ده روز تا پایان زمان تعیین شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تعیین تکلیف مالکیت و موضوعات مالیاتی دو تیم بیشتر باقی نمانده اما هنوز هیچ اقدام عملیاتی در راستای واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی انجام نشده به همین دلیل نگرانی‌ها در این خصوص افزایش یافته است.

استقلال بدون مشتری روی دست دولت!

به گزارش قدس آنلاین، ده روز تا پایان زمان تعیین شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تعیین تکلیف مالکیت و موضوعات مالیاتی دو تیم بیشتر باقی نمانده اما هنوز هیچ اقدام عملیاتی در راستای واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی انجام نشده به همین دلیل نگرانی‌ها در این خصوص بسیار افزایش یافته است.

البته به گفته یک مقام آگاه، هیچ خطری سرنوشت دو تیم را تهدید نمی کند چون در هفته آتی سهام عمده باشگاه پرسپولیس به یک بانک و مابقی سهام این باشگاه به یک کنسرسیوم بانکی واگذار خواهد شد تا عملا این باشگاه از ید اختیار دولت خارج شود و رسما به یک باشگاه خصوصی تبدیل شود که دیگر هیچ گونه دخالتی از سوی دولت در امور اداری و مدیریتی آن انجام نخواهد شد.

اما در این میان گفته می‌شود باشگاه استقلال همچنان زیر نظر دولت اداره خواهد شد تا فرایند واگذاری آن انجام شود، از آنجا که یک بانک متقاضی مالکیت استقلال از خرید بخش عمده سهام باشگاه استقلال صرفنظر کرد و برخی از هواداران استقلال با هشتک انتقادی در شبکه های اجتماعی رسما مخالفت خود را با این واگذاری نشان دادند بانک مذکور قید خرید سهام باشگاه استقلال را زد و به این شکل استقلال بدون مشتری ماند تا پروسه واگذاری به زمانی دیگر موکول شود.

حالا این پرسش برای اهالی فوتبال و هواداران استقلال به وجود می آید که دولتی باقی ماندن استقلال لطمه ای به منافع این تیم از جمله حضور در لیگ نخبگان AFC دارد یا خیر؟ در این ارتباط گفته می‌شود اگر مالکیت پرسپولیس در هفته آتی واگذار شود استقلال تنها تیمی است که مالکیت آن در اختیار وزارت ورزش و جوانان است به همین منظور خطری سرنوشت استقلال را تهدید نمی کند و مدیران این باشگاه می توانند مدارک این باشگاه را بدون مشکلی بارگذاری کنند تا مجوز حرفه‌ای برای آنها صادر شود.

البته مالکیت وزارت ورزش و جوانان مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید چون کیومرث هاشمی علاقه ای به حفظ مالکیت استقلال ندارد و به نزدیکان خود اعلام کرده منفک شدن استقلال و پرسپولیس از بدنه دولت یکی از از ضرورت های اصلی وزارت خانه است به همین دلیل سازمان خصوصی سازی به صورت جدی علاقمند به واگذاری سهام این باشگاه خواهد بود.

با این حال به نظر می رسد این ماجرای تا پایان لیگ بیست و سوم عملیاتی نشود و استقلال با مالکیت وزارت ورزش و جوانان تا پایان لیگ با همین اوضاع و احوال به فعالیت خود ادامه دهد.

اما بخش نگران کننده این اتفاق اینجاست که بسیاری از کارشناسان مدعی بودند کنفدراسیون فوتبال آسیا اصرار دارد تیمی دولتی نباشد از این رو ممکن است مشکلاتی برای استقلال برای حضور در لیگ نخبگان کنفدراسیون فوتبال آسیا به وجود بیاید اما یک فرد آگاه در وزارت ورزش و جوانان به خبرنگار ما گفت: بعید است مشکلی برای ورود استقلال به لیگ نخبگان آسیا به وجود بیاید چون کنفدراسیون فوتبال آسیا با مالکیت مشترک مشکل داشت که با واگذاری سهام پرسپولیس این اتفاق عملا برطرف خواهد شد.

اما بخش جالب ماجرا اینجاست اگر همچنان مالکیت استقلال در اختیار وزارت ورزش و جوانان باشد همچنان همان سیاست سابق در قبال آنها اتخاذ خواهد شد و مجدد هیئت مدیره باشگاه استقلال بایستی کلیه امور مدیریتی را در دست داشته باشد و کمکی از جانب وزارت ورزش و جوانان به این مجموعه نخواهد شد. حتی برخی پیش بینی می کردند وزارت ورزش و جوانان برای پایان دادن به چالش های که میان خطیر و نکونام است وارد عمل شود و در این خصوص تصمیم گیری کند اما بر اساس اخبار به دست آمده هیچ تغییری در ساز و کار مدیریتی باشگاه استقلال رقم نخواهد خورد چون وزیر ورزش و جوانان اعتقاد دارد مالک جدید استقلال باید در این رابطه تصمیم گیری کند و  نیازی به ورود وزارت ورزش و جوانان به این حوزه نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.