۸ تیر

آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور نشان می‌دهد، هوای کلانشهر اهواز روز یکشنبه در وضعیت قرمز قرار دارد.

هوای اهواز در وضعیت قرمز تنفسی قرار گرفت/ هوای چهار شهر ناسالم برای گروه‌های حساس

به گزارش قدس آنلاین، براساس اعلام سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۰ صبح براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون، وضعیت هوا در ایستگاه‌های شهر اهواز شامل استانداری، حفاری، نیوساید و اداره کل محیط زیست خوزستان به ترتیب با شاخص‌های ۱۵۲، ۱۵۱، ۱۵۸ و ۱۶۱ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت ناسالم و قرمز قرار گرفت.

بر اساس این گزارش وضعیت هوای شهر خرمشهر با شاخص ۱۰۵، سوسنگرد ۱۴۴، شادگان ۱۱۱، هندیجان ۱۲۰ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

همچنین وضعیت هوای شهرهای آبادان، امیدیه، اندیمشک، ایذه، بهبهان، دزفول، رامشیر، شوش، مسجدسلیمان به علت نبود آلودگی، قابل قبول اعلام شده است.

۲ شهر خوزستان هوای سالم دارد

هوای ایستگاه‌های رامهرمز و شوشتر با شاخص زیر ۵۰ در وضعیت سالم و پاک قرار دارند.

طی امسال هوای اهواز و برخی شهرهای استان در وضعیت ناسالم قرار داشته است. هر چند آخرین بارندگی‌ها موجب شد تا برای یک روز هوای اهواز و برخی شهرها از آلاینده‌ها پاک شود اما با گذشت چند روز پس از باران، آلودگی هوا بار دیگر برخی شهرهای استان را درگیر کرده است.

پس از مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوای استان مبنی بر توقف آتش‌سوزی مزارع نیشکر با توجه به اعلام وضعیت شرایط سکون و پایداری هوا در هفته گذشته، اداره کل حفاظت محیط زیست علیه برخی شرکت کشت و صنعت نیشکر به علت آتش‌سوزی شبانه مزارع نیشکر و ایجاد آلودگی هوا شکایت کردند.

مسئولان محیط زیست استان سوزاندن مزارع نیشکر و شلتوک و فعالیت برخی صنایع را از جمله عوامل اصلی آلودگی هوا عنوان کرده‌اند.

براساس این گزارش وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و... موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا " ناسالم" است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید این گونه فعالیت‌ها را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.