متخصص طب سالمندی در برنامه «روزنه» رادیو گفت وگو درمورد مراقبت‌های دوران سالمندی اظهار کرد: هرگونه تغییر در رفتار و کردار افراد به سمت گوشه گیری و کم حرفی در هر سنی نشانه افسردگی است.

راهکار طلایی برای پیشگیری از پروستات و پوکی استخوان سالمندان

حسین رفیعی نژاد، افزود: متأسفانه سالمندان به دلیل اینکه افراد شریک زندگی خود را از دست می‌دهند و یا موقعیت شغلی و روابط آن ها کمرنگ می‌شود در معرض افسردگی و انزوا قرار می‌گیرند.

متخصص طب سالمندی گفت: افسردگی در دوران سالمندی اگر به موقع تشخیص داده نشود فرد را وارد یک چرخه معیوب می‌کند بطوریکه هرچه قدر فرد گوشه گیر تر شود هجوم افکار ناگوار و تفکرات منفی به احساسات او بیشتر می‌شود و بنابراین بیشتر در معرض بیماری‌ها قرار می‌گیرد.

دکتر رفیعی نژاد تصریح کرد: بسیاری از شهروندان که سالمندانی را در منزل دارند سعی می‌کنند آن ها را با برنامه‌های تلویزیون مشغول کنند درصورتیکه سالمندان در کنار تماشای تلویزیون، باید مطالعه و ارتباطات اجتماعی هم داشته باشد.

وی با بیان اینکه زندگی به روش صحیح سن سالمندی را افزایش می‌دهد گفت: طبق قوانین موضوعی در کشورمان، ۶۰ سالگی سن ورود به دوران سالمندی است.

متخصص طب سالمندی اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی برای اینکه افراد احساس نکنند وارد این دوران شدند و برای اینکه افسرده نشوند سن ۶۰ تا ۷۴ سالگی را با عنوان سن «سالمندی جوان» نامگذاری کرده، از ۷۵ تا ۸۹ سالگی را دوران «سالمندی میانسالی» و ۹۰ سال به بالا را دوران کهنسالی عنوان کرده است.

وی درمورد چالش آلزایمر در سالمندان نیز گفت: اختلالات شناختی که در رأس آن آلزایمر قرار دارد ناشی از زندگی شهری و تغذیه نامناسب و بی تحرکی و عدم کار فکری است و راه‌های فراوانی هم برای پیشگیری از این موضوع وجود دارد از جمله اینکه تحرک و تعاملات اجتماعی فرد زیاد باشد.

دکتر رفیعی نژاد درمورد راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری پروستات و پوکی استخوان در سنین سالمندی اظهار کرد: غده پروستات در سنین بالای ۴۵ سال خود به خود بزرگ می‌شود. اگر روش زندگی صحیح باشد یعنی فرد دخانیات و مشروبات الکلی و غذاهای چرب مصرف نکند و بیماری فشار خون و دیابت هم نداشته باشد و فعالیت مستمر کند مسلماً دچار بزرگی پروستات نمی‌شود.

وی معاینات مکرر پروستات بعد از سنین ۶۰ سالگی را ضروری عنوان کرد و افزود: عارضه خوش خیم پروستات با ورزش و غذاهای کم نمک و کم چرب و دوری کردن از عادات ناپسند مشکلی ایجاد نمی‌کند و اگر هم مشکل خاصی ایجاد شد با معاینات تشخیص داده می‌شود و به صورت سرپایی درمان خواهد شد.

متخصص طب سالمندی گفت: شکستگی‌های خود به خودی و نازک بودن استخوان‌ها در سنین سالمندی باعث شکستگی لگن می‌شود اما با انجام آزمایشات قبل از سنین ۶۰ سالگی در آقایان و سن یائسگی در خانم ها قابل تشخیص است و می‌توان جلوی آن را گرفت.

منبع: خبرگزاری فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.