۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۶
کد خبر: 969791

اختلافات در میان مقامات تل آویو پس از سفر گانتز به واشنگتن بالا گرفته است.

خشم نتانیاهو از سفر بنی گانتز به آمریکا

به گزارش قدس آنلاین، اختلافات در میان مقامات تل آویو پس از سفر بنی گانتز (وزیرجنگ سابق تل آویو) به واشنگتن بالا گرفته است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که نتانیاهو از سفر بنی گانتز به آمریکا خشمگین است. در این گزارش گفته شده که نتانیاهو از سفارت اسراییل در واشنگتن درخواست کرده که دیدارهای گانتز با مقام‌های آمریکایی را با چالش روبرو کنند و به آسانی این دیدارها صورت نگیرد.

یک عضو حزب نتانیاهو نیز به آسوشیتدپرس گفته است که سفر گانتز بدون اجازه نخست‌وزیر صورت گرفت و نتانیاهو در گفت‌وگوی پر تنشی که با گانتز داشته به او گوشزد کرده که اسراییل فقط یک نخست‌وزیر دارد.

روز گذشته نیز رادیو ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که سفارت اسراییل در واشنگتن سفر بنی گانتز، عضو کابینه جنگ را در سفر به آمریکا همراهی نمی‌کند و در جلسات سیاسی نیز که قرار است در طول این سفر برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

این امر پس از آن صورت می‌گیرد که روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت اعلام کرد که گانتز روز یکشنبه در قالب سفری هماهنگ نشده با نتانیاهو به واشنگتن و سپس به لندن می‌رود تا جلساتی را با مقامات این دو کشور و با محوریت جنگ غزه برگزار کند.

در ادامه پیامدهای زیانبار سیاست جنگی نتانیاهو در نوار غزه در اراضی اشغالی، دامنه اختلافات میان وزرای کابینه با نتانیاهو نه تنها در اراضی اشغالی رنگ جدی گرفته، بلکه امتداد آن اینک در کاخ سفید نیز بیش از پیش جدی شده است.

با ادامه تلفات ارتش در نوار غزه از یک سو و رکود اقتصادی و فشار معترضان در اسراییل از سوی دیگر، اختلافات در کابینه جنگ رنگ و بوی جدی به خود گرفته است.

رسانه‌های عبری زبان روز شنبه فاش ساختند که بنی گانتز در اقدامی غیرمنتظره و در دهن کجی آشکار به بنیامین نتانیاهو و بی‌توجه به پروتکل‌های مورد توافق کابینه ائتلافی روز یکشنبه قصد دارد به طور یک جانبه با مقامات کاخ سفید درباره مذاکرات جنگ غزه دیدار و رایزنی کند.

به نوشته رسانه‌های صهیونیستی، سفر معنادار گانتز به واشنگتن در شرایطی که بایستی با امضای نخست وزیر اجرایی شود، نشان دهنده عمق تنش‌ها و اختلاف نظرهای متحدان در داخل کابینه و مقامات کاخ سفید با نتانیاهو است.

از سوی دیگر، نتایج نظرسنجی روزنامه عبری معاریف که اخیراً انجام شد، نشان داد که با افزایش محبوبیت ۵۰ درصدی گانتز در برابر نتانیاهو، شانس وی در میان طرفدارانش برای تصدی نخست وزیری همزمان با ناکامی‌های نتانیاهو و فساد مالی وی افزایش یافته است.

القدس العربی به نقل از رادیو ارتش اسراییل پیشتر گزارش داد که دامنه اختلافات میان گانتز و نتانیاهو با ادامه جنگ غزه جدی شده، به طوری که گانتز، عضو کابینه جنگ طی هفته‌های گذشته با حمایت برخی از هم حزبی‌های نتانیاهو درصدد براندازی وی بود که این طرح شکست خورد.

گفتنی است از زمان تشکیل شورای ائتلافی جنگ به ریاست نتانیاهو و پیوستن یوآو گالانت، وزیر جنگ و گانتز به عنوان عضو کابینه جنگ، رسانه‌های عبری از تشدید اختلافات میان آنان درباره مدیریت جنگ و پرونده اسرا خبر می‌دهند.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.