پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱

سازمان ملل خواستار خروج کامل اسرائیل از جولان سوریه شد

سازمان ملل

مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر خواستار خروج کامل رژیم اشغالگر اسرائیل از جولان اشغالی سوریه شد.

به گزارش قدس آنلاین، تسنیم به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نوشت:

مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر با تصویب قطعنامه‌ای، از رژیم اشغالگر صهیونیستی خواست به طور کامل از جولان اشغالی سوریه تا خط ۴ ژوئن ۱۹۶۷ عقب نشینی کند.

۹۴ کشور به این قطعنامه رأی مثبت دادند، ۷ کشور از جمله رژیم صهیونیستی رأی منفی دادند و ۶۹ کشور نیز رأی ممتنع دادند.

در قطعنامه مجمع عمومی آمده است که تصمیم «اسرائیل» در ۱۴ دسامبر ۱۹۸۱ مبنی بر تحمیل قوانین و حاکمیت خود بر جولان اشغالی سوریه باطل و بی اعتبار است و هیچ گونه مشروعیتی ندارد، همانطور که شورای امنیت در قطعنامه شماره ۴۹۷ خود در سال ۱۹۸۱تأکید کرده و از «اسرائیل» خواسته است که اقدامات خود را لغو و از کل جولان اشغالی سوریه تا خط ۴ ژوئن ۱۹۶۷ میلادی عقب نشینی کند.

«بسام صباغ» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: ادامه ناتوانی سازمان ملل در اجرای قطعنامه های خود، رژیم اشغالگر اسرائیل را تشویق می کند تا به اقدامات تجاوزکارانه خود علیه شهروندان سوری در جولان اشغالی سوریه ادامه دهد.

وی افزود: سوریه از سازمان ملل می‌خواهد تا اقداماتی قاطع و فوری برای عملی کردن تصمیمات خود به منظور تضمین خاتمه دادن به اشغال جولان سوریه و دیگر سرزمین‌های عربی توسط رژیم صهیونیستی اتخاذ کند.

صباغ گفت: سوریه بر حق قاطع خود مبنی بر بازپس گیری کل جولان اشغالی سوریه تاکید می کند و این حق مشمول مذاکره نیست و هرگز با گذر زمان ساقط نمی شود.

وی افزود: سوریه تاکید می کند که اقدامات انجام شده توسط اسرائیل با هدف  تغییر جغرافیای جولان سوریه یا تحمیل قوانین و حاکمیت خود بر این منطقه، باطل و فاقد اثر قانونی است.

این مقام سوری اظهار داشت: سوریه مجددا مواضع قاطع خود را در حمایت از حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین، ایجاد کشور مستقل به پایتختی بیت‌المقدس و تضمین حق بازگشت آوارگان اعلام می کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.