دو تیم ایران و ژاپن در یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا برابر هم قرار خواهند گرفت. این در حالی است که ژاپن در جام ملت‌های آسیا هرگز مقابل ایران شکست نخورده است ( چهار بازی، دو برد، دو تساوی) از جمله پیروزی ۳ بر صفر مقابل ایران در نیمه نهایی ۲۰۱۹.

سرمربی ژاپن: ایران نامزد اول قهرمانی است

به گزارش قدس آنلاین، باید ۱۸ سال به عقب برگردید تا به آخرین برد ایران مقابل ژاپنی‌ها برسید، جایی که ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی در سال ۲۰۰۵ در ورزشگاه آزادی توانست ۲ بر یک ژاپن را شکست دهد.

آبی‌ها در ۶ بازی از هفت بازی اخیر خود مقابل ایران شکست نخورده‌اند، از جمله پیروزی ۳-۰ در نیمه نهایی جام ملت های آسیا چهار سال پیش و باید دید ایران انتقام شکست آن سال را خواهد گرفت یا خیر.

به نظر می رسد شکست شوکه‌کننده مقابل عراق، ژاپن را از خواب بیدار کرده است.  این تنها باختی است که مردان هاجیمه موریاسو در ۱۲ دیدار قبلی متحمل شده‌اند. سامورایی‌ها در ۱۳ بازی از ۱۴ بازی اخیر خود در تمامی رقابت‌ها بیش از یک بار در بازی‌هایشان گلزنی کردند.

امروز هشتمین حضور متوالی ایران در این مرحله از رقابت‌هاست که تیم ملی در چهار بازی قبلی خود تنها یک بار از این مرحله عبور کرده که به دور قبل برمی گردد که شاگردان کی‌روش، چین را با نتیجه ۳ بر صفر در سال ۲۰۱۹ شکست دادند.

تیم ملی از مارس ۲۰۲۲ (شکست ۲- صفر مقابل کره جنوبی) برابر تیمی از آسیا شکست نخورده و در ۱۲ بازی از ۱۳ بازی اخیر خود مقابل تیم‌های آسیایی  در زمان عادی پیروز شده است.

ژاپنی‌ها در هشت دوره اخیر جام ملت‌های آسیا به این مرحله رسیدند و تنها دو بار در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۱۵ از رسیدن به دور بعدی بازماندند و در ۶ دوره دیگر به سلامت از این مرحله عبور کردند.

مهدی طارمی در مرحله یک چهارم نهایی غایب خواهد بود و ایران غیبت او را احساس خواهد کرد. در ۹ بازی جام ملت‌های آسیا که ایران از سال ۲۰۱۹ تاکنون با حضور طارمی در ترکیب انجام داده، شکست نخورده و  به هفت برد و دو تساوی رسیده است.

*قلعه نویی: در فینال هستیم

امیر قلعه نویی در نشست خبری پیش از این دیدار گفت: به نظرم این بازی می‌توانست روز فینال هم انجام شود. هر چند معتقدم همین بازی هم فینال است‌. به هر حال شرایط مسابقات در مرحله یک چهارم نهایی موجب برگزاری این دیدار در این مرحله شده است.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ادامه داد: ژاپن تیم با برنامه ای است. بازی های تدارکاتی آن‌ها نشان داد با تمام قوا وارد جام ملت‌ها شدند. در مرحله گروهی طور دیگری بازی کردند و شاید انرژی خودشان را برای مراحل حذفی گذاشتند. ما ژاپن را از چند ماه قبل آنالیز کردیم. تمام تیم‌هایی که قرار بود حریف ما شوند را بررسی کردیم.

وی در مورد درخواست برای تعویق دیدار با ژاپن گفت: به هر حال همه چیز تجزیه و تحلیل است. برای برگزاری این بازی ما ضرر کردیم. ساعت بازی به نفع ما نیست. ضمن اینکه استراحت کمتری داشتیم. بازی ما مقابل سوریه هم ۱۲۰ دقیقه طول کشید. این در حالی است که به بازیکنانم هم گفتم می‌توانستیم در دقیقه ۷۰ کار را تمام کنیم و خودمان را آماده بازی کنیم. به هر حال من از بازیکنانم خیلی تشکر می کنم و امیدوارم بتوانیم بازی خوب خودمان را انجام دهیم.

او درباره مدت زمان اندک استراحت بازی ایران و برنامه ریزی عجیب ای‌اف‌سی در این باره گفت: سؤال فنی و خوبی پرسیدید. پس از بازی با امارات حدود هشت روز استراحت کردیم‌. قانون هم درباره فاصله میان دو بازی می‌گوید باید ۷۲ ساعت فاصله باشد اما ما نداشتیم. از دو طریق توانستیم ریکاوری جسمانی خوبی داشته باشیم.همچنین روی ذهن بازیکنان هم کار کردیم.  اعتقادم این است می توانستند زمان کمتری برای فاصله بین گروهی تا یک هشتم و سپس مابین بازی ما با سوریه و ژاپن بگذارند.

موریاسو:این بازی جهانی است

هاجیمه موریاسو، سرمربی ژاپن در نشست خبری پیش از این دیدار اظهار کرد:  دو روز بعد از بازی بحرین ما ریکاوری کردیم و آماده بازی با ایران هستیم. به تیممان اطمینان دارم و به سراغ این بازی می‌رویم.

وی در مورد تأثیر اخراج جونیا ایتو از اردوی تیم ملی ژاپن برای بازی فردا گفت: می‌خواستم او تا پایان این تورنمنت باشد و همه با هم هدف قهرمانی داشتیم. فدراسیون فوتبال مطابق نظر خود این تصمیم را گرفت و قرار شد ایتو در این بازی شرکت نکند. در مورد تأثیرش روی تیم هم بازیکنی است که تا به امروز در پیروزی های تیم نقش زیادی  داشته است، بنابراین من ناراحت هستم.

موریاسو ادامه داد: می‌خواهم از همه افرادی که در جام ملت‌های آسیا نقش دارند برای بازی بزرگ بین ژاپن و ایران تشکر کنم. این بازی در سطح بالای جهانی برگزار می‌شود اما من بسیار ناامید هستم که دیگر ایتو نمی‌تواند برای ژاپن بازی کند.

وی در مورد اینکه ژاپن اصلی‌ترین گزینه قهرمانی است، عنوان کرد: می‌دانم که از ژاپن و ایران به عنوان نامزد قهرمانی در جام ملت‌های آسیا نام می‌برند. با این حال هدف قهرمانی در جام ملت‌هاست. البته سطح مسابقات نسبت به مرحله گروهی بهتر شده و همه تیم‌های باقیمانده می‌توانند برای برنده شدن تلاش کنند نه فقط آن‌هایی که مدعی و پرطرفدار هستند.

سرمربی تیم ملی ژاپن درخصوص غیبت مهدی طارمی، عنوان کرد: او بازیکن خیلی قدرتمند و باکیفیتی است اما تمام بازیکنان ایران قدرتمند هستند. نظر خاصی در این مورد ندارم. بازیکنان خوب دیگری چون سردار آزمون هستند.

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.