سازمان همکاری اسلامی در واکنش به حق وتوی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که این اقدام ناقض مفاد منشور سازمان ملل متحد است.

سازمان همکاری اسلامی: حق وتو آمریکا، ناقض مفاد سازمان ملل متحد است

سازمان همکاری اسلامی امروز جمعه با صدور بیانیه‌ای تاسف عمیق خود از ناکامی شورای امنیت سازمان ملل متحد در انجام مسئولیت‌های خود در قبال عضویت کامل کشور فلسطین در سازمان ملل متحد، در زمانی که مردم فلسطین در معرض شدیدترین تجاوزات، آزار و اذیت و نسل کشی قرار دارند، ابراز کرد.

در بیانیه سازمان همکاری‌ اسلامی آمده است که استفاده آمریکا از حق وتو، ناقض مفاد منشور سازمان ملل متحد است که به همه کشورهایی که تعهدات مندرج در آن را می پذیرند، اجازه عضویت می دهد.

سازمان همکاری اسلامی افزود که این اقدام آمریکا مانع از رسیدن ملت فلسطین به حقوق قانونی خود و همچنین به طولانی شدن بی‌عدالتی تاریخی که 75 سال بر ملت فلسطین تحمیل شده، کمک می‌کند.

این سازمان بر حق قانونی کشور فلسطین برای تجسم وضعیت سیاسی و حقوقی خود در سازمان ملل متحد مانند سایر کشورهای جهان، تاکید کرد و آن را حقی دانست که باید چندین دهه پیش بر اساس شرایط سیاسی، قانونی ، تاریخی و طبیعی مردم فلسطین در سرزمین خود که در قطعنامه‌های مربوط به سازمان ملل نیز آن را تایید کرده است، اجرا می‌شد.

این سازمان افزود که سازمان ملل تاکید کرده است که به رسمیت شناختن کشور فلسطین به تحقق صلح و ثبات کمک و راه را برای اجرای توافق دو دولتی هموار می‌کند.

سازمان همکاری اسلامی از مواضع کشورهای حامی پیش‌نویس قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل در خصوص عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل که حاکی از حمایت این کشورها از حق، عدالت، آزادی و صلح دارد، قدردانی کرد.

ایالات متحده در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل، از تصویب قطعنامه‌ای که در آن پذیرش فلسطین به عنوان عضو کامل این سازمان توصیه شده بود، جلوگیری کرد. 12 عضو شورای امنیت از جمله روسیه و چین به تصویب این سند رای مثبت دادند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.