نمایندگان در جلسه علنی امروز - سه شنبه - ایرادات شورای نگهبان به طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت را رفع کردند.

نیروهای شرکتی تعیین تکلیف می‌شوند / ایرادات طرح ساماندهی کارکنان دولت رفع شد

به گزارش قدس آنلاین، نشست علنی امروز - سه شنبه ۲۵ اردیبهشت - مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح ساماندهی کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت) اعاده شده از شورای نگهبان در دستور کار مجلس قرار گرفت و تصویب شد.

در مصوبات کمیسیون جهت رفع ایرادات شورای نگهبان در تبصره یک به منظور اعمال تذکر شورای نگهبان واژه "رستوران به واژه غذا خوری" اصلاح شد. همچنین کمیسیون بر مصوبه قبلی مجلس در خصوص تبصره ۲ ماده واحده اصرار ورزید.

به‌ گزارش ایرنا، تقاضای اولویت طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در جلسه اول تیرماه و کلیات آن در پنجم تیرماه سال ۱۴۰۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

این طرح پس از تصویب به دلیل تحمیل بار مالی و پیش بینی نشدن منابع آن در مصوبه از سوی شورای نگهبان مورد ایراد واقع شد و از آنجا که سازمان امور اداری و استخدامی کشور بار مالی ناشی از اجرای آن را ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بر آورد کرده بود، به مجلس بازگشت.

البته تعیین تکلیف این طرح و تبدیل شدن آن به قانون برای نمایندگان مجلس که در سال پایانی مجلس یازدهم بودند، اهمیت بالایی داشت، زیرا این طرح نوع همکاری نیروهای شرکتی که بر اساس قانون کار در دستگاه‌های مختلف اجرایی و حتی شهرداری‌ها، شرکت‌های دولتی و موسسات عمومی غیردولتی یا دولتی فعالیت هستند، را تحت تاثیر قرار می دهد.

براساس بررسی‌های صورت گرفته در کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کننده این طرح، بیش از ۲۷ نوع قرارداد نیروی انسانی در نهادها و دستگاه‌های اجرایی کشور وجود دارد که این موضوع ضرورت ساماندهی قراردادها را اجتناب ناپذیر می کند.

مهمترین انتقاد دولت به این طرح ، مغایرت آن با اصل ۷۵ قانون اساسی است که تاکید دارد، طرح های قانونی، پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه‌های عمومی می انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.

با این وجود نمایندگان بار مالی ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی این طرح را نپذیرفته و معتقد بودند که این طرح نه تنها هیچ بار مالی برای دولت به همراه ندارد، بلکه فقط شرکت های واسطه تامین نیروی انسانی را حذف می کند و باعث صرفه جویی در منابع می‌شود.

این درحالیست که تحمیل بار مالی جدید به دولت آن هم وقتی منابع آن پیش بینی نشده است، تنها به ناترازی بودجه منجر می شود که کارشناسان اقتصادی آن را یکی از علل اصلی تورم در اقتصاد ایران می دانند.

در آخرین جلسه مجلس پیش از انتخابات ایرادات شورای نگهبان به این طرح در بهمن ماه ۱۴۰۲ رفع شد و برای تائید نهایی به شورای نگهبان رفت. این طرح بارها میان مجلس، دولت و شورای نگهبان رفت و آمد بود.

این طرح که حدود دو سال بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمده بوده است امروز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت در دستور کار مجلس قرار گرفت و ایرادات شورای نگهبان به این طرح رفع شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • Keyvan ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۵
  0 2
  از کدوم بار مالی صحبت می کنید الان به ازای هر نیرو شرکت بیست میلیون تومان دریافت می کند دوازده میلیون را به کارگر می دهد مابقی را برای خود بر می دارد .الان دولت به پیمانکار بجای پول چه می دهد این هشت میلیون تومانی که به پیمانکار واسطه می رسد بار مالی ندارد. بجای اینکه بیست میلیون به پیمانکار به ازای هر نیرو بدهد مستقیم به هر کارگر پانزده میلیون بدهید.حالا بار مالی کم می شود یا زیاد.بگویید سود مافیا کم می‌شود نه اینکه بار مالی ایجاد می شود.
 • حسین ۲۱:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۵
  0 1
  والا من تا اونجا که فهمیدم . دوست ندارن این شرکتا جم بشه چون نون خوری خودشونه . کارگر دربه در باید صبح تا شب کار کنه برا ۱۵ ملیون . نصف بیشتر پول هم خود شرکت بر میداره . بعد دوباره برا کارگر مالیات داره . ۲ملیون کم کنه بشه ۱۳ تومن .مقصر خود ماییم امسال که بیشتر کارگرا شرکتا ول کردن رفتن بیرون درس میگیرن . . خستمون کردن دیگه
 • کارمند . کارگر . تبصره ۴ . مستاجر ۰۰:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۷
  0 1
  سلام والا من همین قدر به چشم خودم دیدم که،حقوق من دومیلیون اضافه شده و اجاره خونه ام سه میلیون ..... درآمد بود نوزده و خرج بیست .....