل: بحران انسانی در غزه یک چالش بی‌سابقه برای جامعه جهانی است

به گزارش قدس آنلاین بورل این مطلب را در پایان آخرین نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ میلادی مطرح کرد و توضیح داد: تلفات غیرنظامیان در غزه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از کل کشته‌شدگان را تشکیل می‌دهد. وزارت بهداشت غزه شمار قربانیان را ۱۸ هزار نفر اعلام کرده اما بی تردید آمارهای واقعی بیشتر است چون کسی نمی‌داند چه تعدادی زیر آوار هستند.

وی ادامه داد:‌ سطح ویرانی‌ها در غزه کم‌وبیش و حتی بیشتر از ویرانی‌هایی است که شهرهای آلمان در جنگ جهانی دوم متحمل شدند. این قیاس را از آن جهت انجام دادم که یک ایده نسبت به بحران انسانی در غزه که سازمان ملل متحد در روزهای اخیر محکوم کرده است، ارائه دهم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپس به تحولات در کرانه باختری پرداخت و نسبت به کشتار فلسطینیان از سوی شهرک‌نشینان در این منطقه ابراز نگرانی کرد.

وی همچنین تصمیم رژیم صهیونیستی برای گسترش شهرک‌سازی در این منطقه را محکوم کرد و گفت: ما این اقدام را خلاف مقررات بین‌المللی تلقی و محکوم می‌کنیم. در همین رابطه بیانیه‌ای را صادر و موقعیت اتحادیه اروپا را اعلام خواهیم کرد.

بورل در ادامه عنوان کرد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا پیشنهادهایی را درباره دوران پساجنگ بررسی کردند. جلوگیری از کوچ اجباری مردم غزه، عدم اشغال این باریکه از سوی رژیم صهیونیستی، تحریم عناصر افراطی در کرانه باختری و تحقق راه‌حل موسوم به «دو دولت» از جمله مسائلی بود که به گفته بورل در جلسه امروز مورد بحث قرار گرفت.

 رژیم صهیونیستی با حمایت همه‌جانبه کشورهای غربی، کشتار گسترده‌ای را در نوار غزه و کرانه باختری علیه مردم بی‌دفاع و مظلوم فلسطین به راه‌انداخته است. وزارت بهداشت غزه امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که آمار شهدای غزه طی ۶۶ روز تجاوز نظامیان رژیم صهیونیستی به ۱۸ هزار و ۲۰۵ نفر رسیده است.

جمعه هفته پیش، قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل برای آتش‌بس بشردوستانه فوری در غزه به رای گذاشته شد که به‌دلیل مخالفت آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت وتو شد.

بورل پیشتر در سخنانی از تصمیم ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت ابراز تاسف کرد و هشدار داد که دورنمای صلح در این باریکه تاریک است. وی به خبرنگاران گفت: ما در اتحادیه اروپا باید درباره نوعی درخواست برای سلسله وقفه‌های بشردوستانه توافق کنیم تا اوضاع انسانی در غزه کمتر وحشتناک به‌نظر برسد.

رژیم صهیونیستی درحالی به عملیات جنون‌آمیز نظامی علیه مردم فلسطین ادامه می‌دهد و ادعا می‌کند برنامه‌ای برای توقف جنگ ندارد که این مساله، به عقیده برخی از کارشناسان سیاسی می‌تواند تداوم حمایت واشنگتن و شرکای اروپایی تل‌آویو را تحت شعاع قرار دهد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.