در آستانه تشکیل نشست سران اتحادیه اروپا با محوریت آغاز مذاکرات الحاق اوکراین در اتحادیه اروپا، وزیر امور خارجه این کشور درباره عواقب رد این طرح به اتحادیه اروپا هشدار داد.

هشدار اوکراین به اتحادیه اروپا درباره عواقب مخالفت با آغاز مذاکرات الحاق

به گزارش قدس آنلاین اوکراین این روزها برای جلب حمایت از اروپا می جنگد. در راس خواسته های این کشور تقاضا برای سلاح و مهمات در جنگ علیه نیروهای روسیه است . از طرفی در این هفته، بروکسل نیز قرار است سیگنال مهمی را به کی یف ارسال کند. در نشست آتی اتحادیه اروپا، تصمیمی در مورد آغاز مذاکرات الحاق اتحادیه اروپا اتخاذ خواهد شد، اما به دلیل وتوی قریب الوقوع مجارستان، مشکلات بزرگی در راه است.

به همین دلیل است که دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، برای دیدار با همکاران خود در اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرد. وی درباره عواقب ویرانگر رای منفی اروپا هشدار داده و گفت: این یک سیلی جدی به مردم اوکراین خواهد بود.

کولبا تاکید کرد که کشورش علیرغم جنگ پیشرفت زیادی در جهت الحاق داشته است. وزیر امور خارجه اوکراین توضیح داد: از چهار قانونی که کمیسیون اتحادیه اروپا از اوکراین خواسته تا ماه مارس ارائه کند، سه قانون توسط پارلمان تصویب و توسط رئیس جمهور امضا شده است. علاوه بر قوانین مبارزه با فساد، قوانین مورد نیاز مجارستان در مورد آموزش و استفاده از زبان اقلیت های ملی را نیز شامل می شود . به گفته وی قانون برای مهار نفوذ لابی‌گران نیز در مسیر درستی قرار دارد.

با این حال، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، مقاومت گسترده ای در برابر آغاز مذاکرات الحاق با این کشور دارد. در عوض، او پیشنهاد می کند که درباره یک "مشارکت استراتژیک" با کی یف صحبت شود. اوربان در مصاحبه اخیر رادیویی خود گفت: شروع مذاکرات الحاق ارزشش را ندارد زیرا ما نمی توانیم به این سوال پاسخ دهیم که عضویت اوکراین چه پیامدهایی خواهد داشت. وی به عنوان بخشی از مشارکت پیشنهادی اعلام کرد که اوکراین می تواند به تدریج در یک دوره "پنج تا ده ساله" به اتحادیه اروپا نزدیک شود. نتیجه گیری او این بود که این شکاف امروز خیلی زیاد است.

از طرفی بررسی اخیر مؤسسه اقتصادی آلمان (IW) که روز دوشنبه منتشر شد نیز تردیدهایی را در مورد پیوستن سریع اوکراین به اتحادیه اروپا ایجاد می کند. بر این اساس، با عضویت کامل، تا ۱۷ درصد از بودجه مشترک اتحادیه اروپا از طریق یارانه های کشاورزی و پرداخت انسجام برای مناطق ضعیف ساختاری وارد این کشور می شود. بودجه مشترک چند ساله اتحادیه اروپا از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ حدود ۱.۱ تریلیون یورو است. کارشناسان IW در این گزارش نوشتند: با توجه به این حجم، اتحادیه اروپا باید آماده اصلاحات باشد. سال‌هاست که تلاش‌هایی در بروکسل برای اصلاح اتحادیه اروپا انجام شده است - اما تاکنون بی‌نتیجه است.

با این حال، در بروکسل نیز این گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر این که اعتراضات ویکتور اوربان صرفاً تلاشی برای باج خواهی است. بیش از ۲۵ میلیارد یورو از بودجه اتحادیه اروپا برای مجارستان هنوز متوقف شده است زیرا به زعم بروکسل دولت این کشور سال ها است که حاکمیت قانون را تضعیف می کند، دموکراسی را از بین می برد و ظاهراً پول زیادی در کانال های سیاه ناپدید می شود. آزادسازی وجوه در حال حاضر در بروکسل در حال بررسی است و نشانه هایی وجود دارد که حداقل بخشی از آن جاری خواهد شد.

در این میان کشورهای اتحادیه اروپا در نگرش خود نسبت به مجارستان اختلاف نظر دارند. "کریسیانیس کارینز"، وزیر امور خارجه لتونی، روز دوشنبه خواستار پرداخت کمک میلیاردی به مجارستان شده و گفت: بالاخره باید در بحث با بوداپست پیشرفت کرد. با این حال، سایر کشورها از اعتبار اتحادیه اروپا هراس دارند.

گابریلیوس لندسبرگیس، وزیر امور خارجه لیتوانی روز دوشنبه از تهدیدات محاصره از بوداپست ابراز خشم کرد. او گفت: تنها راهی که او می‌توانست موضع مجارستان را درک کند این است که دولت "علیه اروپا و هر چیزی که اروپا طرفدار آن است می باشد. به گفته وی اگر "ویکتور اوربان" دراقدامات خود پیش برود، ممکن است زمان تاریکی برای اتحادیه اروپا در پیش باشد.

بهر حال با وجود تلاش مقامات اروپایی برای نزدیک شدن به مجارستان به منظور جلوگیری از فاجعه شکست در نشست سران پیش رو بخصوص در مسئله اوکراین، اما مجارستان همچنان بر موضع مخالف خود با الحاق و تداوم حمایت‌ها از اوکراین تاکید دارد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.